Reklama

Promocyjny folder Szkoły Podstawowej im. Gen. B. Kwiatkowskiego w Mazurach wydano z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości.

Opublikowano:
Autor:

Promocyjny folder Szkoły Podstawowej im. Gen. B. Kwiatkowskiego w Mazurach wydano z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości. - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Słowa takie jak Polska, Naród, Ojczyzna były i są dla mazurskiego młodego pokolenia religią i powołaniem. Dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania Niepodległości nauczyciele wspólnie z uczniami przygotowali harmonogram obchodów tego wyjątkowego święta.

27 i 28 września 2018 r. w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 uczniowie klas I-VIII wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Krakowa – miasta zwanego „symbolem polskiego patriotyzmu” – pod hasłem „Szlakiem odzyskania niepodległości” w ramach programu MEN „Godność, wolność, niepodległość”.

Zwiedzanie rozpoczęli spacerem z przewodnikiem od Oleandrów poprzez ulicę Piłsudskiego do Placu Matejki i Rynku Głównego. Następnie, wędrując Lasem Wolskim, uczestnicy wycieczki dotarli na Kopiec Piłsudskiego, gdzie u podnóża wspomnianego wzniesienia zapoznali się
z okolicznościami usypania ww. kopca. Dzień zakończyli udziałem we Mszy św. w Kościele Garnizonowym św. Agnieszki oraz uroczystym capstrzykiem połączonym z Apelem Pamięci poświęconym polskim żołnierzom.

 

W drugim dniu wyjazdu uczniowie z przewodnikiem zwiedzili Muzeum Lotnictwa Polskiego, w tym wystawę pt. „Skrzydła Wielkiej Wojny 1914-2014”, która prezentuje stuletnią historię lotnictwa wojskowego.

Kolejnym punktem wycieczki było uczestniczenie w uroczystej zbiórce z okazji święta 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego, z którą związany był Patron naszej szkoły – gen. Bronisław Kwiatkowski.

W celu upamiętnienia wśród młodego pokolenia i społeczności lokalnej historii życia codziennego mieszkańców naszej wioski, jej obrzędów i uroczystości oraz zaangażowania w walkę o wolność Ojczyzny na przestrzeni 100 lat została zorganizowana wystawa zdjęć pochodzących z tego okresu.

Wystawa będzie prezentowana do końca roku szkolnego 2018/2019. Uzupełnieniem tych działań jest folder, który ukazał szkołę i jej najważniejsze działania na przestrzeni 100 lat.

9 listopada 2018 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy umieszczonej na budynku szkoły, która upamiętnia 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

O godzinie 11 dzieci przedszkolne i uczniowie naszej szkoły, wspólnie z przybyłym na uroczystość gośćmi, wzięli udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” i odśpiewali 4 zwrotki hymnu Polski.

Obchody 100. rocznicy niepodległości w Mazurach były kontynuowane 10 listopada. W tym dniu, po uroczystej Mszy Św. w intencji Ojczyzny, odbył się Marsz Niepodległości i poświęcenie kamienia z pamiątkową tablicą oraz koncert pieśni patriotycznych.

Mazury zaznaczyły także swój udział w uroczystościach gminnych - poczet sztandarowy ze sztandarem szkoły oraz przedstawiciele społeczności szkolnej wzięli udział w uroczystej Mszy Św. oraz poświęceniu i odsłonięciu pamiątkowej tablicy. Podczas tej uroczystości laureaci konkursu „ Niepodległa 1918-2018 w Szkołach Gminy Raniżów” otrzymali z rąk wójta Władysława Grądziela pamiątkowe nagrody.

Na prośbę wielu rodziców, 18 listopada w kościele parafialnym w Mazurach, uczniowie zaprezentowali spektakl pt. „Polska to wielka Rzecz”. Przedstawienie spotkało się z niezwykle życzliwym przyjęciem przez licznie zgromadzonych mieszkańców Mazurów.

 

 

Warto podkreślić, że cała społeczność szkolna pamiętając o 100. rocznicy odzyskania niepodległości zrealizowała szereg różnorodnych działań adresowanych przede wszystkim do uczniów, w tym: 

- „W stulecie niepodległości. Pokaż radość, Przedszkolaku”,

- dwudniowa wycieczka szkolna ,,Szlakiem odzyskania niepodległości”,

-wyjazd do kina na film „Dywizjon 303. Prawdziwa historia” oraz spotkanie uczniów
z pracownikiem IPN,

- spotkanie z mjr Okko Luursema,

- dyktando niepodległościowe „Po polsku o historii”,

- 100 zadań matematycznych na 100 lecie niepodległości,

- warsztaty plastyczne o charakterze patriotycznym i wystawa prac uczestników,

-gminny konkurs –„Niepodległa 1918-2018 w Szkołach Gminy Raniżów”,

- wystawa dokumentów i pamiątek pt. „W hołdzie Niepodległej”,

- „Uskrzydlona bielą orła…” – XVIII Międzywojewódzki Przegląd Twórczości Dzieci
i Młodzieży,

- „Patriotyczna Droga Krzyżowa- Mały Katyń Ziemi Sokołowskiej” – konkurs międzypowiatowy,

- montaż słowno–muzyczny pod hasłem: „Polska to wielka Rzecz”,

- udział w „Marszu niepodległości”,

- udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”,

- odsłonięcie i poświęcenie tablicy z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób, instytucji, organizacji i stowarzyszeń działających w Mazurach, wszyscy mieszkańcy mogli wspólnie świętować Jubileusz Niepodległej oraz cieszyć się z wolnej Ojczyzny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE