Reklama

Powiat kolbuszowski. Sposób wybierania sołtysów wzbudza coraz więcej wątpliwości.

Opublikowano: sob, 23 mar 2019 09:30
Autor:

Powiat kolbuszowski. Sposób wybierania sołtysów wzbudza coraz więcej wątpliwości. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Niektóre gminy zmieniają zapisy w statucie, ponieważ obawiają się unieważnienia wyborów. Inne na zmiany się nie decydują. Kto ma rację?

W trzech gminach, w powiecie kolbuszowskim, wybory nie odbędą się, jeżeli zgłosi się tylko jeden kandydat na sołtysa. W gminach Dzikowiec, Raniżów i Kolbuszowa w takim przypadku kandydat automatycznie zostanie gospodarzem wsi.

Trzy gminy

Genowefa Dębiak, sekretarz gminy Dzikowiec, wyjaśnia nam, że takie rozwiązanie jest dopuszczalne. Jak dodaje przedstawicielka dzikowieckiego urzędu, taki sposób jest prostszy i oszczędniejszy. Sekretarz Dębiak podkreśla też, że po konsultacji z radcą prawnym gmina uznała, że jest to zgodne z prawem.

Na podobne rozwiązanie zdecydowała się gmina Raniżów oraz Kolbuszowa. Tam również, jeżeli zgłosi się jeden kandydat, przechodzi on "z automatu". Więcej o wyborach w gminie Raniżów piszemy na stronie 11.

Inaczej w Cmolasie 

Kilka gmin z naszego powiatu postanowiło zmienić zapis w statutach sołectw dotyczących wyborów sołtysa. Spowodowane to było wyrokami sądu. Jedną z takich gmin jest Cmolas.

- We wcześniejszym zapisie, w statutach sołectw, jak był jeden kandydat na sołtysa, to nie przeprowadzaliśmy wyborów - mówi Marian Posłuszny, sekretarz gminy Cmolas. - Musieliśmy jednak zmienić ten zapis, ponieważ ukazał się wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który jednoznacznie stwierdził, że wybory powinny być bezpośrednie.

Jak wyjaśnia sekretarz, wojewoda podkarpacki nie miał zastrzeżeń do zmian w statutach sołectw gminy Cmolas dotyczących wyborów sołtysa. 

Wątpliwości
 

Jak więc przeprowadzić wybory, aby były one ważne? O to zapytaliśmy rzecznika Wojewody Podkarpackiego.  

- Zgodnie z art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym sołtys jest wybierany w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania - wyjaśnia Małgorzata Waksmundzka-Szarek. 

- Niedopuszczalne jest przyjęcie w statucie sołectwa unormowania, że w przypadku zgłoszenia jednego kandydata i braku dalszych zgłoszeń zarejestrowanego kandydata uważa się za wybranego i wyborów nie przeprowadza się - podkreśla przedstawicielka urzędu wojewody. 

Więcej w aktualnym Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.