Reklama

Remont kwater żołnierzy, znajdujących się na cmentarzu parafialny w Kolbuszowej, dojdzie do skutku

Opublikowano:
Autor:

Remont kwater żołnierzy, znajdujących się na cmentarzu parafialny w Kolbuszowej, dojdzie do skutku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Remont mogiły żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 roku, mimo że potrzebny, przez jakiś czas stał pod znakiem zapytania.

W lipcu pisaliśmy o unieważnionym zapytaniu ofertowym na remont miejsca upamiętniającego poległych żołnierzy. Chodziło o remont mogiły znajdującej się na cmentarzu parafialnym pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Kolbuszowej.

Zakres prac miał obejmować renowację pomnika oraz kwater. Zaplanowano także usunięcie błędów w datach oraz nazwiskach poległych żołnierzy. Na to zadanie przeznaczono 70 tysięcy złotych. Kwota ta okazała się jednak niewystarczająca.

W piątek, 10 sierpnia, gmina Kolbuszowa podpisała umowę z Zakładem Usług Pogrzebowych "MARO-PLUS" z Kłapówki. To ta firma będzie wykonawcą remontu. Wykonawca  ma 60 dni od daty podpisania umowy na przeprowadzenie remontu. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 97 tysięcy złotych (bez podatku vat).

Gmina pozyskała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości ponad 52 tysiące złotych.  Przeprowadzane prace będą obejmować demontaż zużytych elementów pomnika, odgrzybianie, dezynfekcję oraz czyszczenie.  Zamontowane zostaną nowe płyty granitowe na murku otaczającym kwatery, będzie renowacja tablic, a także wymiana krzyży na nowe. 

Planuje się zasadzić cisy, berberysy, jałowce, bukszpan oraz lawendę. Renowacja samego pomnika  będzie obejmowała  usunięcie  spękań, dokładne wyczyszczenie oraz dezynfekcję. Istniejące ubytki zostaną uzupełnione oraz zaimpregnowane. Metalowe elementy pomnika również zostaną wyczyszczone oraz zabezpieczone przed powstawaniem patyny.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE