Reklama

Przyszedł taki SMS? Nie daj się nabrać!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: iStock

Przyszedł taki SMS? Nie daj się nabrać! - Zdjęcie główne

foto iStock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Lista sposobów na wyłudzanie danych przez oszustów wydłuża się z każdym dniem. Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych pomysłach złodziei na ograbienie nas z oszczędności. Tym razem powinniśmy być czujni, kiedy przyjdzie SMS z chwytliwą wiadomością.

Od kilku dni oszuści wysyłają wiadomości, które do złudzenia mogą przypominać standardowe powiadomienie o nieodsłuchanym nagraniu na poczcie głosowej.

ZOBACZ TAKŻE: Kolbuszowa. Stracił prawie 100 tys. zł. Popełnił jeden błąd

SMS informuje o tym, że aby ją poznać, wystarczy otworzyć w załączony link. Po wykonaniu polecenia, odbiorca zostaje przekierowany na fałszywą stronę internetową. Wystarczy otwarcie strony i jedno kliknięcie przycisk, który rzekomo ma pobrać wiadomość głosową, aby stać się ofiarą wyłudzenia danych.

System operacyjny telefonu pobiera aplikację, dzięki której oszuści mogą przechwycić informacje o naszym koncie bankowym i ukraść z niego oszczędności. Zagrożenie dotyczy posiadaczy urządzeń z systemem Android. Jak podaje portal Niebezpiecznik, fałszywe SMSy wysyłane są z różnych numerów. Najczęściej jednak przychodzą z tych, które rozpoczynają się od prefiksu +49 (Niemcy).  

Warto zachować czujność

Phishing to popularna w ostatnim czasie metoda oszustów, która polega na uśpieniu czujności ofiary. Złodzieje nakłaniają odbiorców wiadomości do podjęcia konkretnych działań umożliwiających im wyłudzenie informacji.

Przestępcy podszywają się pod osoby lub instytucje, które pozornie mogą wydawać się wiarygodne. Przykładem może być atak hakerski na skrzynkę mailową ministra Michała Dworczyka. Aby uzyskać do niej dostęp, hakerzy wysłali najpierw wiadomość, w której sprowokowali polityka do podjęcia określonych działań umożliwiających im uzyskanie informacji o danych dostępowych.

Jak rozpoznać phishing?

Nierzadko zdarza się, że wiadomość od oszustów napisana jest łamaną polszczyzną. Warto zwrócić też uwagę na poprawność linku, który mamy otworzyć. Dla zmylenia ofiary, złodzieje zamieniają np. jeden znak, który łatwo przeoczyć. Pozornie daje to wrażenie, że korzystamy z autentycznego źródła. Nasze wątpliwości powinny wzbudzić też wszystkie wiadomości, które zachęcają lub wprost nakłaniają do otwarcia witryny, pobrania aplikacji lub załączników oraz wypełnienia formularza z danymi osobowymi.

Gdzie zgłaszać próby wyłudzenia?

Organizacja CERT, zajmująca się reagowaniem na cyberprzestępczość, umożliwia informowanie o wszelkich próbach wyłudzenia danych pod tym adresem. Wystarczy wypełnić krótki formularz, dołączyć podejrzaną wiadomość i wysłać ją. Incydenty tego typu można zgłaszać również w najbliższej jednostce policji lub prokuratury.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy