Reklama

POWIAT KOLBUSZOWSKI. Gminy otwierają przedszkola

Opublikowano: śr, 6 maj 2020 10:30
Autor:

POWIAT KOLBUSZOWSKI. Gminy otwierają przedszkola - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Rząd w ramach luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa podjął decyzję o możliwości otwarcia żłobków i przedszkoli od 6 maja. Decyzję jednak o otwarciu pozostawił organom prowadzącym. Czy gminy z powiatu kolbuszowskiego zdecydują się na otwarcie swoich placówek?

Zgodnie z wytycznymi Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Zdrowia dla dyrektorów przedszkoli i organów prowadzących w pierwszej kolejności przyjmowane będą te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Aby skorzystać z tych preferencji, należy wypełnić deklarację o swoim miejscu pracy.

Rodzice, którzy chcą skorzystać z możliwości zapewnienia opieki przez przedszkole, powinni o tym fakcie powiadomić dyrektora placówki. Szczegółowe rozwiązania dotyczące trybu zgłaszania chęci uzyskania opieki nad dzieckiem określą szefowie danej placówki.

Otwarte z obostrzeniami

 

Jedyną gminą w powiecie kolbuszowskim, która zdecydowała się otworzyć oddziały przedszkolne, jest gmina Niwiska. Takie placówki otwarte zostały od środy, 6 maja. Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska, informuje, że na terenie gminy są trzy rodzaje placówek: zerówki w szkołach, punkty przedszkolne prowadzone przez stowarzyszenie oraz żłobek, który również prowadzony jest przez stowarzyszenie.

W tej sprawie szefowa gminy spotkała się we wtorek (5 maja) z dyrektorami placówek i kuratorem oświaty na konferencji. Zdecydowano, że wszystkie punkty przedszkolne zostają otwarte. Jak zaznacza wójt, rodzice tylko kilkorga dzieci zadeklarowali chęć przyprowadzenia swoich pociech do przedszkoli. Dyrektorzy poszczególnych placówek mieli obowiązek zadzwonić do rodziców z zapytaniem, czy chcą przyprowadzić swoje dzieci.

Wójt Wróbel zauważa jednak, że do przedszkoli przyjdzie zaledwie kilkoro dzieci. Szefowa gminy Niwiska podkreśla, że placówki będą otwarte zgodnie ze wszystkimi przepisami i obostrzeniami. Dzieci będą mogły także korzystać z placów zabaw, które znajdują się przy szkołach. Nie będą mogły się jedynie bawić w piaskownicach. Huśtawki i inny sprzęt będzie dezynfekowany. Wychowawcy nie muszą nosić maseczek. Najważniejsze jest mycie rąk i częste stosowanie płynów dezynfekujących, które zapewnia gmina. Zajęcia będą tylko opiekuńcze. Kurator apelowała podczas konferencji o prowadzenie zajęć zdalnych dla tych dzieci, które nie poszły do szkoły. Jeżeli przedszkola nie ruszyłyby od środy, 6 maja, wówczas gmina musiałaby poinformować kuratora o zawieszeniu działalności przedszkoli.

 

 Od 11 maja

 

Przedszkola publiczne, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych gminy Kolbuszowa zostaną otwarte 11 maja. Jak informuje kolbuszowski magistrat, gmina Kolbuszowa jest w stanie spełnić wszystkie wymogi bezpieczeństwa Głównego Inspektora Sanitarnego. Zgodnie z jego wytycznymi grupy nie mogą być większe niż 12 osób, a na jedno dziecko nie może przypadać mniej niż cztery mkw. powierzchni.

Na podobne rozwiązanie zdecydowała się gmina Raniżów. Jak informuje Monika Woś, kierownik Zespołu Oświatowego Gminy Raniżów, wstępnie oddziały przedszkolne mają być otwarte od poniedziałku, 11 maja. Jak dodaje kierownik, dyrektorzy na chwilę obecną dzwonią do rodziców i pytają, czy chcą oni posłać swoje dzieci do przedszkoli.

 

Wstrzymują się

 

Jerzy Wilk, wójt gminy Majdan Królewski, poprosił dyrektorów o przeprowadzenie rozmów z rodzicami wszystkich dzieci uczęszczających do tych placówek. W zdecydowanej większości zadeklarowali oni, że chcą jeszcze pozostawić dzieci w swoich domach.

Wójt w związku decyzją rodziców postanowił, że przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych pozostaną nadal zamknięte. Jak dodaje majdański urząd, dyrektorzy placówek będą analizować sytuację epidemiologiczną i przygotowywać swoje placówki do uruchomienia w najbliższym czasie zajęć opiekuńczo-wychowawczych zgodnie z nowymi wytycznymi, o czym rodzice zostaną powiadomieni.

Jak mówi Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, szkoły z terenu cmolaskiej gminy przygotowują się do otwarcia. Jak podkreśla włodarz, warunki, jakie zostały postawione, do otwarcia przedszkoli, są dość rygorystyczne. Szef gminy dodaje, że to rodzice muszą wyrazić chęć posłania swoich dzieci do szkół. Wójt Galek zauważa, że to nie są wyścigi, a przed otwarciem przedszkoli należy się dobrze przygotować. Kiedy zatem placówki w gminie Cmolas zostaną otwarte? Na razie nie możemy mówić o konkretnej dacie.

Małgorzata Szczęch, dyrektor Zespołu Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół w Dzikowcu, poinformowała, że Józef Tęcza, wójt gminy Dzikowiec, w porozumieniu z dyrektorami szkół zdecydował, że oddziały przedszkolne pozostają zamknięte do 17 maja. Informacja ta ma być zamieszczona na stronach internetowych szkół. Jak dodaje dyrektor ZOE-AS-u, otwarcie przedszkoli nie spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony rodziców. Tylko sześciu rodziców zadeklarowało chęć posłania swojego dziecka. Jak podkreśla nasza rozmówczyni, trzeba się dobrze do tego przygotować, m.in. zorientować się, ilu nauczycieli będzie trzeba do opieki nad dziećmi czy rozstrzygnąć sprawę dożywiania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE