Reklama

Prace w szkołach rozpoczęte

Opublikowano:
Autor:

Prace w szkołach rozpoczęte - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Trwa realizacja projektów, służących modernizacji szkół ponadgimnazjalnych w naszym powiecie. Roboty budowlane już zostały rozpoczęte. Trwa przygotowanie do zakupu sprzętu dydaktycznego.

Przedsięwzięcie warte prawie cztery miliony złotych realizowane jest dzięki funduszom pozyskanym przez Samorząd Powiatu Kolbuszowskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Działanie 6.4 Infrastruktura edukacyjna. Pozyskane środki trafią do trzech szkół, znajdujących się w powiecie kolbuszowskim: Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. KEN w Weryni, Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara w Kolbuszowej. Fundusze w całości przeznaczone zostaną na zakup materiałów dydaktycznych, sprzętu komputerowego oraz modernizację placówek.

Fotowoltaika, drukarka 3D i wiele innych rzeczy 
To potężne przedsięwzięcie już się rozpoczęło. Obecnie prace budowlane prowadzone są w Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej. Jak informuje Ryszard Zieliński, dyrektor szkoły do tej pory wykonana została winda przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, odnowione i przystosowane zostały również łazienki dla osób z niepełnosprawnością. W czerwcu natomiast na dachu szkoły (od strony południowej) instalowane będą panele fotowoltaiczne. Montaż tego typu instalacji pozwoli na oszczędności oraz poprawę wydajności energetycznej. Instalacja służyć będzie również młodzieży z klasy o profilu „technik urządzeń i systemów  energetyki odnawialnej” do celów dydaktycznych. W planie jest także montaż klimatyzacji w ośmiu salach lekcyjnych, m.in. w sali komputerowej oraz pracowni fryzjerskiej. Następnym krokiem będzie zakup materiałów dydaktycznych, wśród których wymienić można: obrabiarkę do drewna, 16 tablic interaktywnych, wyposażenie do pracowni logistycznej i geodezyjnej, drukarkę 3D oraz plotery. 

Budowlanka i zakup sprzętu 
Natomiast w pozostałych szkołach, tj. Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni oraz Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej trwają przygotowania do prac budowlanych oraz zakupu sprzętu dydaktycznego. W ślad za czym już wkrótce w ZSAE odbywać się będą roboty polegające na przystosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych budynku dawnego internatu. W ramach tego zadania powstanie podjazd wewnętrzny oraz łazienki dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Ponadto prowadzone będą prace zmierzające do powstania w tym budynku Szkolnego Centrum Informacji i Biblioteki, które docelowo zostanie wyposażone w nowy sprzęt komputerowy. Nowy sprzęt dydaktyczny pojawi się również w pracowniach ZSAE w Weryni. Z kolei w LO w Kolbuszowej prowadzone będą roboty budowlane polegające m.in. na przebudowie instalacji elektrycznej oraz wymianie oświetlenia na energooszczędne LED. Ponadto na dachu sali gimnastycznej zamontowana zostanie instalacja fotowoltaiczna. Szkoła wzbogaci się również o nowoczesne wyposażenie i materiały dydaktyczne, tj. 8 tablic multimedialnych, 16 projektorów, 16 laptopów oraz sprzęt komputerowy. 

Nowa jakość kształcenia 
Prace budowlane jak i zakup wyposażenia do szkół ponadgimnazjalnych, znajdujących się w naszym powiecie to wynik pozytywnie ocenionych wniosków złożonych przez Powiat Kolbuszowski do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Jeden z nich znalazł się na wysokim czwartym miejscu listy projektów, zakwalifikowanych do dofinansowania. Łącznie, dzięki unijnemu wsparciu w szkolnictwo ponadgimnazjalne w tym roku zainwestowane zostanie prawie 4 mln zł. – Stawiamy na nową jakość kształcenia – podkreśla Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś. – Korzystając z unijnych funduszy mamy możliwość doposażenia naszych szkół w najnowocześniejszy sprzęt. Postęp technologiczny cały czas idzie do przodu, również wymagania pracodawcy względem pracownika zmieniają się. My jako Samorząd Powiatowy poprzez inwestowanie w nowoczesne szkolnictwo chcemy sprostać bieżącym oczekiwaniom. Chcemy, aby nasza młodzież miała pełne warunki do rozwoju – dodaje Starosta Kolbuszowski.  

Koszty 
Tytuł projektu: „Rozwój kształcenia zawodowego w powiecie kolbuszowskim poprzez modernizację infrastruktury edukacyjnej”, w ramach którego modernizowana jest infrastruktura edukacyjna w Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. oraz w Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. KEN w Weryni.
W sumie wartość zadania – 2 960 303,45
- wartość dofinansowania – 2 516 257,90
- wkład własny Powiatu – 444 045,55
Wartość robót budowlanych: 604 299,00 zł

Tytuł projektu: „Modernizacja infrastruktury edukacyjnej w Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej”, w ramach którego modernizowana jest infrastruktura edukacyjna w Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej. 
W sumie wartość zadania – 1 222 872,62 zł 
- wartość dofinansowania – 930 693,18 zł
- wkład własny Powiatu –164 239,98 zł
Wartość całkowita  robót budowlanych 728 160,00

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE