reklama

Strażacy gaszą kolejne pożary lasów. Zgłoszeń z dnia na dzień przybywa

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: OSP Majdan Królewski

Strażacy gaszą kolejne pożary lasów. Zgłoszeń z dnia na dzień przybywa - Zdjęcie główne

Strażacy niemal codziennie gaszą pożary lasów. | foto OSP Majdan Królewski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIDruhowie i funkcjonariusze PSP z powiatu kolbuszowskiego ponownie zmierzyli się z pożarami, które w ostatnich dniach zagrażały lasom. W jednej z akcji wzięło udział niemal 60 strażaków.
reklama

Informacje przekazał mł. bryg. Wojciech Stobierski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej.

W środę (23 kwietnia) o godzinie 11:50 strażacy zostali wezwani do pożaru na poligonie wojskowym w Krzątce, gdzie spłonęło około 5 hektarów wrzosowisk, samosiejek i traw. W akcji gaszenia uczestniczyło 24 strażaków, a działania trwały do godziny 16:40. Wzięły w niej udział jednostki OSP Majdan Królewski, OSP Huta Komorowska, OSP Lipnica, OSP Wilcza Wola, Wojskowa Straż Pożarna z Nowej Dęby, OSP Dzikowiec oraz jeden zastęp z JRG Kolbuszowa.

Rozwiń

Tego samego dnia, o godzinie 16:30, strażacy ruszyli do pożaru lasu w miejscowości Kopcie. Spaliło się około 2 hektarów poszycia leśnego. W akcji gaśniczej uczestniczyły zastępy z OSP Kopcie, OSP Lipnica, OSP Wilcza Wola, OSP Cmolas, OSP Poręby Dymarskie, OSP Dzikowiec, OSP Spie, OSP Ostrowy Tuszowskie, OSP Majdan Królewski oraz dwa zastępy z JRG Kolbuszowa. Działania zakończyły się o godz. 21:10, a w sumie wzięło w nich udział 59 strażaków.

W czwartek, 24 kwietnia, strażacy ponownie interweniowali w Krzątce, gdzie wsparli strażaków wojskowych w gaszeniu pożaru na poligonie. Dzięki wspólnym siłom pożar został szybko opanowany. Strażacy apelują o niewypalanie traw oraz ostrożność przy posługiwaniu się ogniem w pobliżu lasów i innych terenów zielonych.

reklama


Fot. OSP Majdan Królewski.

Przypominają, że takie działania prowadzą do szybkiego rozprzestrzeniania się ognia, który może zniszczyć cenne ekosystemy oraz stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Każdy pożar, zwłaszcza w okresie wiosennym, gdy roślinność jest szczególnie sucha, może szybko wymknąć się spod kontroli.

Strażacy podkreślają również, że za wypalanie traw grożą surowe konsekwencje prawne, w tym wysokie kary finansowe. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo