Reklama

Kolbuszowa. Duża podwyżka cen śmieci. Za dodatkowe odpady trzeba będzie zapłacić

Opublikowano: śr, 20 paź 2021 18:56
Autor:

Kolbuszowa. Duża podwyżka cen śmieci. Za dodatkowe odpady trzeba będzie zapłacić - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Czy wrócą kody na odpady? Czy będzie limit na śmieci? Szykują się zmiany w systemie śmieciowym. O tym czy mieszkańcy gminy Kolbuszowa zapłacą jeszcze więcej za śmieci, zdecydują niebawem radni miejscy.

Obecnie mieszkańcy Kolbuszowej i 14 sołectw płacą miesięcznie 23 złote od osoby za odbiór śmieci sortowanych. Jeżeli na terenie nieruchomości znajduje się kompostownik, kwota ta jest obniżana o 3 zł od osoby. 

- Ustala się miesięczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy w wysokości 30 zł od mieszkańca miesięcznie 

- czytamy w projekcie uchwały, który trafił na wtorkowe (19 października) na posiedzenie komisji finansowej i gospodarki komunalnej działającej przy Radzie Miejskiej w Kolbuszowej.

Zmiany będą też dotyczyć osób, które w deklaracji zaznaczą, że nie będą segregować śmieci. Ci mieszkańcy zapłacą 60 zł za jednego domownika.

Limity na odpady

Urząd miejski przymierza się również do limitów odbioru śmieci. 

 • meble i inne odpady wielkogabarytowe – 200 kg/rok/lokal lub nieruchomość, z której właściciel złożył deklaracje,
 • zużyte opony – 8 szt./rok/lokal lub nieruchomość, z której właściciel złożył deklaracje,
 • beton oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów (odpady budowlane i rozbiórkowe – pochodzące z prowadzenia drobnych prac niewymagających pozwolenia na budowę, zgłoszenia zamiaru budowy lub wykonywania robót) – 500 kg/rok/lokal lub nieruchomość, z której właściciel złożył deklarację.

Co to oznacza?

Powiedzmy, że mieszkaniec Kolbuszowej Górnej, chce odwieźć do punktu selektywnej zbiórki odpadów przy ul. Piłsudskiego, stary komplet mebli. Waga na placu zakładu pokazała 358 kg. W takim przypadku 158 kg będzie nadmiarem, za który trzeba będzie zapłacić. Ile? Wysokość dopłat nie została jeszcze ustalona. Przez cały rok za darmo będzie mógł oddać, w przypadku wielkogabarytów, 200 kg. 

Wrócą kody kreskowe?

Prawdopodobnie gmina ponownie wyposaży właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami jednorodzinnymi w kody kreskowe niezbędne do oznakowania pojemników i worków.

Jeżeli rada miejska, ani wojewoda podkarpacka nie zakwestionują wprowadzonych zmian, uchwała wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku. Do tematu wrócimy. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (8)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +6 / -0

  Mieszkaniec.

  Nadal się zastanawiam dlaczego ja mam płacić za śmieci sąsiada. Jak ja produkuje 10razy mniej odpadów niż on. Dlaczego mamy płacić tyle samo? Skoro mamy dziurę w budżecie bo śmieci jest coraz więcej. To niech za nadprogramowe śmieci płacą tylko co co je wytwarzają. Ustalając jakiś limit śmieci na jednego mieszkańca. A po przekroczeniu tej liczby ni... Rozwiń

 • miesiąc temu | ocena +5 / -0

  Mieszkaniec

  Niech za te podwyżki płacą radni albo starosta. Dla wielu mieszkańców ceny obecnie za śmieci, wodę czy kanalizację już są absurdalne. Bardziej nadają się do Monaco a nie do Kolbuszowej. Już ludzie oszukują np korzystając ze studni do spłukiwania w kiblu. A woda i tak idzie do kanalizacji za którą nie płacą. A później wszyscy inni muszą za takie oso... Rozwiń

 • miesiąc temu | ocena +13 / -0

  mieszkańcy kolbuszowej

  Niech podwyższa tylko opłaty za śmiecie , wodę , ścieki , które są najwyższe już nie tylko w powiecie , ale i kraju to zapewniam ,że zaczynamy zbierać podpisy nad odwołaniem rady miejskie !!!!!!!!!t To skandal co robią , ile jeszcze można windować ceny a, a to tylko dlatego ,że jest nadmiernie w stosunku do zdań rozbudowana administracja, nie... Rozwiń

 • miesiąc temu | ocena +11 / -0

  jacek

  znów w Kolbuszowej wymyślają jak wyciągnąć dodatkowy pieniądz od mieszkańca

 • miesiąc temu | ocena +1 / -2

  Ja

  Co to za brednie z tymi kodami. Wrócą? W Kolbuszowej cały czas naklejam kody na worki. Jeszcze mówili że gdy się skończą to należy zgłosić się po nowe. Ech...

 • miesiąc temu | ocena +5 / -7

  Zmartwiony.

  W taki razie widzę że lasy znów będą pełne różnego rodzaju śmieci. Lepiej wywalić do lasu jak zapłacić za śmieci dwa razy.

 • miesiąc temu | ocena +12 / -0

  Olowek

  Jak wrócą kody to powinna być opłata też wyregulowana w zależności od ilości odpadów. Ponieważ 3 osobowa rodzina często może mieć mniej odpadów niż 2 osoby. Nie może być tak by jedna rodzina za jeden 30 litrowy worek śmieci raz na 2 tygodnie i jeden worek plastiku raz na miesiąc płacili tyle samo. Co inna taka sama rodzina mająca co dwa tygodnie 1... Rozwiń

 • miesiąc temu | ocena +2 / -0

  NN

  Odwieść czy odwieźć?! Dziennikarstwo...