Reklama

Profesor Joanna Zioło skończyła 90 lat. Była wieloletnim nauczycielem w kolbuszowskim liceum

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UM Kolbuszowa

Profesor Joanna Zioło skończyła 90 lat. Była wieloletnim nauczycielem w kolbuszowskim liceum  - Zdjęcie główne

Joanna Zioło skończyła 90 lat. | foto UM Kolbuszowa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Profesor Joanna Zioło, emerytowany nauczyciel języka francuskiego, Honorowy Obywatel Miasta Kolbuszowa, Honorowy Prezes Kolbuszowskiego Stowarzyszenia Współpracy z Zagranicą „Kolbuszowa bez granic”, skończyła dziewięćdziesiąt lat.

Jako nauczyciel języka francuskiego w kolbuszowskim liceum, swoją pracą i pasją do języka i kultury francuskiej zaszczepiła wielu swoich uczniów. Blisko 40 jej wychowanków wybrało romanistykę jako kierunek swoich studiów. Była również pomysłodawczynią Konkursu Wiedzy o Historii Francji i Bretanii, w którym uczestniczą uczniowie szkół podstawowych i średnich.

- Była inicjatorem powołania Komisji Współpracy z Zagranicą przy Radzie Miejskiej w Kolbuszowej oraz jej wieloletnią przewodniczącą, później Komisji Współpracy z Zagranicą przy Burmistrzu Kolbuszowej. Była promotorem i organizatorem nawiązania działalności partnerskiej z francuskim miastem Ploërmel. Przez wszystkie lata swojej pracy zawodowej oraz społecznej była i nadal jest ambasadorem kultury francuskiej w Polsce i kultury polskiej we Francji. Odznaczona medalem za Zasługi dla Republiki Francuskiej oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

- czytamy na stronie kolbuszowskiego magistratu.

Wszelkie formy aktywności oraz współpracy zagranicznej szczegółowo dokumentowała, oraz promowała w lokalnej i regionalnej prasie, a także w opracowanej publikacji pt. „25 lat przyjaźni i współpracy Kolbuszowej i Ploërmel w dokumentach i wspomnieniach”.

Joanna Zioło urodziła się 25 sierpnia 1931 roku w Paryżu w rodzinie polskich emigrantów. Świadectwo dojrzałości uzyskała w 1949 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Tarnobrzegu, następnie studiowała na kierunku filologia romańska na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W roku 1955 wyszła za mąż za lekarza Bolesława Zioło, który rok później rozpoczął pracę w Szpitalu Powiatowym w Kolbuszowej. Od tego czasu na stałe związana jest z miastem Kolbuszowa.

- Pani Profesor Zioło nadal pozostaje aktywna i bierze udział w działaniach związanych ze współpracą z miastami partnerskimi Kolbuszowej w szczególności z Ploërmel we Francji

- dodaje gmina Kolbuszowa. 

Z okazji jubileuszu kwiaty oraz życzenia przekazali: Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej, Ewa Gul-Czachor, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego oraz Teresa Zuba, przewodnicząca sekcji francuskiej Kolbuszowskiego Stowarzyszenia Współpracy z Zagranicą „Kolbuszowa bez granic".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy