Reklama

Praca Kolbuszowa. Barometr zawodów - raport dotyczący zawodów których brakuje w powiecie kolbuszowskim i nie tylko

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Praca Kolbuszowa. Barometr zawodów - raport dotyczący zawodów których brakuje w powiecie kolbuszowskim i nie tylko - Zdjęcie główne

W 2023 roku w powiecie kolbuszowskim dużym problemem może okazać się brak fizjoterapeutów i masażystów. Jest to jednak szansa dla młodych ludzi szukających swojej życiowej drogi. | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Jakich fachowców będzie brakowało w powiecie kolbuszowskim w 2023 roku. Jakich specjalistów będzie za dużo? Pokazują to dane z barometru zawodów, który został przygotowany przez ekspertów.

W każdym roku przygotowywana jest prognoza dla poszczególnych powiatów w Polsce. Zamieszcza się w niej informacje o deficycie, nadwyżce oraz równowadze wykonywanych zawodów na danym terenie. Jak wyglądać będzie sytuacja w 2023 roku w powiecie kolbuszowskim?

Barometr zawodów to krótkookresowa, jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Powstaje on w trakcie panelu dyskusyjnego ekspertów rynku pracy w powiecie. Wyniki prognozy zapotrzebowania na zawody uwzględniają wiedzę oraz opinię uczestników obserwujących rynek pracy z różnych perspektyw. Od strony bezrobotnych oraz pracodawców. W panelu biorą udział pracownicy urzędu pracy, czyli pośrednicy pracy zajmujący się współpracą z przedsiębiorcami, specjaliści do spraw rozwoju zawodowego, asystenci Europejskich Służb Zatrudnienia, specjaliści ds. dotacji oraz przedstawiciele organizacji pracodawców, izb rzemieślniczych, organizacji pozarządowych, a także pracownicy prywatnych agencji zatrudnienia.

Eksperci analizują osobno sytuację w każdym zawodzie. Uczestnicy paneli oceniają tylko te zawody, które występują na lokalnym rynku pracy. Podczas oceny eksperci oprócz swojej wiedzy na temat lokalnego rynku pracy posiłkują się danymi na temat liczby ofert pracy oraz liczby osób zarejestrowanych jako bezrobotni w konkretnym zawodzie. Efektem ich rozważań jest odpowiedź na następujące pytania: Jak według pana (-i) zmieni się zapotrzebowanie na pracowników w zawodzie w nadchodzącym roku? Oraz jak według pana (-i) będzie się kształtować relacja między dostępną siłą roboczą a zapotrzebowaniem na pracowników w zawodzie w nadchodzącym roku?

W jakim celu sporządzany jest barometr?

Barometr zawodów jest sporządzany w celu uzyskania krótkookresowej, jednorocznej prognozy sytuacji w zawodach w powiecie, a następnie służy jako jeden z elementów do oceny zbiorczej zapotrzebowania w województwie. Badanie ma charakter jakościowy, obrazuje sytuację na lokalnym rynku pracy, wskazuje, które zawody należą do jednej z grup: zawody deficytowe, zawody zrównoważone oraz zawody nadwyżkowe. Uzyskanie kompleksowej wiedzy jest warunkiem koniecznym do przeciwdziałania niedopasowaniu podaży i popytu na rynku pracy. Barometr stanowi miarodajną diagnozę zapotrzebowania na zawody na lokalnym rynku pracy oraz może być wykorzystywany przez szerokie grono odbiorców.

Barometr zawodów jest jednym z czynników, który jest brany pod uwagę przy przygotowywaniu planów szkoleń grupowych oraz szkoleń indywidualnych dla osób bezrobotnych. Zidentyfikowane w powiecie lub województwie zawody deficytowe są jednym z priorytetów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Ponadto barometr zawodów brany jest pod uwagę do opiniowania wniosków o tworzenie nowych kierunków kształcenia w szkołach ponadpodstawowych. Barometr zawodów jest prowadzony corocznie od 2015 roku. Jego analiza przez osoby, które stoją przed wyborem kierunku kształcenia, pozwoli zobaczyć, jakie jest zapotrzebowanie na zawody na lokalnym rynku pracy na przestrzeni lat. Dlatego ważne są lekcje doradztwa zawodowego prowadzone na każdym etapie nauczania, aby można było uświadomić młodym osobom, gdzie mają szukać odpowiedzi na pytanie: Jaki kierunek kształcenia wybrać? W jakim zawodzie najłatwiej znaleźć pracę?

Za mało w branży 

Jak wynika z danych w powiecie kolbuszowskim, w 2022 roku brakowało blacharzy, lakierników samochodowych, dekarzy, instruktorów nauki jazdy, masażystów czy fizjoterapeutów. Te zawody znalazły się na pierwszych miejscach w deficycie w powiecie kolbuszowski. Na kolejnych miejscach uplasowali się kierowcy samochodów ciężarowych, lakiernicy, lekarze, mechanicy czy murarze. 

Co przyniesie natomiast 2023 rok? W tegorocznym dużym deficycie znaleźli się fizjoterapeuci i masażyści. Na kolejnych miejscach są blacharze, fryzjerzy, stolarze budowlani, kierowcy autobusów, krawcy czy kucharze. Poszukiwani są także lekarze, monterzy, nauczyciele, pedagodzy, piekarze, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci. 

Równowaga zawodów 

Okazuje się, że w powiecie kolbuszowskim bardzo dużo zawodów jest w równowadze. Specjalistów w tych branżach nie brakuje. W 2022 roku w równowadze byli m.in. agenci ubezpieczeniowi, architekci, brukarze, cukiernicy, dentyści, farmaceuci, fotografowie czy geodeci. 

Rok 2023 prognozuje, że w równowadze znajdą się takie zawody jak agenci ubezpieczeniowi. architekci, bibliotekarze, listonosze i kurierzy, murarze, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących czy obuwnicy. W powiecie kolbuszowskim będzie wystarczająca liczba pielęgniarek i położnych, pracowników poczty, prawników, ratowników medycznych, sekretarek, ślusarzy, tapicerów czy weterynarzy.

Za dużo w branży 

Jeżeli chodzi o nadwyżkę zawodów, a co za tym idzie, trudność znalezienia pracy w tym fachu, w 2023 mogą mieć m.in. ekonomiści, pomoce kuchenne, pracownicy administracyjni, rolnicy, socjolodzy czy technicy budownictwa.

NA PODKARPACIU

Jak będzie wyglądała sytuacja w 2023 roku w całym województwie podkarpackim?

  • Brakować będzie:
    betoniarzy, brukarzy, fryzjerów, fizjoterapeutów, kierowców autobusów, lekarzy, kucharzy, logopedów, magazynierów, nauczycieli. czy spawaczy
  • Zawody w równowadze:
    agenci ubezpieczeniowi, bibliotekarze, animatorzy, cukiernicy, dentyści, diagności, farmaceuci, floryści, obuwnicy, listonosze, kurierzy czy ogrodnicy
  • Nadwyżka zawodów:
    ekonomiści, pracownicy administracyjni, socjolodzy, pracownicy biur

BAROMETR ZAWODÓW 

Pełne zestawienie i dane dotyczące zawodów w Polsce, w poszczególnych województwach i powiatach, znajdziecie Państwo na stronie barometrzawodów.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy