Reklama

Sprawdź co z przeglądem Twojego samochodu

Opublikowano:
Autor:

Sprawdź co z przeglądem Twojego samochodu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od połowy listopada w całej Polsce w stacjach kontroli pojazdów obowiązują nowe przepisy. Czego dokładnie dotyczą? I czy kierowcy mają się czego obawiać?

- Wiem, że obowiązują już nowe przepisy, a w styczniu kończy mi się przegląd. Mój samochód jest z `99 roku. Boję się, że tym razem może nie przejść kontroli za pierwszym razem - mówi mieszkaniec naszego powiatu. - Myślę nawet o tym, żeby przed przeglądem wybrać się do mechanika - dodaje. Czy kierowca powinien mieć powody do obaw?
 

 

 

Najpierw opłata, później badanie
13 listopada weszły w życie nowe przepisy ustawy o ruchu drogowym dotyczące badań technicznych pojazdów i Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Jak mówi Józef Grabowski, diagnosta Stacji Kontroli Pojazdów w Kolbuszowej, kierowcy nie powinni się bać zmian w przepisach. - Badania techniczne pod względem sprawdzenia stanu pojazdu niewiele się zmieniły. Główne zmiany dotyczą pobierania opłaty za przegląd oraz elektronicznej rejestracji w systemie CEPiK - mówi diagnosta.

Na czym dokładnie zmiany polegają? - Zgodnie z nowymi przepisami, każda stacja diagnostyczna jest zobowiązana pobrać opłatę od właściciela samochodu przed wykonywaniem badania technicznego. Dopiero po jej uiszczeniu diagnosta może przystąpić do czynności kontrolnych - wyjaśnia. Dodaje, że pracownik stacji diagnostycznej wykonujący badanie danego pojazdu ma obowiązek zarejestrować go elektronicznie w bazie CEPiK. - Żeby diagnosta mógł podejść do badania, musi dostać informację zwrotną z CEPIK-u. System jest obecnie usprawniony i nie ma z nim żadnego problemu - mówi diagnosta i dodaje, że na taką informację czeka się około 30 sekund.

Po wejściu nowych przepisów wizyta kierowców i ich pojazdów na stacji kontroli pojazdów trwa teraz nieco dłużej. Dlaczego? - Jeśli dany pojazd uzyska  pozytywny wynik badania, to wysyłamy do CEPiK-u raport. Dopiero na tej podstawie możemy wbić do dowodu rejestracyjnego pieczątkę potwierdzającą posiadanie przeglądu - tłumaczy pracownik stacji diagnostycznej w Kolbuszowej.

Więcej w 50 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE