Reklama

Radny złożył rezygnację. Będą nowe wybory

Opublikowano: czw, 15 paź 2020 14:56
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Jego rezygnacji chciał wojewoda podkarpacki. Sprawa znalazła się w sądzie administracyjnym.

Radny Walczyk o swojej decyzji poinformował na ostatniej sesji (w środę, 30 września). Wcześniej jednak jego rezygnacji chciał wojewoda podkarpacki. Sprawa znalazła się w sądzie administracyjnym, bowiem radny odwołał się od decyzji wojewody. Po kilku miesiąc sam jednak zrezygnował z mandatu.

Radnego zapytaliśmy o powody jego radykalnej decyzji. - Złożyłem rezygnację do komisarza wyborczego do Tarnobrzega z przyczyn osobistych - mówi krótko Ryszard Walczyk. - Chciałem z tego miejsca podziękować wyborcom oraz mieszkańcom - zaznacza rajca. Jak mówi nasz rozmówca, ma on nadzieję, że znajdzie się odpowiedni kandydat na jego miejsce.

Decyzja Walczyka oznacza nowe wybory w Ostrowach Tuszowskich. Jak poinformował Marian Posłuszny, sekretarz gminy Cmolas, wybory we wsi najprawdopodobniej odbędą się 10 stycznia 2021 roku. - Z chwilą złożenia rezygnacji przestaje on być członkiem rady - mówi sekretarz Posłuszny. Oznacza to, że do czasu wyborów Rada Gminy w Cmolasie będzie pracować w okrojonym składzie.


Wojewoda chciał rezygnacji

Decyzję o przestaniu pełnienia funkcji radnego Ryszard Walczyk podjął sam. Jednak sprawą zajmował się już Sąd Administracyjny w Rzeszowie. Dlaczego?

Jeszcze w marcu ubiegłego roku Rada Gminy w Cmolasie jednomyślnie zagłosowała za tym, aby Ryszard Walczyk przestał pełnić funkcję ławnika sądowego. Było to koniecznością, ponieważ jako radny nie mógł zasiadać w sądzie na tym stanowisku. Jak się okazało, rada nie miała takiego prawa, aby to zrobić. 

Co za tym idzie, ponad rok później, czyli 29 czerwca 2020 roku, uchyliła uchwałę z 26 marca 2019 roku o wygaśnięciu mandatu ławnika Ryszarda Walczyka, radnego z Ostrów Tuszowskich. Do Urzędu Gminy w Cmolasie przyszło jednak pismo od wojewody. Wojewoda chciał odwołać Walczyka z funkcji radnego. Sprawy by nie było, gdyby sam zainteresowany złożył osobiście rezygnację do 20 marca 2019 roku.

Uchylili uchwałę

 Radni jeszcze w czerwcu tego roku pochylili się nad sprawą uchylenia uchwały z 2019 roku. Dotyczyła ona wygaśnięcia mandatu ławnika sądowego. - Podjęcie tej uchwały (z 26 marca 2019 roku - przyp. red.) było próbą ratowania mandatu radnego Ryszarda Walczyka. Prawnik podpowiedział nam, żeby utrzymać mandat radnego, trzeba zagłosować za wygaśnięciem mandatu ławnika - wyjaśniał podczas sesji Marian Posłuszny, sekretarz cmolaskiej gminy.

Do sprawy podczas czerwcowego spotkania odniósł się sam zainteresowany. - Szczerze mówiąc, ja się pogubiłem w tych uchwałach. Na początku było, że zostałem odwołany z funkcji ławnika, teraz się okazuje, że tę uchwałę, która podjęliśmy, musimy znowu odwołać. Nie wiem, w którym miejscu ja jestem. Bo patrząc na to wszystko, to jest trochę namieszane - mówił Ryszard Walczyk, radny z Ostrów Tuszowskich.

Z chwilą, gdy mieszkańcy Ostrów wybrali Ryszarda Walczyka na swojego przedstawiciela, nie złożył rezygnacji z pełnienia funkcji ławnika sądowego. Zrobiła to za niego rada gminy. Jak się okazuje, nie miała takiej mocy. Rezygnację złożył sam zainteresowany, jednak za późno.


Jak podkreślił Marian Posłuszny, sekretarz gminy, gmina otrzymała zaświadczenie z Sądu Rejonowego w Kolbuszowej, z którego jasno wynika, że radny nie uczestniczył w pracach sądu.

W maju tego roku do cmolaskiego urzędu wpłynęła decyzja wojewody. Chciała ona, aby Ryszard Walczyk przestał być radnym, dlatego że nie złożył w porę rezygnacji z funkcji ławnika. Radny Walczyk odwołał się jednak od decyzji szefowej województwa do Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. - Czekamy na rozstrzygnięcie sądu. Dopóki takiego rozstrzygnięcia nie będzie, jest radnym gminy Cmolas - mówił jeszcze w czerwcu Marian Posłuszny.

Ryszard Walczyk zasiadał w radzie od listopada 2018 roku.
W wyborach do rady konkurował on z Jarosławem Rzeszutkiem. Zwyciężył z nim zaledwie czterema głosami.
- UCHYLENIE -

29 czerwca tego roku Rada Gminy w Cmolasie podjęła uchwałę w sprawie uchylenia uchwały o wygaśnięciu mandatu ławnika, którym był radny Ryszard Walczyk.

WYNIKI GŁOSOWANIA:
ZA (9)
Gaweł Ryszard
Łagoda Krzysztof
Marut Małgorzata
Piechota Dariusz
Szpyt Magdalena
Warzocha Ryszard
Wolak-Posłuszny Bernadetta
Zieliński Marian
Zieliński Waldemar

WSTRZYMUJĘ SIĘ (6)
Bujak Andrzej
Maciąg Piotr
Siębor Stanisław
Stróż Rafał
Walczyk Ryszard
Zagroba Andrzej

- W TAMTYM ROKU -
26 marca 2019 roku Rada Gminy w Cmolasie jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wygaśnięcia mandatu ławnika, którym był radny Ryszard Walczyk.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE