Reklama

Powiat kolbuszowski. Susza zebrała żniwo. Szacowanie strat zostało zakończone. Sprawdzamy na jakie odszkodowania mogą liczyć rolnicy.

Opublikowano:
Autor:

Powiat kolbuszowski. Susza zebrała żniwo. Szacowanie strat zostało zakończone. Sprawdzamy na jakie odszkodowania mogą liczyć rolnicy. - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Plony dużo niższe, szacowanie strat prawie zakończone. Na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy?Aż 315 wniosków o oszacowanie szkód spowodowanych suszą złożyli rolnicy z naszego powiatu. Jak się okazuje, odszkodowania dostaną tylko nieliczni, czyli ci, u których straty oszacowano przynajmniej na 70 procent.

 

Przypomnijmy, że pod koniec czerwca w gminach naszego powiatu ogłoszono nabór wniosków o szacowanie zakresu i wysokości szkód, które wyrządziła susza w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej.

Najwięcej w Majdanie

Najwięcej, bo aż 140, wniosków o szacowanie szkód złożyli mieszkańcy gminy Majdan Królewski.
Szacowanie szkód w tej gminie rozpoczęło się 9 lipca.  Jak poinformował nas Grzegorz Mazur, przedstawiciel urzędu gminy, komisja miała do oszacowania ponad 600-hektarowy obszar. - Najczęściej we wnioskach wskazywano szkody powstałe w uprawach zbóż, m.in. żyta, owsa, pszenicy oraz szkody powstałe w łąkach. Nie zgłaszano natomiast szkód powstałych w środkach trwałych i zwierzętach gospodarskich - wyjaśnił Grzegorz Mazur.

Mniej, nie znaczy lepiej

O ponad sto wniosków mniej - dokładnie 39  - złożyli rolnicy z gminy Raniżów. Jak poinformował nas raniżowski urząd gminy, wnioski dotyczyły upraw zbóż i użytków zielonych. - Oględziny w terenie odbyły się od 11 lipca do 22 lipca. Teraz sporządzane są protokoły, które po zakończeniu szacowania zostaną przekazane do wojewody podkarpackiego - wyjaśnił wójt Władysław Grądziel.
Do dzikowieckiego urzędu gminy  wpłynęło 67 zgłoszeń.
Zgłoszeń z samej gminy Cmolas było 32 - informuje Jan Kardyś, kierownik referatu i członek komisji ds. szacowania szkód wyrządzonych przez suszę.  - Cztery pozostałe zgłaszali rolnicy zamieszkujący gminę Cmolas, którzy mają pola uprawne w gminach Dzikowiec i Kolbuszowa. Na terenie cmolaskiej gminy komisja zakończyła już szacowanie. Średnia strat w gminie wyniosła około 50 procent na zbożach i użytkach zielonych.
W zgłoszeniach z gminy Cmolas znalazło się także gospodarstwo córki Krzysztofa Sochackiego, sołtysa Cmolasu. - Straty są duże i widoczne gołym okiem - mówi przedstawiciel sołectwa. - U nas, na polach uprawnych straty oszacowano na 50 procent. Dotyczyły powierzchni dziesięciu hektarów. Plon rzeczywiście jest słaby w tym roku - dodaje sołtys i informuje, że w tej gminie zgłoszenia najczęściej dotyczą zbóż takich jak owies i pszenica oraz łąk.
Najmniej wniosków, bo tylko sześć,  złożyli mieszkańcy gminy Niwiska. - W gminie Niwiska w skład komisji do spraw szacowania szkód weszło troje przedstawicieli urzędu gminy, przedstawiciel Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Sebastian Stypa oraz przedstawiciel Podkarpackiej Izby Rolniczej - Krzysztof Wilk.
Z gminy Kolbuszowa pochodziło 27 zgłoszeń.
 
 
Więcej w 32/2018 numerze Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE