Jako nauczyciel języka francuskiego w kolbuszowskim liceum, swoją pracą i pasją do języka i kultury francuskiej zaszczepiła wielu swoich uczniów. Blisko 40 jej wychowanków wybrało romanistykę jako kierunek swoich studiów. Była również pomysłodawczynią Konkursu Wiedzy o Historii Francji i Bretanii, w którym uczestniczą uczniowie szkół podstawowych i średnich.
ZOBACZ TAKŻE: Taniec jest jej pasją od najmłodszych lat. Rozmowa z Marzeną Płazą, trenerką mażoretek
- Była inicjatorem powołania Komisji Współpracy z Zagranicą przy Radzie Miejskiej w Kolbuszowej oraz jej wieloletnią przewodniczącą, później Komisji Współpracy z Zagranicą przy Burmistrzu Kolbuszowej. Była promotorem i organizatorem nawiązania działalności partnerskiej z francuskim miastem Ploërmel. Przez wszystkie lata swojej pracy zawodowej oraz społecznej była i nadal jest ambasadorem kultury francuskiej w Polsce i kultury polskiej we Francji. Odznaczona medalem za Zasługi dla Republiki Francuskiej oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
- czytamy na stronie kolbuszowskiego magistratu.
Wszelkie formy aktywności oraz współpracy zagranicznej szczegółowo dokumentowała, oraz promowała w lokalnej i regionalnej prasie, a także w opracowanej publikacji pt. „25 lat przyjaźni i współpracy Kolbuszowej i Ploërmel w dokumentach i wspomnieniach”.
Joanna Zioło urodziła się 25 sierpnia 1931 roku w Paryżu w rodzinie polskich emigrantów. Świadectwo dojrzałości uzyskała w 1949 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Tarnobrzegu, następnie studiowała na kierunku filologia romańska na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W roku 1955 wyszła za mąż za lekarza Bolesława Zioło, który rok później rozpoczął pracę w Szpitalu Powiatowym w Kolbuszowej. Od tego czasu na stałe związana jest z miastem Kolbuszowa.
- Pani Profesor Zioło nadal pozostaje aktywna i bierze udział w działaniach związanych ze współpracą z miastami partnerskimi Kolbuszowej w szczególności z Ploërmel we Francji
- dodaje gmina Kolbuszowa.
Z okazji jubileuszu kwiaty oraz życzenia przekazali: Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej, Ewa Gul-Czachor, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego oraz Teresa Zuba, przewodnicząca sekcji francuskiej Kolbuszowskiego Stowarzyszenia Współpracy z Zagranicą „Kolbuszowa bez granic".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.