Reklama

Ponad 5,5 tysiąca złotych miesięcznie dla 100-latków. Ilu z nich korzysta ze świadczenia honorowego w powiecie kolbuszowskim?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Ponad 5,5 tysiąca złotych miesięcznie dla 100-latków. Ilu z nich korzysta ze świadczenia honorowego w powiecie kolbuszowskim? - Zdjęcie główne

Sprawdzamy, ilu stulatków korzysta ze świadczenia honorowego w naszym powiecie, a ile na Podkarpaciu. | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Według najnowszych danych rzeszowskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ze świadczenia honorowego przysługującego osobom, które ukończyły 100 lat, na Podkarpaciu korzysta 62 osoby. W powiecie kolbuszowskim są to 3 osoby. Ile wynosi dodatek? Niemało, bo ponad 5,5 tys. zł.

Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę – świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury czy renty.

Na dzień 7 marca ze świadczenia korzystają 3 osoby w powiecie kolbuszowskim, natomiast na Podkarpaciu są to 62 osoby (dane tylko z oddziału w Rzeszowie, bez Jasła). Dla porównania ZUS w grudniu 2022 roku wypłacał na Podkarpaciu 117 świadczeń honorowych (ZUS w Jaśle - 33, oddział w stolicy województwa podkarpackiego - 84). 

Dodatkowy zastrzyk gotówki dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku tych właśnie osób, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika.

Jak informuje w rozmowie z Korso Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim, wniosek musi być złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia. Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat i jest wypłacane co miesiąc.

Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Co roku jest ono wyższe, to dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach.

Dla osób, które ukończyły sto lat po 28 lutego 2023 roku, dodatek wynosi 5540,25 brutto. Osoby, które ukończyły 100 lat w ubiegłych latach, świadczenie otrzymują w wysokości na tamten czas obowiązującej. - Nie jest ono waloryzowane – dodaje rzecznik prasowy ZUS w Rzeszowie.

Trzeba dodać, że ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca świadczenie honorowe dla stulatków. Oprócz ZUS-u specjalny dodatek dla swoich emerytów i rencistów wypłaca jeszcze KRUS i resortowe zakłady emerytalne. 

Początkiem marca pisaliśmy o mieszkance Wilczej Woli, która skończyła 100 lat. Maria Czochara od przedstawicieli gminy Dzikowiec otrzymała list gratulacyjny, bukiet kwiatów i symboliczny prezent. Pisaliśmy o tym w artykule: Mieszkanka Wilczej Woli Maria Czochara skończyła 100 lat. Jubilatka spędziła setne urodziny w gronie najbliższych

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy