Reklama

Problem alkoholowy. - Podczas ostatnich dyżurów zdarzyły się przypadki agresji ze strony wzywanych - mówiła Barbara Jabłońska

Opublikowano: ndz, 13 sty 2019 07:00
Autor:

Problem alkoholowy. - Podczas ostatnich dyżurów zdarzyły się przypadki agresji ze strony wzywanych - mówiła Barbara Jabłońska - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Barbara Jabłońska jest przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, podsumowując 2018 rok.

W skład komisji wchodzi osiem przeszkolonych osób, w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. W każdy wtorek, w urzędzie miejskim, odbywają się dyżury członków komisji. Zgłaszają się tam osoby chcące uzyskać informację bądź pomoc w sprawie uzależnień. W minionym roku, do 30 listopada, na rozmowy wezwano 214 osób, przy czym niektórych wzywano kilkakrotnie. Poza tym członkowie prowadzą również rozmowy o charakterze informacyjnym oraz wspierającym, które odbywają poza punktem w urzędzie.

Są agresywni 

- Należy tutaj dodać, że podczas ostatnich dyżurów zdarzyły się przypadki agresji ze strony  wzywanych - mówiła podczas grudniowej sesji Barbara Jabłońska, przewodnicząca GKRPA i dodała: - Członkowie komisji sygnalizowali, że dostawali oni pogróżki.

Osoby z problemami alkoholowymi często są w leczeniu psychiatrycznym, gdzie stosowane są środki farmakologiczne. Zdarzają się też sytuacje, że łączą one leki z alkoholem, co powoduje dużą agresję.

- Dużym wyzwaniem są ostatnie dyżury. Staramy się wyciszać emocje, by nie zaogniać problemu, a często mamy do czynienia z bardzo trudnymi przypadkami - wyjaśnia Jabłońska.

Wniosek do sądu

W ramach "Niebieskiej Karty" członkowie komisji współpracują z Komendą Powiatową Policji w Kolbuszowej oraz Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kolbuszowej. Celem rozwiązywania problemów alkoholowych osób i członków ich rodzin przeprowadzane zostają rozmowy mające na celu motywowanie ich do podjęcia leczenia.

- W niektórych przypadkach podejmowano decyzję o skierowaniu wniosków do sądu i prokuratury o przymusowe leczenie - tłumaczyła Jabłońska.

Jak podkreślała przewodnicząca GKRPA, zdarzają się sytuacje, kiedy to w ciągu jednego roku ta sama rodzina trzykrotnie wzywana jest do zachowania  trzeźwości, dostając "Niebieską Kartę".

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 lata temu | ocena +0 / -0

    Anonim

    Dziwne zachowanie widać na zdjęciu. Ktoś piwko polewa do kieliszka :-)