Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kolbuszowej (25 marca) radny Mirosław Kaczmarczyk zwrócił się z prośbą do prezydium.
- Mam taką krótką propozycję. Myślę, że sołtysi i przewodniczący siedzący na drugiej sali się nie obrażą. Czy oni w okresie tej pandemii muszą przychodzić, kiedy nie mają żadnej sprawy?
- dopytywał rajca z Kolbuszowej.
Logiczne wyjście
Krzysztof Wilk, przewodniczący prezydium, wyjaśnił, że przecież sami radni podjęli taką uchwałę, że przewodniczący osiedli jak i radni są rozliczani z obecności podczas sesji.Mirosław Kaczmarczyk nalegał, aby znaleźć jakieś logiczne wyjście, że na kilka miesięcy radni mogą zadecydować o zawieszeniu lub zmienieniu uchwały. Przewodniczący Wilk, urywając w pół zdania, poprosił o podanie konkretnych propozycji rozwiązania, a rada się nad tym pochyli.
- Na początku tego stanu rzeczy w 2020 roku miałem z tego powodu problemy
- mówił Krzysztof Wilk.
Spór i zarzuty
Radny Kaczmarczyk podkreślał, że szkoda sołtysów i przewodniczących narażać.
- Ja to rozumiem i szanuje, ale miałem formalny spór i zarzuty, że nie zostali zaproszeni
- zaznaczył Krzysztof Wilk, przewodniczący rady miejskiej.
Od jakiegoś czasu sesje rady miejskiej, które odbywają się w budynku miejskiego domu kultury, obradujący podzieleni są na dwóch salach. Na głównej sali, w odpowiednich odległościach, znajdują się radni i urzędnicy, na drugiej - bocznej, swoje miejsce mają sołtysi i przewodniczący osiedli. Wszystko ze względów bezpieczeństwa.
Radny Mirosław Kaczmarczyk dalej upierał się przy swoim, że ze względu na pandemię, powinno znaleźć się jakieś rozwiązanie.
Ile dostają?
Zgodnie z decyzją radnych z 2019 roku sołtysi i przewodniczący osiedli mieszkaniowych dostają za udział w sesjach i komisjach stałą kwotę - 700 zł miesięcznie (wcześniej było to 438,75 zł).Wysokość tej diety ulega zmniejszeniu o 25 proc. za każdą nieobecność sołtysa czy przewodniczącego na sesji rady miejskiej lub na posiedzeniu komisji stałej, na którą został zaproszony.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.