Reklama

Skąd mieszkańcy gminy Kolbuszowa mają wodę?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Skąd mieszkańcy gminy Kolbuszowa mają wodę? - Zdjęcie główne

foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Używamy jej do picia, kąpieli, mycia naczyń, podlewania ogrodu. Czy wiemy, skąd w naszych kranach płynie woda oraz, czy jest przydatna do spożycia? O to zapytaliśmy zakład usług komunalnych.

Woda płynąca w kranach mieszkańców pochodzi głównie z ujęć podziemnych. Część wody kupowana jest hurtowo (ok. 81 proc. całkowitej ilości) od Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Likwidacji, a ok. 19 proc. stanowi produkcja własna zakładu z ujęcia Widełka - Dworzysko. Ujęcie to składa się z trzech studni głębinowych o łącznej wydajności 56 m sześciennych na godzinę. Ujęcie Widełka - Dworzysko zaopatruje w wodę Bukowiec, Domatków, Hutę Przedborską, Kupno, Poręby Kupieńskie, Przedbórz, Widełkę i Leszcze. Hurtowo woda jest dostarczana z ujęć zlokalizowanych w Cmolasie. Zaopatruje Kolbuszową, Cmolas, Kłapówkę, Kolbuszową Dolną, Kolbuszową Górną, Nową Wieś, Poręby Dymarskie, Świerczów, Werynię i Zarębki. Ujęcia są własnością gminy Kolbuszowa. 

 

Woda dostarczana jest odbiorcom dwoma niezależnymi systemami wodociągowymi: z wodociągu Kolbuszowa (z ujęcia Cmolas) ok. 6 720 osób (1 660 punktów dostawy wody), natomiast z wodociągu Widełka ok. 18 070 osób (4 065 dostawy wody). Informacje o twardości wody można znaleźć na stronie internetowej zgkim.kolbuszowa.pl. Twardość wody z wodociągu Widełka 7,6 - 8,3 N, z Cmolasu 7,8 - 8,6 N. Badania wody przeprowadzane są przez sanepid 10 razy w roku. W zakresie monitoringu kontrolnego i przeglądowego wyniki są dostępne na stronie internetowej zakładu. Badania wykonuje również zakład, zlecając akredytowanemu laboratorium, z częstotliwością 24 razy w roku. 

 

W 2019 roku pobrano z ujęcia w Widełce 188 759 m sześciennych wody, natomiast z Cmolasu 793 587 m sześciennych wody. Razem w 2019 roku dostarczono 815 100 m sześciennych wody, w tym dla gospodarstw domowych 620 500 m sześciennych, pozostałe cele 194 600 m sześciennych wody.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy