reklama

Poznajemy Koła Gospodyń Wiejskich. "Prymule" z Mechowca: strażniczki tradycji, wiary i wspólnoty

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KGW Prymule

Poznajemy Koła Gospodyń Wiejskich. "Prymule" z Mechowca: strażniczki tradycji, wiary i wspólnoty - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
13
zdjęć

Przedstawiamy KGW Prymule z Mechowca. Jak same o sobie mówią, są strażniczkami tradycji, wiary i wspólnoty. | foto KGW Prymule

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WIADOMOŚCIKontynuujemy nasz cykl pod nazwą "Poznajemy Koła Gospodyń Wiejskich", w którym co tydzień przedstawiamy Państwu KGW działające i rozwijające się w powiecie kolbuszowskim. Dzięki temu będziecie mogli bliżej poznać ich historię, zwyczaje, osiągnięcia i działalność. Tym razem przedstawiamy KGW Prymule z Mechowca. Jak same o sobie mówią, są strażniczkami tradycji, wiary i wspólnoty.
reklama

KGW "Prymule" z Mechowca – strażniczki tradycji, wiary i wspólnoty.
Koło Gospodyń Wiejskich "Prymule" z Mechowca od blisko dwóch dekad aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności, pielęgnując tradycję, kulturę i wspólne wartości. Założone 23 listopada 2006 roku, stało się miejscem, gdzie pasja, talent i chęć podtrzymywania wiejskich obyczajów idą w parze z nowoczesnym spojrzeniem na integrację i aktywizację mieszkańców. 

Historia KGW "Prymule" rozpoczęła się od przygotowań do dożynek w 2006 roku. Grupa kobiet z Mechowca stworzyła wieniec dożynkowy, a chwilę później narodził się pomysł reaktywacji Koła Gospodyń Wiejskich. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem – do KGW dołączyło aż 20 kobiet. 

Nazwa "Prymule" została wybrana spośród wielu propozycji. Kobiety żartowały, że mogłyby się nazywać nawet "Georginie" albo "Chryzantemy". Ale w końcu Danuta Gancarz zaproponowała "Prymule" i tak już zostało. To wdzięczne kwiaty, kolorowe i piękne, kojarzące się z wiosną i radością. 

reklama

 Koło nie tylko podtrzymuje lokalne tradycje, ale również aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym regionu. Panie z "Prymul" dbają o to, by młodsze pokolenia znały i szanowały dawne zwyczaje. Nie chodzi o to, by żyć dokładnie tak jak nasi dziadkowie, ale by znać i kultywować pozytywne tradycje. KGW ma również swój zespół ludowy, liczący dziewięć osób jak i panią Basię Rząsa, która przygrywa, a nam aż lepiej się śpiewa. Mamy w repertuarze 80 piosenek – od ludowych po biesiadne. Często tworzymy własne przyśpiewki na różne okazje. 

 

Gospodynie z Mechowca mogą się także pochwalić bogatą garderobą sceniczną – od tradycyjnych strojów ludowych, po szykowne gorsety wyszywane cekinami. 

KGW "Prymule" pilnie strzeże lokalnych zwyczajów i bierze udział w wielu konkursach kulinarnych, kulturalnych oraz religijnych. Gospodynie co roku uroczyście obchodzą Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, przynosząc do kaplicy w Mechowcu wieniec ze zbóż oraz wiązanki z ziół i polnych kwiatów. To dla nas bardzo ważne święto. Chcemy, by ta piękna tradycja nie zaginęła i była przekazywana kolejnym pokoleniom. KGW co roku uczestniczy również w odpuście w Cmolasie, przygotowując niepowtarzalny wieniec dożynkowy, który wzbudza zachwyt mieszkańców i pielgrzymów. Na stałe w kalendarz działalności "Prymul" wpisała się także uroczystość Dnia Seniora, na którą z niecierpliwością czekają starsi mieszkańcy Mechowca. Panie dbają, aby to wydarzenie było niezapomniane – zarówno pod względem artystycznym, jak i kulinarnym. Organizują występy, recytacje, wspólne śpiewy i biesiady, przygotowując dla seniorów smaczne, tradycyjne potrawy. Największą nagrodą dla nas jest uśmiech i radość na twarzach starszych mieszkańców. 

reklama

 

Jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez KGW "Prymule" jest coroczne Święto Kapusty, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez w Mechowcu, organizowane w pierwszą niedzielę września. To wydarzenie przyciąga nie tylko mieszkańców, ale także gości z całej gminy Dzikowiec i okolic. Podczas tego święta nie brakuje lokalnych przysmaków, występów zespołów ludowych, a także atrakcji dla najmłodszych. Na scenie pojawiają się kapele ludowe, występy, a panie z "Prymul" dbają zawsze o radosną atmosferę biesiady. 

 

Wydarzenie jest nie tylko okazją do wspólnej zabawy, ale i do promowania regionalnej kuchni. Kapusta, od wieków będąca podstawą jadłospisu na wsi, jest tu podawana w różnych formach – od tradycyjnych kiszonek, przez bigos, aż po nowoczesne wersje lokalnych przysmaków. Członkinie KGW "Prymule" to prawdziwe artystki i gospodynie z sercem do tradycji. Mamy w kole panie o różnych talentach: jedne robią piękne kwiaty z bibuły, inne szydełkują. A wspólne spotkania inspirują nas do działania. 

reklama

Poza działalnością kulturalną, panie z KGW angażują się także w różne inicjatywy społeczne i charytatywne. Organizują warsztaty kulinarne, rękodzielnicze, a także akcje pomocowe dla potrzebujących. Gospodynie chętnie współpracują również z innymi organizacjami i kołami, biorąc udział w różnego rodzaju przeglądach, konkursach kulinarnych i festiwalach folklorystycznych. Ich zaangażowanie i pasja sprawiają, że KGW "Prymule" jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych kół w regionie. 

 

KGW "Prymule" to nie tylko miejsce spotkań, ale przede wszystkim symbol wspólnoty, tradycji i pasji. Dzięki nim dawne obyczaje nie znikają, lecz nabierają nowego życia, przyciągając kolejne pokolenia do wspólnego świętowania i działania.

Skład Koła Gospodyń Wiejskich Prymule z Mechowca

  • Wiesława Serafin
  • Kazimiera Serafin
  • Wiesława Serafin
  • Maria Serafin
  • Dorota Drapała
  • Maria Rzucidło
  • Krystyna Serafin
  • Anastazja Ślęzak
  • Barbara Grębska
  • Danuta Gancarz
  • Bożena Lewandowska
  • Jolanta Wit
  • Iwona Gul
  • Lucyna Kosiorowska
  • Magdalena Serafin
  • Beata Czarnecka
  • Teresa Kudej
  • Małgorzata Mokrzycka
  • Agnieszka Blat
  • Dorota Kasza
  • Renata Serafin
  • Halina Stój 
Tekst KGW Prymule z Mechowca 

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo