Reklama

Przypadki rażenia piorunem w powiecie kolbuszowskim są niezwykle rzadkie

Opublikowano:
Autor:

Przypadki rażenia piorunem w powiecie kolbuszowskim są niezwykle rzadkie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Coraz częściej w Polsce dochodzi do niebezpiecznych porażeń piorunem. W ostatnich tygodniach do tragedii doszło m.in. w górach. Jak należy zachować się podczas burzy oraz jak pomóc osobie poszkodowanej? O tym mówią nam fachowcy - brygadier Marcin Wieczerzak, strażak z Kolbuszowej oraz Damian Marut, ratownik medyczny.

Jak mówi kierownik Pogotowia Ratunkowego w Kolbuszowej, musimy sobie zdać sprawę z trudności w udzielaniu pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku wyładowań atmosferycznych. - Trudności te wynikają głównie z zaburzeń świadomości, ale również problemy z komunikacją powstałe z uszkodzenia narządu słuchu czy wzroku - podkreśla ratownik Marut. - Uraz ciśnieniowy i uszkodzenie wzroku w wyniku fali gwałtownego podmuchu oraz nagłego błysku światła są porównywalne do urazów powstałych w trakcie wybuchu - nadmienia nasz rozmówca.

Okazuje się, że przypadki rażenia piorunem w powiecie kolbuszowskim są niezwykle rzadkie. Szpital w Kolbuszowej nie odnotował takich zdarzeń w ostatnich latach. - Być może jest to związane z ukształtowaniem terenu naszego powiatu - zauważa Damian Marut, dodając, że w przeszłości przypadki porażeń piorunem, do jakich dochodziło w naszych okolicach, często kończyły się tragicznie. 

Pomoc porażonym 

Najniebezpieczniejszym powikłaniem porażenia piorunem jest nagłe zatrzymanie krążenia. U rażonych piorunem mogą również wystąpić zaburzenia świadomości, zaburzenia widzenia i słuchu, miejscowe oparzenia oraz obrażenia w postaci stłuczeń czy złamań powstałe w wyniku nagłego skurczu mięśni całego ciała. 

Jak radzi ratownik medyczny, w przypadku nagłego zatrzymanie krążenia, czyli tak naprawdę stanie śmierci klinicznej, jedyną szansą na uratowanie osoby poszkodowanej jest jak najszybsze rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia. 

Jeżeli czynności resuscytacyjne nie zostaną podjęte do czterech minut, szanse na uratowanie takiej osoby spadają do zera. W przypadku innych urazów postępujemy zgodnie z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy. Stopień zagrożenia zdrowia i życia u porażonych piorunem jest zróżnicowany, a pomoc jest potrzebna w pierwszej kolejności tym, którzy nie oddychają.

 Chronić dobytek 

Od uderzenia pioruna może zapalić się nasz dom lub budynek gospodarczy. - W 2019 roku odnotowano trzy pożary od uderzenia pioruna - informuje Marcin Wieczerzak, oficer prasowy kolbuszowskiej straży pożarnej. - Były to dwa pożary budynków mieszkalnych w miejscowościach Hadykówka i Wilcza Wola oraz budynek gospodarczy w Woli Raniżowskiej.

Dzięki szybkim interwencjom prowadzonym przez funkcjonariuszy straży, a które były związane z uderzeniem pioruna, nie było osób poszkodowanych.

 Jak podkreśla bryg. Wieczerzak, budynku przed uderzeniem pioruna nie jesteśmy w stanie uchronić, natomiast możemy go ochronić przed jego skutkami. - Poprawnie wykonana instalacja odgromowa w przypadku uderzenia pioruna pozwoli na skuteczne i bezpieczne odprowadzenie prądu z dachu budynku do gruntu - radzi strażak. - Dodatkowo, aby uchronić urządzenia znajdujące się w budynkach, stosuje się ograniczniki przepięć - dodaje.

W czasie burzy należy stosować się do kliku zasad bezpieczeństwa:

- należy pozostać w domu, pozamykać okna i drzwi, nie wychodzić na zewnątrz,

- nie należy rozmawiać przez telefon stacjonarny oraz korzystać z urządzeń elektrycznych podłączonych do instalacji,

- nie należy dotykać metalowych przedmiotów oraz unikać przebywania w ich pobliżu,

przebywając na zewnątrz podczas burzy, należy pamiętać, aby nie być najwyższym punktem w okolicy, ponieważ wysokie punkty ściągają pioruny,

- jeżeli zbliża się burza, należy poszukać schronienia w budynku, jaskini, wąwozie lub udać się do nisko położonego miejsca, należy także unikać wzniesień i szczytów gór,

będąc w górach, należy jak najszybciej zejść w dół, udać się do najbliższego schroniska i tam czekać na poprawę pogody,

- osoby przebywające w większej grupie powinny się rozproszyć,

- nie należy stawać pod wysokimi drzewami, szczególnie odosobnionymi, na wzniesieniach,

- nie należy szukać schronienia pod masztami antenowymi, latarniami, itd.,

- przebywając podczas burzy na otwartej przestrzeni (np. pole, łąka), należy kucnąć, mieć maksymalnie zbliżone do siebie stopy, nie powinno się siadać, kłaść na ziemi ani stać w rozkroku, zaleca się chodzenie wyłącznie małymi krokami (w celu zminimalizowania skutków oddziaływania napięcia krokowego), nie należy biec,

- przebywając nad akwenami wodnymi, należy jak najszybciej dopłynąć do brzegu i znaleźć bezpieczne schronienie np. w przystani, nie należy spacerować po plaży.

- Bezpiecznym miejscem podczas burzy jest samochód, którego metalowa obudowa tworzy tzw. klatkę Faradaya (w przypadku uderzenia pioruna prąd spłynie po karoserii, nie wnikając wnętrza samochodu) - radzi bryg. Marcin Wieczerzak, przedstawiciel straży pożarnej. - Samochodu nie powinno się parkować pod drzewami, liniami energetycznymi itp.

-Zawsze powinniśmy zachować szczególną ostrożność w czasie burzy, zdrowy rozsądek często wystarczy - mówi Damian Marut, kierownik kolbuszowskiego pogotowia. - Przed wyładowaniami atmosferycznymi bezpieczni jesteśmy tylko w solidnym budynku lub w samochodzie - potwierdza.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE