Reklama

Powiat zbroi się do zimy

Opublikowano: wt, 17 lis 2020 11:01
Autor:

Powiat zbroi się do zimy  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Nieprzejezdne drogi, zasypane chodniki i drogowy paraliż - sprawdzamy, jak powiat i gminy są przygotowane na tegoroczny atak zimy.

Zarząd Drug Powiatowych zajmuje się odśnieżaniem dróg powiatowych. Traktami gminnymi zajmują się urzędy gmin. Czy samorządy są przygotowane na obfite opady śniegu? 

Mieszkańcy jak co roku zastanawiają się także, co z chodnikami przyległymi do ich posesji. - Czy mam je odśnieżać, czy nie - zastanawia się nasz Czytelnik, dopytując, czy za zaśnieżony chodnik grozi mandat oraz co z chodnikami, które leżą z dala od zamieszkałych nieruchomości.

Ponad 50 kilometrów

Na terenie gminy Niwiska jest około 57 km dróg do odśnieżania. Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska, informuje, że na gmina zamierza przeznaczyć na zimowe utrzymanie dróg 43 893 zł. Jak co roku odśnieżaniem będzie zajmował się Zakład Usług Komunalnych.


Chodniki, które znajdują się z dala od zabudowań, ZUK odśnieża we własnym zakresie przez pracowników gospodarczych.

Ciągniki i pługi 

Odśnieżaniem 80 kilometrów tras na terenie gminy Cmolas będzie zajmował się Zakład Usług Komunalnych. Zorganizowane zostaną dyżury uzależnione od występowania opadów śniegu. Cmolaski urząd co roku przeznacza pewną kwotę z budżetu na zimowe i letnie utrzymanie dróg gminnych.

Do walki z zimą ZUK będzie używał m.in. ciągników rolniczych z pługami, posypywarek piasku oraz koparko-ładowarki. W zeszłym roku na sezon zimowy cmolaski ZUK zgromadził około 90 ton mieszanki piaskowo-solnej. - Utrzymanie chodników pozostaje w gestii właścicieli działek przylegających do nich. Nasz sprzęt jest formą uzupełniającą, jeżeli chodzi o odśnieżanie chodników - mówił jeszcze w ubiegłym roku Eugeniusz Galek, wójt gminy. 

Mieszkańcy w pilnych sprawach w sezonie zimowym mogą dzwonić do urzędu w godzinach pracy, a później do Krzysztofa Urbana, kierownika ZUK.

Najwięcej dróg

Gmina Majdan Królewski ma najwięcej swoich dróg gminnych do odśnieżania. Jest to około 166 kilometrów traktów publicznych i wewnętrznych. Wykonawcą tego zadania będzie jak co roku Gminny Zakład Wodociągów Kanalizacji i Oczyszczania.


Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach do obowiązku właścicieli nieruchomości należy utrzymanie czystości i porządku na chodnikach przylegających do nieruchomości. Jerzy Wilk, wójt gminy Majdan Królewski, zaznacza jednak, że w miarę możliwości wykonawca będzie odśnieżał trakty dla pieszych, aby nie musieli robić tego mieszkańcy. Włodarz dodał, że gmina posiada odpowiednią ilość sprzętu do utrzymania zarówno dróg, jak i chodników.

 

Będą szukać wykonawcy

Do odśnieżania w gminie Raniżów jest około 35 km dróg gminnych. Monika Stopińska, pracownik urzędu, która koordynuje to zadanie, wyjaśniła, że jak co roku zostanie ogłoszony przetarg na zimowe utrzymanie dróg.

Co z chodnikami leżącymi wzdłuż dróg gminnych? Czy mieszkańcy mają bezwzględny obowiązek ich odśnieżania? Mieszkańcy powinni porządkować chodniki zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Raniżów. Chodniki znajdujące się z dala od zabudowań będą porządkowane przez urząd gminy.

 

Kolbuszowa odśnieża 

Zimowe utrzymanie dróg obejmuje drogi gminne, chodniki miejskie, parkingi i place na terenie miasta i gminy Kolbuszowa. Jak czytamy w ogłoszeniu, do zakresu podstawowego należy m.in. dysponowanie odpowiednim sprzętem, kadrą, materiałem do prowadzenia "Akcji zima" w terminie do końca kwietnia 2021 r. Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kolbuszowej, który będzie zajmował się odśnieżaniem, ma również za zadanie rozstawienie skrzyń z mieszanką piaskowo-solną, zabezpieczanie przed błotem pośniegowym nowych nasadzeń roślin w pasach zieleni przy ścieżce rowerowej oraz w bezpośrednim sąsiedztwie jezdni ul. 11 Listopada, ul. Jana Pawła II, ul. Szopena, ul. Grunwaldzkiej w Kolbuszowej.

 Wykonawca ma za zadanie także usuwanie i wywożenie śniegu z ulic, skrzyżowań, chodników, przejść dla pieszych, ciągów pieszo-jezdnych w wypadku wystąpienia znacznych opadów śniegu, kiedy samo zgarnianie śniegu przy pomocy pługów nie gwarantuje zachowania przejezdności. Musi także reagować na interwencję zamawiającego, w tym przypadku urzędu gminy, w terminie do dwóch godzin od momentu zgłoszenia z wyłączeniem sytuacji wystąpienia siły wyższej. 

 

Nie tylko drogi 

Gmina Kolbuszowa zamierza w pierwszej kolejności odśnieżać łącznie 70 km dróg publicznych. Pozostałe, czyli drogi boczne, osiedlowe i dojazdowe również będą odśnieżane, ale w ostatnim standardzie. Oznacza to, że wykonawca w pierwszej kolejności będzie dbał o główne trakty, a w razie potrzeb odśnieżane będą wszystkie drogi. Do utrzymania ZGKiM ma również place i parkingi oraz około 7,5 km chodników. Odśnieżane mają być trakty gminne także w Kolbuszowej Dolnej, Zarębkach, Weryni, Kłapówce, Nowej Wsi, Świerczowie, Domatkowie, Bukowcu, Przedborzu, Hucie Przedborskiej, Porębach Kupieńskich, Kupnie, Kolbuszowej Górnej i Widełce. Na całość zadania gmina zabezpieczyła około 190 tys. zł.


 

Dwie firmy 

Długość dróg gminnych w gminie Dzikowiec wynosi około 97,5 km. Do zimowego utrzymania tych dróg w zeszłym roku wybrano dwie firmy, z Kopci oraz z Dzikowca. Henryk Wojdyło, inspektor z Urzędu Gminy Dzikowiec, informuje, że było to najlepsze rozwiązanie z uwagi na rozległy teren gminy Dzikowiec. W każdej miejscowości jest po kilka przysiółków.

 Dwie firmy położone na przeciwległych krańcach terenu gminy najlepiej się sprawdziły w ostatnich latach przy utrzymaniu dróg. Szczegóły na temat tegorocznego planu będą znane najprawdopodobniej za tydzień lub dwa. 

Chodniki położone przy ciągach dróg gminnych będą utrzymywane zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wykonawca jednak postara się w miarę możliwości utrzymywać również chodniki. 

 

Powiatówki do odśnieżenia

 

Zarząd Dróg Powiatowych w Kolbuszowej na zimowe utrzymanie swoich dróg powiatowych planuje przeznaczyć pół miliona złotych. Zadanie zostało podzielone na sześć części. Na terenie gminy Cmolas ZDP ma ponad 50 km dróg powiatowych. Na ich zimowe utrzymanie chce przeznaczyć 85 tys. zł brutto. Na terenie gminy Niwiska powiat ma około 45 km swoich traktów. Na ich odśnieżanie zabezpieczył 80 tys. zł brutto. Z kolei na terenie gminy Kolbuszowa jest około 70 km dróg powiatowych, a ich zimowe utrzymanie pochłonąć ma 120 tys. zł brutto. W gminie Raniżów jest nieco ponad 40 km powiatówek. Zarząd dróg zdecydował, że na odśnieżanie tych traktów przeznaczy 70 tys. zł brutto. Gmina Dzikowiec liczy prawie 60 km dróg, które należą do powiatu. Ich zimowe utrzymanie planowo wynieść ma 100 tys. zł brutto. Na terenie gminy Majdan Królewski jest najmniej dróg powiatowych, bo tylko 26 km. Na ich utrzymanie w sezonie zimowych zarząd przeznaczy 45 tys. zł brutto.

Krajowa "dziewiątka"

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad utrzymuje ponad 17 tys. km dróg krajowych, a z uwzględnieniem dodatkowych jezdni, np. dróg serwisowych, to już blisko 20 tys. km. Na Podkarpaciu jest to 891 km. Prace ściśle związane z zimowym utrzymaniem dróg, w szczególności odśnieżanie i usuwanie śliskości, prowadzone są w trybie 24-godzinnym, 7 dni w tygodniu.

 Jak informuje Bartosz Wysocki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie, droga krajowa nr 9 utrzymywana jest w drugim standardzie. - W standardzie tym jezdnia jest odśnieżona, a śliskość zimowa zlikwidowana na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi - wyjaśnia przedstawiciel GDDKiA. 

Po ustaniu opadów śniegu, luźny śnieg może zalegać do czterech godzin, błoto pośniegowe może występować do sześciu godzin. Na nawierzchni może występować warstwa zajeżdżonego śniegu o grubości nieutrudniającej ruch. Do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych w naszym województwie przygotowanych jest prawie 200 pojazdów.


 

Długość dróg powiatowych do odśnieżania:
- gmina Cmolas: ponad 50 km
- gmina Niwiska: ponad 45 km
- gmina Kolbuszowa: około 70 km
- gmina Raniżów: ponad 40 km
- gmina Dzikowiec: prawie 60 km
- gmina Majdan Królewski: około 26 km
Czas, jaki zarząd drogi posiada na usunięcie, ograniczenie występowania zjawiska śliskości zimowej od stwierdzenia jego wystąpienia, wynosi:
- dla gołoledzi, szronu i szadzi – 3 godziny,
- dla śliskości pośniegowej – 4 godziny,
- dla lodowicy – 4 godziny.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.