Historia Koła Gospodyń Wiejskich w Mazurach sięga czasu przed II wojną światową. Wtedy to Agnieszka Sikora wraz z mężem Wojciechem założyli pierwsze Koło Gospodyń Wiejskich. Współdziałali z Kółkiem Rolniczym, oraz Stowarzyszeniem Młodzieży założonym przez ks. Bąka, przygotowując różne przedstawienia, jasełka itp.
Po wojnie przewodniczącą została Katarzyna Warchoł. Rozkwit działalności mazurskiego KGW nastąpił od 1951 r. kiedy Zofia i Jan Jagodzińscy zaczęli pracować w mazurskiej szkole. Przewodniczącą koła była wtedy Helena Jurek, następnie Zofia Kołodziej. Mazurska społeczność angażowała się w działalność społeczną i kulturalną. Od końca lat 60. przewodniczącą została Stanisława Sikora, która prowadziła też wypożyczalnię naczyń dla mieszkańców naszej miejscowości. W tym czasie organizowanych było wiele kursów, szkoleń, konkursów czystości, na najpiękniejszy ogród itp.
Od 1985 r. przewodniczącą została Emilia Adamczyk i nadrzędnym celem było wtedy stworzenie pełnej zastawy naczyń dla potrzeb mieszkańców. Przy wsparciu SUR i GS udało się to zrealizować. W tym czasie były organizowane różne szkolenia i pokazy żywieniowe. W 1997 r. powstał zespół śpiewaczy "Mazurzanie" i od tej pory działalność Koła Gospodyń Wiejskich to była działalność Zespołu.
W 2011 roku zrodził się pomysł, aby reaktywować KGW, ówczesna przewodnicząca (również kierowniczka zespołu) Emila Adamczyk przekazała przewodnictwo koła Renacie Śliż. Pierwszym sprawdzianem dla "Nowego Koła" była pomoc w organizacji poczęstunku dla gości i mieszkańców naszej wioski z okazji nadania imienia Generała Bronisława Kwiatkowskiego Szkole Podstawowej w dniu 10.09.2011 r.
Na przestrzeni lat zmieniał się charakter działalności KGW. Od 2018r . koło jest zarejestrowane w Krajowym Rejestrze KGW pod nazwą Koło Gospodyń Wiejskich w Mazurach "Mazurzanie". Obecnie koło liczy 14 osób. Współpracujemy z OSP, oraz mazurską szkołą, z GOKSiR w Raniżowie, oraz innymi organizacjami również spoza terenu naszej gminy. W ubiegłym roku uczestniczyłyśmy w Warsztatach Haftu Lasowiackiego" organizowanego przez Spółdzielnię "Łegowianka" z Bojanowa.
Tradycją stało się już organizowanie "Mazurskiego Kolędowania", oraz "Babskiego Wieczorku" wspólnie z OSP, Mazurską Orkiestrą Dętą, i kapelą "Mazurskie Muzykanty", oraz chórem "Mazurskie Śpiwoki".
Kultywujemy tradycje lasowiackie, posługując się mazurską gwarą, nosząc lasowiackie stroje podczas różnych występów i uroczystości jak Boże Ciało, odpust parafialny, czy Matki Boskiej Zielnej. Co roku przygotowujemy palmę, oraz tradycyjny wieniec dożynkowy, biorąc udział w dożynkach zarówno gminnych jak i diecezjalnych. Uczestniczymy w różnych warsztatach, konkursach i festiwalach.
W 2002 roku wzięliśmy udział w Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich "Polska od Kuchni" zdobywając I miejsce w województwie w konkursie kulinarnym za naszego kasioka. Uczestniczymy w Prezentacjach Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków organizowanych przez MKL w Kolbuszowej, przygotowując tradycyjne potrawy lasowiackie z naszego regionu. Podejmując różne działania, chcemy ocalić od zapomnienia tradycje i zwyczaje naszych przodków - Lasowiaków.
Komentarze (0)