Reklama

Reklama

Radny się nie oświadczył

Opublikowano: sob, 29 maj 2021 10:35
Autor:

Radny się nie oświadczył - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Do końca kwietnia każdy z radnych ma obowiązek złożenia oświadczenia majątkowego. Samorządowiec z gminy Kolbuszowej jeszcze tego nie zrobił.

Reklama

Krzysztof Wilk, przewodniczący Rady Miejskiej w Kolbuszowej, poinformował, że jeden z rajców nie złożył stosownego oświadczenia. - Został wezwany do uzupełniania, pisma wzywające przeze mnie podpisane zostały wysłane - mówi szef rady. 

ZOBACZ TAKŻE: Kosztowało to ponad 100 tys. zł. Ulica Tulipanowa po modernizacji [ZDJĘCIA]

Bez odzewu

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym przewodniczący wystosował pismo do radnego, który nie złożył oświadczenia w terminie do 30 kwietnia. W piśmie, które wysłał przewodniczący radny, dał radnemu termin 14 dni na dostarczenie oświadczenia.

 List został wysłany, za potwierdzeniem zwrotnym, na tę chwilę, kolbuszowski urząd nie ma jeszcze informacji, czy przesyłkę rajca odebrał. Ustawa wyraźnie mówi, 14 dni od skutecznego dostarczenia pisma do adresata. Co się stanie w przypadku, kiedy upłynie wyznaczony termin? Według kodeksu postępowania administracyjnego urzędnicy muszą  ustalić miejsce przebywania radnego. Co za tym idzie, czas znowu się wydłuży. Przewodniczący, nie chciał wskazać, który z samorządowców nie dopełnił obowiązku złożenia oświadczenia. 

Jak widać, przepisy nie są jednoznaczne i precyzyjne. Ustawa daje szansę radnemu, aby złożył wymagane dokumenty, stąd dodatkowe terminy. Kiedy jednak wszystkie opcje dotarcia do samorządowca spalą na panewce, finalnie może zostać wygaszony jego mandat. 

Zgodnie z przepisami

Obowiązek złożenia oświadczeń majątkowych nakładają na samorządowców ustawy ustrojowe: o samorządzie gminnym, o samorządzie powiatowym oraz samorządzie województwa. Zgodnie z przepisami oświadczenia majątkowe zobowiązani są złożyć: radni, wójt (burmistrz), zastępca wójta (burmistrza), sekretarz gminy, skarbnik czy kierownik jednostki organizacyjnej.

Oświadczenie majątkowe dotyczy majątku odrębnego oraz majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego złożenie oświadczenia. Oświadczenie składa się wraz z kopią zeznania podatkowego za rok poprzedni i jest ono jawne, z wyłączeniem informacji o adresie zamieszkania składającego oświadczenie oraz o miejscu położenia nieruchomości.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 5 miesięcy temu | ocena +4 / -0

  ???

  Według redakcji o osobie która nie złożyła oświadczenia można napisać że się nie oświadczyła. Brawa za znajomość języka polskiego. Powinniście dawać przykład.

 • 5 miesięcy temu | ocena +2 / -0

  amarantowy slon

  ...a kto to taki?

 • 5 miesięcy temu | ocena +6 / -0

  Nowak

  Cos do ukrycia ???

  • 5 miesięcy temu | ocena +0 / -0

   Sławek

   Zegarek ?