Reklama

Powstanie prawdziwe schronisko dla zwierząt w Kolbuszowej Dolnej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Powstanie prawdziwe schronisko dla zwierząt w Kolbuszowej Dolnej - Zdjęcie główne

Aktualnie w przytulisku znajduje się 13 psiaków. Zdarza się że jest ich dużo więcej. | foto Archiwum Korso

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Nie będzie już przytuliska w mieście nad Nilem. - Podjąłem decyzję o budowie schroniska - mówi nam Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. Ruszyły przygotowania do powstania takiego obiektu na 63-arowej działce w Kolbuszowej Dolnej.

Działające przytulisko w mieście, miało być tylko na chwilę. W takiej formie prowadzone przez Grzegorza Dzimierę komendanta straży miejskiej, z pomocą wolontariuszy o dobrym sercu, działa już od dziesięciu lat.

Z bólem serca, trzeba przyznać, że jest za dużo bezpańskich zwierząt.

- Próbowaliśmy nawiązać współpracę ze schroniskiem w Mielcu. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że jest to niemożliwe, bo oni sami nie są w stanie zabezpieczyć swoich potrzeb

- wyjaśnia burmistrz Jan Zuba. 

Niepotrzebne nikomu

Dlaczego tak się dzieje? Scenariusz zwykle jest taki sam. Kotek, czy piesek jako prezent okazuje się być niepotrzebny i uciążliwy. Kończy się tym, że zwierzak ląduje na obrzeżach Kolbuszowej i błąka się po okolicy. 

Wyjazd na wakacje, ale co zrobić z czworonogiem? Finał jest niestety jeden. Ten, kto nigdy nie był w schronisku, czy przytulisku nie wie, na jak dużą skalę jest to problem. Drugim ważnym czynnikiem, który z pewnością zaważyłby na mniejszej liczbie zajętych miejsc w schroniskach, jest sterylizacja, a właściwie jej brak.

W aktualnym stanie prawnym, problem bezdomnych zwierząt wchodzi w zakres zadań własnych samorządu. Program opieki nad bezdomnymi zwierzętami i zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Kolbuszowa, obejmuje wszystkie zwierzęta domowe, w szczególności psy i koty wolno żyjące. Większość określonych w nim działań dotyczy tych zwierząt, gdyż skala tego zjawiska stanowi największy problem w gminie i od kilku lat nie ulega zasadniczym zmianom.

Gdzie będzie?

Miejsce na powstanie schroniska dla zwierząt jest wręcz idealne. Teren za fotowoltaiką, bezpośrednio graniczący z oczyszczalnią ścieków przy ulicy Łąkowej w Kolbuszowej Dolnej. 

Na utwardzonym terenie powstaną kojce i budy. - Planujemy zakupić poidełka, żeby zwierzaki miały ciągły dostęp do świeżej wody. W sąsiedztwie mamy oczyszczalnie ścieków, gdzie mamy wodę, prąd i kanalizację więc chciałbym, aby ten teren gdzie pieski będą miały wybiegi, można było utrzymać w czystości, dlatego zrobimy tam kanalizację sanitarną - wymienia włodarz. - Musi być także (...)

Więcej w Korso Kolbuszowskie nr 34. Nowy numer już w środę (25 sierpnia)

 

 

Tygodnik Korso Kolbuszowskie - e-wydanie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy