Reklama

Radny pyta o pieniądze sołtysów na prośbę niezadowolonych mieszkańców

Opublikowano: pt, 17 lip 2020 08:16
Autor:

Radny pyta o pieniądze sołtysów na prośbę niezadowolonych mieszkańców - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Michał Karkut pytał o zadania realizowane odpłatnie i nieodpłatnie przez sołtysów. Jak podkreślił samorządowiec, zrobił to na prośbę niezadowolonych mieszkańców. Jest odpowiedź na wniosek z urzędu miejskiego.

Interpelacja radnego Michała Karkuta podyktowana została upublicznieniem informacji odnośnie wynagrodzenia sołtysów za wydawanie worków na śmieci. Przypomnijmy, że szczegółowe kwoty podaliśmy w Korso trzy tygodnie temu. 

 

Ile i za co?

Swoją prośbę samorządowiec Michał Karkut skierował do Jana Zuby, włodarza gminy Kolbuszowa. - Zwracam się w imieniu mieszkańców z prośbą o podanie listy zadań, jakie sołtysi wykonują odpłatnie, a jakie wykonują społecznie z racji pełnionej funkcji - napisał radny Karkut. 

- W związku z koniecznością przekazania mieszkańcom worków na odpady komunalne w sytuacji narastającego zagrożenia COVID-19 znajomość przez sołtysów terenu i mieszkańców sołectwa była kluczowa dla sprawnej i bezpiecznej dystrybucji worków oraz minimalizowała koszty z tym związane - wyjaśnił Jacek Mroczek, skarbnik Kolbuszowej. 

 

 Po nowemu

Nowe diety i zwrot kosztów podróży służbowej zostały podjęte przez radę miejską końcem 2019 roku. Przed listopadową zmianą sytuacja wyglądała tak, że radny, który jednocześnie pełnił funkcję sołtysa czy przewodniczącego osiedla, dostawał tylko jedną dietę - tę wyższą ustaloną dla radnego. Było to ponad 800 złotych miesięcznie. Z kolei do gospodarzy wsi i osiedli trafiało co miesiąc 438,75 zł. Mowa o kwotach "na rękę". Wtedy to dziesięciu radnych podniosło rękę za tą uchwałą. Przeciw byli Michał Karkut i Piotr Panek. Dziewięciu radnych wstrzymało się od głosu, byli to: Barbara Bochniarz, Julian Dragan, Barbara Draus, Grażyna Halat, Dorian Pik, Zbigniew Pytlak, Barbara Szafraniec

Radni miejscy w ubiegłym roku stwierdzili, że trzeba zadbać o sołtysów i radnych, którzy pełnią podwójną rolę - członka Rady Miejskiej w Kolbuszowej i gospodarza wsi. Na obrady samorządowców trafił projekt uchwały, w którym pojawił się zapis, że taki samorządowiec "dwa w jednym", oprócz diety radnego otrzyma dodatkowe 500 zł miesięcznie za szefowanie w sołectwie. W sumie ponad 1200 zł co miesiąc. Podwyżka nie ominęła także sołtysów i gospodarzy osiedli, którzy radnymi nie są. Dla nich ustalono podwyżkę do 700 zł miesięcznie. Sołtys/przewodniczący osiedla dostaje 700 zł (było 438,75 zł w 2019 roku). Radny będący sołtysem otrzymuje dodatkowe 500 zł.

 

Z podatków

Gospodarze sołectw wynagrodzenie uzyskują również jako inkasenci. Reguluje to uchwała Rady Miejskiej w Kolbuszowej z 7 maja 2020 roku. W poprzednich numerach Korso pokazaliśmy szczegółowe zestawienie za rok 2019 i 2020 wynagrodzeń brutto inkasentów z tytułu poboru podatków lokalnych w gminie Kolbuszowa. Od każdej zebranej kwoty inkasent otrzymuje procent, który uzależniony jest od wielkości sołectwa: 13 proc. w Kolbuszowej Dolnej, Kolbuszowej Górnej, Kupnie, Weryni i Widełce, 15 proc. w Domatkowie Nowej Wsi, Przedborzu i Zarębkach oraz 17 proc. w Bukowcu, Hucie Przedborskiej, Kłapówce, Porębach Kupińskich i Świerczowie.

Zgodnie z zapisami przyjętymi w statucie sołectw społeczne zadania, które wykonywać mają sołtysi w ramach pełnionej funkcji, to:

 • zwoływanie zebrań wiejskich i przygotowanie projektów uchwał oraz projektu porządku obrad,
 • zwoływanie posiedzeń rady sołeckiej,
 • reprezentowanie mieszkańców sołectwa wobec organów gminy,
 • realizacja uchwał organów gminy i zebrania wiejskiego,
 • organizowanie i inicjowanie społecznych działań mieszkańców na rzecz sołectwa,
 • reprezentowanie samorządu mieszkańców sołectwa przed sadem,
 • gospodarowanie mieniem przekazywanym sołectwu,
 • przyjmowanie uwag mieszkańców sołectwa i przekazywanie ich stosownym organom i instytucjom.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Kurier

  Najlepsze jest ,,znajomość przez sołtysów terenu i mieszkańców sołectwa była kluczowa dla sprawnej i bezpiecznej dystrybucji worków". To listonosz nie zna terenu, tylko sołtys potrzebny do woreczka.