Reklama

Radni obradowali na temat obszarów chronionych w gminie

Opublikowano: wt, 14 sty 2020 18:30
Autor:

Radni obradowali na temat obszarów chronionych w gminie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Chodzi o użytki ekologiczne "Bagno w Trzęsówce" oraz "Źródlica".

Jak czytamy w uchwale szczególnym celem ochrony użytku ekologicznego "Bagno w Trzęsówce" jest zachowanie ze względów przyrodniczych, naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych ekosystemów walorów przyrodniczych śródleśnego torfowiska. 

Zakazy na użytkach

Na terenie tego obszaru zakazuje się niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obszaru, uszkadzania i zanieczyszczania gleby czy dokonywania zmian stosunków wodnych. Ponadto zakazuje się wylewania gnojowicy, zmiany sposobu użytkowania ziemi oraz wydobywania do celów gospodarczych skał, w tym torfu. 

Jeżeli chodzi o obszar "Źródlica", gmina wprowadziła zakaz wylewania gnojowicy, z wyjątkiem nawożenia użytkowanych gruntów rolnych oraz zmiany sposobu użytkowania ziemi. Nad oboma użytkami nadzór sprawować będzie Nadleśnictwo Kolbuszowa. 

Jak wyjaśnił Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, są to dwa miejsca, w Trzęsówce w okolicach borku i za torami w Porębach Dymarkich. - Są podane konkretne punkty, chodzi o to, żeby doprowadzić do aktualizacji tych obiektów - nadmienił szef gminy. 

Mapa gminy

Stanisław Siębor, radny z Porąb Dymarskich, korzystając z okazji, zaproponował, aby  stworzyć jedną dużą mapę informacyjną o ciekawych obiektach i obszarach na terenie całej gminy Cmolas. - Mapkę z trasami rowerowymi, pieszymi, żeby mieszkańcy czy turyści mogli sobie mapkę wydrukować, żeby pochodzić, pozwiedzać - zaznaczył rajca. 

Waldemar Zieliński, radny z Trzęsówki, dopytywał także, czy te działki są położone na terenie Lasów Państwowych? Jan Kardyś, kierownik referatu Gospodarki Gruntami i Rolnictwa, wyjaśnił, że są to tereny państwowe. 

- Co z działkami przyległymi do tych terenów, czy nie będzie jakiś ograniczeń? - pytał o tereny prywatne mieszkańców Andrzej Bujak, radny z Trzęsówki. 

Wójt Galek podkreślił, że mapa gminy powstanie prawdopodobnie w przyszłości. - Mamy różne mapki na terenie gminy pokazujące różne obiekty. Może dochodzimy do momentu, żeby zrobić jedną dużą zaktualizowaną mapę. Jeżeli któregoś dnia podejmiemy decyzję, będziemy ją robić z pełną inwentaryzacją obiektów, miejsc, które warto zobaczyć. Działki są śródleśne, więc żadnych ograniczeń nie będą mieli sąsiedzi - skwitował włodarz. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.