Reklama

Ptasia grypa w Polsce. Lekarz Weterynarii przestrzega

Opublikowano: śr, 15 sty 2020 14:21
Autor:

Ptasia grypa w Polsce. Lekarz Weterynarii przestrzega  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Ptasia grypa dotarła po raz kolejny do Polski. Groźny wirus zaatakował w województwie lubelskim. Lekarz weterynarii przypomina o zaleceniach dla hodowców drobiu, również tych z naszego powiatu.

Co prawda, ptasia grypa nie dotarła do województwa podkarpackiego, ale mimo to Główny Lekarz Weterynarii przestrzega i zaleca ostrożność.

Jakie są odgórne wytyczne? Karmienie i pojenie drobiu powinno odbywać się w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu dzikie ptaki. Hodowcy powinny przetrzymywać drób na ogrodzonej przestrzeni i uniemożliwić kontakt z dzikim ptactwem. Należy także przechowywać pokarm dla ptaków domowych w zamkniętych pomieszczeniach.

Główny Lekarz Weterynarii zaleca także, aby słomę, która będzie wykorzystywana w chowie ściółkowym, zabezpieczyć przed dostępem dzikiego ptactwa. Należy również regularnie przeglądać wszelkie połączenia i rury pod kątem obecności zanieczyszczeń np. odchodami dzikich ptaków. Hodowcy drobiu nie powinni także tworzyć sztucznych zbiorników wodnych na terenie gospodarstwa, np. oczka wodne. Istniejące należy zabezpieczyć przed dostępem dzikiego ptactwa. - Nieprzestrzeganie wymienionych wyżej zaleceń może powodować wzrost zagrożenia grypą ptaków - podkreśla w swojej informacji lekarz weterynarii.

Jak dodaje, jeżeli zaobserwujemy nagłe, zwiększone padnięcia drobiu, należy ten fakt zgłosić lekarzowi weterynarii, wójtowi, burmistrzowi lub i innym organom władzy lokalnej.

Ptasia grypa nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Zalecane jest jednak ścisłe przestrzeganie zasad higieny w przypadku kontaktu z ptakami, szczególnie dzikimi. Spożywanie poddanego obróbce termicznej mięsa drobiowego jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia człowieka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.