Na przełomie stycznia i lutego tego roku przez Polskę przechodziły potężne wichury (Orkan). W zespole dworsko - parkowym w Dzikowcu, na wskutek silnych porywów wiatru, zostało uszkodzonych kilkanaście drzew.
Obawy sąsiadów
Mieszkańcy obawiają się, że sytuacja się powtórzy i wiekowe, kilkudziesięciometrowe drzewa runą na ziemię, niszcząc ich dobytek. Jedną z takich osób jest Adam Streb, sołtys Nowego Dzikowca i Osiej Góry. Mieszka on w sąsiedztwie parku. Jak przyznał miesiąc temu w rozmowie z nami, boi się, że drzewa powalą się na jego działkę, na której przetrzymuje m.in. baloty z kiszonką.
Kontrola w parku
O to, czy Urząd Gminy w Dzikowcu planuje podjąć jakiekolwiek kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludziom, który odwiedzają park Błotnickich i mieszkańcom, pytaliśmy już jakiś czas temu. Otrzymaliśmy wówczas informację, że przy udziale Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zostanie przeprowadzona kontrola zdrowotności drzewostanu.Wójt Józef Tęcza skierował 9 maja odpowiednie pismo do delegatury w Rzeszowie. W uzasadnieniu tłumaczył, że kontrola jest konieczna, z uwagi na bezpieczeństwo osób spędzających czas w obrębie kompleksu dworskiego oraz duże zagrożenie dla mienia (sąsiadujących z parkiem budynków). Jak argumentował, wskutek zmian klimatycznych występują nieprzewidywalne zjawiska atmosferyczne - silne burze i wichury.
Bartosz Podubny, zastępca Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w rozmowie z nami potwierdził otrzymanie pisma od wójta dzikowieckiej gminy. - Sprawa jest w toku i w najbliższym czasie w porozumieniu z właścicielem pracownicy urzędu dokonają stosownych oględzin - poinformował.
BEZWZGLĘDNY ŻYWIOŁ
Największe drzewo powalone podczas silnych wichur na początku roku to dąb szypułkowy. Mierzył on niespełna cztery metry w obwodzie (385 cm). Obwód każdego drzewa mierzony jest na wysokości 130 centymetrów od gruntu.Kolejne dwa przewrócone drzewa, kasztanowiec i wierzba, miały blisko dwa metry obwodu (187 i 183 cm).
Jedno natomiast miało niewiele ponad 120 cm.
Reszta z powalonych zabytkowych drzew (12 sztuk) liczyła poniżej jednego metra obwodu. Najmniejsze miało 51 centymetrów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.