Reklama

Taniec jest jej pasją od najmłodszych lat. Rozmowa z Marzeną Płazą, trenerką mażoretek

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Marzena Płaza

Taniec jest jej pasją od najmłodszych lat. Rozmowa z Marzeną Płazą, trenerką mażoretek - Zdjęcie główne

Marzena Płaza razem z grupą mażoretek | foto Marzena Płaza

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KULTURA Marzena Płaza od ośmiu lat prowadzi zajęcia z mażoretkami w Gminnym Ośrodku Kultury w Majdanie Królewskim. Jak mówi, od zawsze była pasjonatką tego typu zajęć.

Mażoretki, które pani przygotowuje do różnych występów, są bardzo popularne w naszym powiecie. Od kiedy prowadzi pani takie zajęcia ?

- Zajęcia mażoretek prowadzę od 2013 r. Przeszłam kurs tańca mażoretkowego  I i II stopnia w Opolu i zaczęłam pracować w tym kierunku z dziećmi i młodzieżą. Moim zdaniem to bardzo ciekawe zajęcie. Uwielbiam to robić.

Skąd zainteresowanie taką formą aktywności?

-Przygodę z mażoretkami zaczęłam podczas pracy na stanowisku animatora czasu wolnego w Gminnym Ośrodku Kultury w Majdanie Królewskim. Aby poszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe oraz, aby było coraz więcej zajęć, przeszłam odpowiednie kursy. Chciałam się rozwijać. Spodobało mi się to bardzo i już zostałam przy tym. Zajmuję się mażoretkami do teraz i cieszę się, że tak potoczyły się moje losy. Prowadzę również zajęcia w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej.

Wiemy, że początki zazwyczaj nie są łatwe. Co stanowiło dla pani największą trudność w tej pracy?

- Myślę, że największą trudnością na początku pracy z mażoretkami było opanowanie rekwizytów. Nie jest to takie łatwe, ale z czasem, małymi krokami, etapami było coraz lepiej.  Można powiedzieć, że ciągle uczymy się razem z dzieciakami. Stale się doskonalimy w tym kierunku

Pokazy mażoretek są bardzo popularne. Czy dużo dzieci uczęszcza na takie zajęcia?

- Zajęcia ze względu na swój widowiskowy charakter cieszą się popularnością wśród dzieci, młodzieży i rodziców. Treningi odbywają się co tydzień i zawierają pracę z rekwizytem, gimnastykę, akrobatykę oraz różne elementy tańca. Mogę śmiało powiedzieć, że nasze mażoretki są bardzo zdolne.

Ile grup pani uczy choreografii?

- Trenuję choreografie z zespołami, miniformacjami, trio, duo lub solo. W Majdanie Królewskim prowadzę zespół: Silver, Kalejdoskop, Kalejdoskop mini, Gold duet, a w Kolbuszowej grupę Mamba.

Dzieci mają w sobie dużo energii. Czy chętnie uczęszczają na takie zajęcia?

- Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach mażoretek, ponieważ są to zajęcia ruchowe, w grupie i przy muzyce. Bardzo to lubią, ponieważ mogą się wyszaleć i rozładować nadmiar energii.

Od jakiego wieku dzieci mogą zapisywać się za zajęcia?

- Najmłodszy zespół mażoretek to dziewczynki z rocznika 2013-2014 - Kalejdoskop mini, średnia grupa Kalejdoskop to rocznik 2008-2009, a mażoretki Silver - rocznik 2006. Są to preferowane roczniki. Dzieci muszą być w podobnym wieku, najlepiej dwa roczniki w jednej grupie, aby można było dostosować do nich ćwiczenia.  

Każdy ma jako dziecko różne marzenia. Jakie było pani ?

- Od dziecka interesowałam się tańcem i muzyką. Była to moja pasja, którą chciałam rozwijać. Jednak moje plany życiowe uległy zmianie i dopiero po skończonych studiach mogłam powrócić do realizacji moich dziecięcych marzeń, pracując jako instruktor mażoretek. 

Kocha pani taniec. Czy pracę jak choreografa traktuje pani jak pasję?

- Oczywiście, zawsze chciałam tańczyć i to moje marzenie udało mi się przenieść w dorosłe życie. Bardzo cieszę się, że mogę prowadzić takie zajęcia. Sprawia mi to naprawdę wielką radość.

Czym jest dla pani praca z mażoretkami?

- Taniec mażoretkowy to przede wszystkim ruch i osiąganie artystycznej wypowiedzi. Jest to także – a może przede wszystkim wychowanie człowieka: wychowanie społeczno-moralne umysłowe, estetyczne, wychowanie fizyczne. 

Mogę powiedzieć, że już od ponad dwustu lat ten rodzaj tańca towarzyszył człowiekowi. Cały czas odkrywam nowe możliwości. Mażoretki to coś więcej niż tylko taniec. To skomplikowane układy choreograficzne i taneczno – marszowe  wykonywane w rytm muzyki. To widowiskowy element uroczystych przemarszów, paradne barwne stroje, publiczne występy, a przede wszystkim to pewnego rodzaju przynależność do grupy. Mażoretkę charakteryzuje ciągły ruch, takt oraz  poczucie rytmu. Każda dziewczynka czy nastolatka, która ma duża ilość energii znajdzie miejsce w tego typu zespole.

Do każdej pracy trzeba mieć odpowiednie predyspozycje. Jakie cechy charakteru musi posiadać trener takiego zespołu?

- Na pewno taka osoba musi być wyrozumiała. Jest to konieczne w tej pracy. Podstawą jest też cierpliwość. Trzeba umieć dostosować wszystkie zajęcia do uczestników i ich wieku. Jedną z ważniejszych cech charakteru, jakie musi mieć osoba w tym zawodzie, jest pozytywne nastawienie oraz optymizm. Praca z najmłodszymi tego wymaga. 

Czas płynie szybko. Jak widzi pani swoją karierę za 10 lat?

- Mam nadzieję, że barwnie i kolorowo. Liczę, że nadal będę mogła prowadzić mażoretki, jeżeli wszystko na to pozwoli. Czuję się dobrze w tym, co robię i to właśnie w tej dziedzinie chcę się rozwijać.

Jakie ma pani plany i marzenia na przyszłość?

- Liczę, że będzie można znowu brać udział w konkursach jak dawniej. Na razie jest sporo ograniczeń wynikających z pandemii koronawirusa. Jeżeli są konkursy, to tylko on-line lub bez udziału publiczności. Brakuje nam tego, jak konkursy wyglądały wcześniej. Mamy nadzieję, że wrócą w niedługim czasie. Bardzo chciałabym, aby tak się stało. Czas pokaże.

Mażoretki brały już udział w wielu konkursach i pokazach. Czy może pani opowiedzieć o swoim największym sukcesie?

- Cieszę się z każdego sukcesu naszych mażoretek. Każdy sukces na konkursach to dla mnie i dla nich ogromne osiągnięcie. Ze wszystkich konkursów jesteśmy bardzo zadowolone i dumne. W przygotowania do każdego pokazu wkładamy bardzo dużo wysiłku i serca.

W 2019 roku mażoretki odniosły sukces na Otwartych Mistrzostwach Mażoretek Polski Południowo-Wschodniej w Pustkowie-Osiedlu. Czy liczy pani, że powtórzą ten sukces?

  - W 2020 roku wszystkie konkursy zostały odwołane z powodu korona wirusa. Na szczęście w tym roku zorganizowano Mistrzostwa Mażoretek. Dziewczynkom udało się osiągnąć wiele sukcesów. Sześć miejsc na podium: pięć 1. miejsc i jedno 2. miejsce. Konkurs ze względów sanitarnych odbył się bez udziału publiczności, ale całą transmisję można było oglądać online. Odwołano również uroczyste ogłoszenie wyników, wręczanie pucharów i medali. Zespoły przyjeżdżały i występowały według swojego harmonogramu. Jurorzy oceniali starania uczestników. Wyniki ogłoszono po zakończeniu konkursu, a trofea otrzymaliśmy pocztą. W bieżącym roku wzięłyśmy udział on-line w trzech konkursach  ogólnopolskich, gdzie również odniosłyśmy sukcesy.

Jak wyglądają przygotowywania do jednej choreografii?

- Jeżeli chodzi o ostatni czas, to było wiele utrudnień związanych z pandemią. Z powodu obostrzeń zajęcia zostały czasowo odwołane. W momencie gdy pojawiła się możliwość, prowadziłam treningi w mniejszych grupach zgodnie z zasadami sanitarnymi. Niestety dłuższe przerwy były odczuwane przez młodsze grupy mażoretek, gdyż nie nabyły jeszcze umiejętności, aby ćwiczyć indywidualnie. Przygotowania do jednej choreografii to ciężka praca całego zespołu, ponieważ każdy element układu ćwiczony jest wiele razy przez wszystkie mażoretki.

Ile jest to godzin pracy ?

- Wszystko zależy od wieku i predyspozycji tanecznych grupy. Zazwyczaj tworzymy choreografie podczas warsztatów, a jej elementy szlifujemy na zajęciach stacjonarnych w roku szkolnym. Z mażoretkami spotykamy się co tydzień po kilka godzin. Efekty wspólnej pracy prezentujemy podczas występów i konkursów.

Jak czuje się pani w pracy z dziećmi i młodzieżą?

- Bardzo to lubię, jest to moja pasja. Praca z dziećmi sprawia mi ogromną radość. Najwspanialsze w najmłodszych jest to, że mają dużo energii, którą dzielą się z innymi. Nawet jak mamy przerwę, to nasze mażoretki biegają, ćwiczą. Ta ich energia i radość pomaga i jest najwspanialsza. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy