Co warto zobaczyć w tegoroczne wakacje w powiecie kolbuszowskim? Jakie ciekawe miejsce skrywają nasze gminy? Podpowiadamy.
GMINA KOLBUSZOWA
Trasy rowerowe
Kolbuszowa i jej okolice stwarzają wspaniałe warunki do uprawiania turystyki rowerowej, dlatego wytyczono i oznakowano tu cztery szlaki. Na trasach turyści mogą zobaczyć zabytki architektoniczne i sakralne m.in. skansen, pałac w Weryni, rezerwat "Zabłocie" czy ścieżkę przyrodniczą "Białkówkę".
Skansen w Kolbuszowej
Zobaczyć tutaj można chałupy, wiatraki, kościół i inne zabudowania. Prezentuje on prawie 80 obiektów architektury. W skansenie można zobaczyć narzędzia, sprzęty i przedmioty codziennego użytku mieszkańców okolicznych wsi i miast.
Kościół pw. Wszystkich Świętych
To budowla z I połowy XX wieku. Początki kolbuszowskiej świątyni sięgają XVI wieku i dotyczą drewnianego kościoła fundacji Jana Feliksa Tarnowskiego. Później, w połowie XVIII wieku powstał tu murowany kościół ufundowany przez Janusza Aleksandra Sanguszkę. Spłonął on po 100 latach i tak oto powstał dzisiejszy kolbuszowski kościół. Choć jego mury są stosunkowo młode, to kryją cenne zabytki w wyposażeniu wnętrza z XVII i XVIII wieku, m.in. ołtarze boczne.
Ponadto można odwiedzić Białkówkę, Kompleks Turystyczny Brzezóvka, Bulwary nad Nilem, kolbuszowski rynek, basen, Park Niepodległości i wiele innych.
GMINA NIWISKA
Jeziorko
Na pograniczu Niwisk i Blizny znajduje się śródleśny staw - "Jeziorko". Jest on otoczony roślinnością szuwarową i starodrzewiem sosnowo-dębowym. Zróżnicowanie roślinności mokradłowej odzwierciedla procesy w nim zachodzące. Można tam podziwiać duże skupiska "lilii wodnych". "Jeziorko" połączone jest ze zbiornikiem retencyjnym, przeciwdziałającym powodziom i suszy w ekosystemie leśnym.
Dworek Hupki
Będąc w gminie Niwiska, koniecznie musisz to zobaczyć. Dr Jan Antoni Ernest Hupka był ostatnim właścicielem dóbr Niwiska wraz z dworem i resztą zabudowań założenia dworskiego. W zabytkowym obiekcie znajdziemy malowidła Karola Józefa Frycza, wybitnego malarza i scenografa. Najciekawsze z nich znajduje się w dawnej jadalni, a zarazem największym pomieszczeniu we dworze. Ściany tej sali ozdabiają duże pawie, stąd nazwa "Pod Pawiami". W pomieszczeniach biblioteki są dwie sale, w których znajdują się zabytkowe polichromie. Obecnie dwór ten jest siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki. Obok dworu stoi frontem do niego murowana, parterowa oficyna dworska, wzniesiona na początku XIX wieku. W obrębie dawnego założenia parkowo – dworskiego zwraca jeszcze uwagę pseudogotycki murowany i piętrowy spichlerz dworski z końca XIX wieku.
Buczyna w Cyrance
Warto również wybrać się w to miejsce. Niezwykle ciekawym zespołem florystycznym w regionie jest położony przy południowej granicy Przyłęka ścisły rezerwat leśny im. prof. Władysława Szafera "Buczyna w Cyrance". Na terenie rezerwatu znajdziemy różne osobliwości flory i fauny.
GMINA DZIKOWIEC
Dworek i park Błotnickich
Zabytkowy budynek położony jest w centrum Dzikowca. Otoczony jest dużym parkiem, gdzie rosną kilkusetletnie drzewa. Pierwotnie należał on do rodziny Błotnickich i został wybudowany około 1833 roku.
Został on niedawno gruntownie wyremontowany. Na parterze znajdują się duże sale, a na pierwszym piętrze sypialnie i pomieszczenia gospodarcze.
Dwór można zwiedzać wewnątrz w godzinach od 10 do 18, natomiast park można odwiedzić codziennie. Zlokalizowana jest tam zabytkowa kapliczka św. Jana Nepomucena.
Plebania ks. Sudoła
W gminie Dzikowiec warto zobaczyć również plebanię z XIX w., w której mieszkał ks. Stanisław Sudoł, wieloletni proboszcz parafii Dzikowiec. Na plebanii została utworzona Izba Pamięci Sługi Bożego. Znajdują się w niej liczne pamiątki z życia proboszcza m.in. sutanna, przedmioty codziennego użytku czy cenne dokumenty.
Plebanię można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się, dzwoniąc na plebanię, tel. 17 227 50 35.
Zalew Maziarnia
Zalew Wilcza Wola powstał na początku lat 90. jako zbiornik retencyjny. Latem panują tu doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa i windsurfingu. Dogodne warunki do wypoczynku odnajdą tu również miłośnicy wędkarstwa. Dookoła zalewu prowadzi ścieżka edukacyjna z kilkoma punktami widokowymi.
Co roku otwierane jest tam także kąpielisko. Dotrzeć tam można jedynie pieszo, kierując się od miejscowości Wilcza Wola do zapory. W tym miejscu można zostawić samochód, następnie idąc najpierw zaporą, a później ścieżką w lesie dochodzimy do kąpieliska. Na miejscu są miejsca na ognisko z przygotowanym opałem, ławki, altanki, boisko do gry w piłkę plażową, cisza i spokój.
GMINA CMOLAS
Złota góra
Ścieżka Przyrodnicza "Po złoto na górę" w Ostrowach Tuszowskich to pętla o długości 5,5 km, na której posadowiono dziewięć tablic informacyjnych. Zaczyna się przy szkole, wznosi na najwyższe wzniesienie w okolicy zwane Złotą Górą i zbiega do wsi pod Sanktuarium. Najciekawszym miejscem ścieżki jest punkt widokowy na Złotej Górze, gdzie wzniesiono wiatę, palenisko oraz umieszczono swoisty kierunkowskaz z odległościami do Tatr, Gór Świętokrzyskich i innych miejsc. Z tego miejsca rozciąga się rozległa panorama dawnej Puszczy Sandomierskiej, a przy sprzyjających warunkach pogodowych widać stąd Łysogóry i Święty Krzyż. Szczegółowe informacje na temat Ścieżki Przyrodniczej można uzyskać w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ostrowach Tuszowskich.
Dymarka w Porębach
Na terenie gminy Cmolas znajdują się ścieżki przyrodniczo-edukacyjne. Jedną z nich jest Dymarka w Porębach Dymarskich, której łączna długość wynosi 25 km. Ścieżkę najlepiej pokonywać rowerem. W przysiółku Dymarka została wytyczona również trasa spacerowa, można podziwiać tam bardzo stare dęby. Poza tym wyznaczony jest punkt, gdzie można odpocząć, rozpalić ognisko czy zaparkować samochód. Jest to miejsce na wycieczkę po leśnych drogach z licznymi kapliczkami oraz przydrożnymi krzyżami.
Kościół z diabłem
Dużą atrakcją turystyczną w gminie Cmolas są kościoły. Jednym z nich jest drewniany kościółek Przemienienia Pańskiego w Cmolasie wzniesiony w 1674 r., w którym pierwotnie znajdował się obraz Przemienienia Pańskiego. Obecnie umieszczony jest on w sanktuarium w Cmolasie. Przy kościele parafialnym można odwiedzić także ołtarz polowy. W Porębach Dymarskich znajduje się drewniany kościół pw. śś. Stanisława i Wojciecha. Ciekawostką w świątyni jest wizerunek diabła, skryty pod amboną. Z kolei w Ostrowach Tuszowskich odwiedzić możemy natomiast murowaną świątynię, w której znajduje się obraz Madonny z Puszczy.
GMINA MAJDAN KRÓLEWSKI
Muzeum i park
Warto odbyć wędrówkę "Śladami Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego". Jego trasa wiedzie przez miejscowości gminy związane z życiem kardynała: od kościoła pw. św. Bartłomieja w Majdanie Królewskim, przez kaplicę grobową Rodu Kozłowieckich na cmentarzu w Majdanie, Urząd Gminy w Majdanie Królewskim, oficynę i park w Hucie Komorowskiej, dwa kościoły konsekrowane przez ks. kardynała, po Publiczną Szkołę Podstawową w Hucie Komorowskiej.
Kościół z figurą
Kościół barokowy pw. św. Bartłomieja w Majdanie Królewskim jest niezwykle pięknym obiektem sakralnym. Na poprzedzającym dzwonnicę placu wzniesiono figurę upamiętniającą konfederatów barskich poległych w potyczce z oddziałem rosyjskim.
Ścieżka i miejsca biwakowe
Gmina dysponuje ponadto ścieżką rowerową Majdan Królewski - Brzostowa Góra - Wola Rusinowska. W Hucie Komorowskiej znajduje się ścieżka edukacyjna Nadleśnictwa Buda Stalowska i Towarzystwo Przyjaciół Huty Komorowskiej, ścieżka rowerowa i miejsca biwakowe.
GMINA RANIŻÓW
Zabytkowe kościoły
W gminie Raniżów warto zobaczyć kościół parafialny w Raniżowie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, konsekrowany w 1815 roku, wyposażony w barokowym stylu. Obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mieszczący się w ołtarzu głównym pochodzi z połowy XVIII wieku.
W Woli Raniżowskiej znajduje się z kolei neogotycki kościół pw. św. Wojciecha, konsekrowany w 1921 roku przez bpa Józefa Fischera.
Izba w Mazurach
W Mazurach warto natomiast zobaczyć Izbę Regionalną, otwartą od 2007 roku, z okazji 10-lecia Zespołu Obrzędowego "Mazurzanie". W izbie znajduje się kilkaset eksponatów służących w pracy i codziennym życiu dawnych mieszkańców Mazurów i sąsiednich miejscowości.
Przejażdżka po morgach
A dla tych, którzy preferują aktywny wypoczynek, gmina Raniżów ma do zaoferowania tzw. morgi w dolinach Porąb Wolskich i Posuch, gdzie można wybrać się na przejażdżkę rowerową.