Reklama

Środa popielcowa 2023. Co wolno jeść? Czy trzeba iść do kościoła?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Środa popielcowa 2023. Co wolno jeść? Czy trzeba iść do kościoła? - Zdjęcie główne

Czy w środę popielcową należy iść do kościoła? | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Środa Popielcowa wypada w tym roku 22 lutego. Tego dnia wszystkich chrześcijan obowiązuje ścisły post. Czy należy tego dnia iść do kościoła?

Środa Popielcowa, nazywana potocznie również Popielcem, to pierwszy dzień Wielkiego Postu w Kościele katolickim. Jest to święto ruchome, które co roku wypada w innym terminie. Stanowi ono początek przygotowań do Wielkanocy. 

Obowiązkowa msza? 

Czy msza w Środę Popielcową jest obowiązkowa? Informacji na ten temat co roku na przełomie lutego i marca poszukuje w sieci wiele osób. Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, że w niedziele oraz w święta nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we mszy. Choć msza w Środę Popielcową ma charakter wyjątkowy, to nie należy do świąt nakazanych. Oznacza to, że wierni w tym dniu nie są zobowiązani do uczestnictwa we mszy, jednak jest to wskazane.

Wiele osób szuka także w sieci informacji na temat tego, ile trwa msza w Środę Popielcową i jak przebiega. Z obchodami tego święta w kościele związany jest zwyczaj posypywania głów wiernych popiołem. Ksiądz wypowiada wtedy słowa "Prochem jesteś i w proch się obrócisz". Czasem można spotkać się także z formułką "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". 

Głównym celem Środy Popielcowej oraz obrzędu posypywania głów popiołem jest przypomnienie o konieczności pokuty i duchowego przygotowania się na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Popiół jest symbolem tego, że wszystko, co materialne i doczesne przemija.

Popielec rozpoczyna okres czterdziestodniowego postu. Wielki Post trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.

Post w Środę Popielcową 

W dniu tym obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w przypadku osób od 14 lat wzwyż lub post ścisły w przypadku osób pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Oznacza to, że wierni muszą ograniczyć liczbę posiłków w ciągu dnia do dwóch lekkich i jednego sytego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy