Reklama

Kolbuszowa. Duża podwyżka cen śmieci. Za dodatkowe odpady trzeba będzie zapłacić

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Kolbuszowa. Duża podwyżka cen śmieci. Za dodatkowe odpady trzeba będzie zapłacić - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Czy wrócą kody na odpady? Czy będzie limit na śmieci? Szykują się zmiany w systemie śmieciowym. O tym czy mieszkańcy gminy Kolbuszowa zapłacą jeszcze więcej za śmieci, zdecydują niebawem radni miejscy.

Obecnie mieszkańcy Kolbuszowej i 14 sołectw płacą miesięcznie 23 złote od osoby za odbiór śmieci sortowanych. Jeżeli na terenie nieruchomości znajduje się kompostownik, kwota ta jest obniżana o 3 zł od osoby. 

- Ustala się miesięczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy w wysokości 30 zł od mieszkańca miesięcznie 

- czytamy w projekcie uchwały, który trafił na wtorkowe (19 października) na posiedzenie komisji finansowej i gospodarki komunalnej działającej przy Radzie Miejskiej w Kolbuszowej.

Zmiany będą też dotyczyć osób, które w deklaracji zaznaczą, że nie będą segregować śmieci. Ci mieszkańcy zapłacą 60 zł za jednego domownika.

Limity na odpady

Urząd miejski przymierza się również do limitów odbioru śmieci. 

  • meble i inne odpady wielkogabarytowe – 200 kg/rok/lokal lub nieruchomość, z której właściciel złożył deklaracje,
  • zużyte opony – 8 szt./rok/lokal lub nieruchomość, z której właściciel złożył deklaracje,
  • beton oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów (odpady budowlane i rozbiórkowe – pochodzące z prowadzenia drobnych prac niewymagających pozwolenia na budowę, zgłoszenia zamiaru budowy lub wykonywania robót) – 500 kg/rok/lokal lub nieruchomość, z której właściciel złożył deklarację.

Co to oznacza?

Powiedzmy, że mieszkaniec Kolbuszowej Górnej, chce odwieźć do punktu selektywnej zbiórki odpadów przy ul. Piłsudskiego, stary komplet mebli. Waga na placu zakładu pokazała 358 kg. W takim przypadku 158 kg będzie nadmiarem, za który trzeba będzie zapłacić. Ile? Wysokość dopłat nie została jeszcze ustalona. Przez cały rok za darmo będzie mógł oddać, w przypadku wielkogabarytów, 200 kg. 

Wrócą kody kreskowe?

Prawdopodobnie gmina ponownie wyposaży właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami jednorodzinnymi w kody kreskowe niezbędne do oznakowania pojemników i worków.

Jeżeli rada miejska, ani wojewoda podkarpacka nie zakwestionują wprowadzonych zmian, uchwała wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku. Do tematu wrócimy. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy