Reklama

Spalarnia odpadów niebezpiecznych ma powstać przy granicy powiatu kolbuszowskiego

Opublikowano: śr, 17 cze 2020 19:55
Autor:

Spalarnia odpadów niebezpiecznych ma powstać przy granicy powiatu kolbuszowskiego  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Tuż obok zakładu SarVal, który zajmuje się gospodarką odpadami pochodzenia zwierzęcego, ma powstać spalarnia odpadów niebezpiecznych. Sprawę poruszył Jan Puzio, przewodniczący Rady Gminy Raniżów.

Obiekt ma zostać wybudowany w Przewrotnem w gminie Głogów Małopolski. Inwestycję zamierza zrealizować firma Saria Polska.

- Powinniśmy o tym wiedzieć i powinni też wiedzieć o tym mieszkańcy naszej gminy - mówił podczas ostatniej sesji przewodniczący Puzio.

Jak poinformował szef raniżowskiej rady, inwestor chce wbudować w Przewortnem spalarnię odpadów medycznych oraz odpadów niebezpiecznych. Ma być to duża inwestycja.

- Z tego co wiem, jest to na etapie uzyskiwania pozwoleń - wyjaśniał radny.

Wydanie decyzji

Do urzędu w Głogowie Małopolskim wpłynął wniosek firmy Saria w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach budowy instalacji. Inwestycja ma zostać zrealizowana na sąsiedniej działce (zlokalizowanej obok zakładu w stronę Stykowa) liczącej ponad 9 hektarów. 

Opinię w sprawie spalarni ma też wydać m.in. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Konieczne jest również wydanie pozwolenia przez marszałka województwa na przetwarzanie i składowanie odpadów.

Mieszkańcy są na nie

Podczas ostatniej sesji radni z Głogowa Małopolskiego podkreślali, że mieszkańcy pobliskich wiosek nie chcą budowy takiego obiektu. Od dawna skarżą się oni na odór związany z dotychczasową działalnością zakładu w Przewrotnem.

Spalarnia miałaby przetwarzać rocznie 15 tysięcy ton odpadów niebezpiecznych np. medycznych i innych z terenu Podkarpacia. Odpady komunalne nie są brane pod uwagę.

- Można się tylko domyślać, co będzie się unosiło z kominów, kiedy będą spalane odpady niebezpieczne. Jaka tablica Mendelejewa będzie się unosiła nad gminą Głogów Małopolski - powiedział podczas majowej sesji jeden z samorządowców z Głogowa. 

Czas dla mieszkańców

Podczas obrad rady miejskiej Grzegorz Drozdowski, kierownik Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w UM w Głogowie Młp., mówił m.in. o tym, jak będą wyglądały procedury związane z uzyskaniem zgody na postawienie takiego obiektu w Przewrotnem. 

O planie budowy zostaną poinformowane strony postępowania, czyli inaczej mówiąc, właściciele nieruchomości sąsiednich - w odległości do 100 metrów od granicy realizowanej inwestycji.

W Biuletynie Informacji Publicznej miasta, w miejscu realizacji inwestycji i na tablicach ogłoszeń w kilku sołectwach, opublikowane zostanie obwieszczenie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach budowy instalacji.

- W ramach procedury jest również przewidziany udział ogółu społeczeństwa - zaznaczył kierownik Drozdowski.

Jak wyjaśnił, po opublikowaniu obwieszczenia, każdy obywatel, przez 30 dni, będzie miał możliwość m.in. zadania pytań czy złożenia protestu. Jeżeli dokumentacja zostanie uzupełniona o nowe zapisy, mieszkańcy będą mieć kolejne 30 dni na wypowiedzenie się w tej sprawie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +4 / -0

    Sąsiad

    Ja się pytam ile smrodu jesteśmy w stanie przyjąć??? Saria działająca od lat, nowopowstała oczyszczalnia ścieków nieopodal a teraz jeszcze spalarnia odpadów medycznych??? Czy tu kogoś po......???