Reklama

Prawie 100 drzew do ścięcia w powiecie kolbuszowskim

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Prawie 100 drzew do ścięcia w powiecie kolbuszowskim - Zdjęcie główne

Sporo drzew zostanie ściętych, ale będą też i posadzone nowe. | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W roku 2020 starosta kolbuszowski, na wniosek samorządów, wydał 15 zezwoleń na usunięcie drzew. Kolejne prośby spłynęły w tym roku. Które drzewa zostaną ścięte?

W większości przypadków samorządy wnioskują o usunięcie drzew zlokalizowanych w pasie drogowym dróg gminnych lub na terenach szkolnych czy przedszkolnych, 

Termin ważności

- Argumentami przemawiającymi za koniecznością usunięcia drzew przez gminy był zły stan zdrowotny drzew, zachwiana stabilność, stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi czy mienia

- wylicza Monika Wójcik - Nieznalska, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej.

- Każde zezwolenie na usunięcie drzew ma określony termin. Jeżeli w wyznaczonym terminie wnioskodawca nie dokona usunięcia drzew, zezwolenie wygasa

- wyjaśnia kierownik wydziału. 

Kolejne wnioski 

W 2020 roku starosta kolbuszowski wydał 15 zezwoleń na usunięcie drzew (dotyczyły one łącznie 91 sztuk). W jednej decyzji odmówił udzielani zezwolenia na ścięcie pięciu drzew. 

W tym roku (dane do 8 kwietnia) do starosty kolbuszowskiego wpłynęło kolejnych pięć wniosków o udzielenie zezwolenia na usunięcie drzew. Do tego czasu pozytywnie rozpatrzone zostały dwa z nich (na łącznie 93 drzewa).

Jedno z tych zezwoleń odejmowało 87 drzew, które usytuowane były w pasie drogi na terenie gminy Majdan Królewski. Jak wyjaśnia nasza rozmówczyni, o wycinkę wystąpił samorząd, który przymierza się do przebudowy tej drogi. 

Trzeba posadzić

Zgodę na wycinkę otrzymała również gmina Kolbuszowa, która wnioskowała o usunięcie drzew rosnących przy sołtysówce w Świerczowie. Ponadto Raniżów planuje usunięcie dwóch wiązów rosnących w Staniszewskiem oraz dwóch świerków przy szkole w Mazurach. Z kolei Dzikowiec stara się o zgodę na wycinkę drzewa przy szkole w Mechowcu. 

Starosta może nie tylko pozwolić na usunięcie drzewa, ale zobowiązać samorząd do wykonania nowych nasadzeń, czyli kompensacji przyrodniczej. W 2020 roku samorząd został zobowiązany do posadzenia łącznie 61 drzew. W tym roku kolejnych 30. 

 

Wnioski o wycinkę skierowane przez gminy do starosty:

Rok 2020

  • gmina Kolbuszowa - 8
  • gmina Dzikowiec - 4
  • gmina Niwiska - 2
  • gmina Majdan Królewski - 2
  • gmina Raniżów - 1
 

Rok 2021 (do 8 kwietnia)

  • gmina Kolbuszowa - 1
  • gmina Dzikowiec - 1
  • gmina Niwiska - 0
  • gmina Majdan Królewski - 1
  • gmina Raniżów - 2

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy