Reklama

Pomnik ziemniaka znajdziesz w Kolbuszowej Górnej. Odsłonięto go w 2013 roku [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Kolbuszowa Górna ma swój pomnik. Jest on dość nietypowy, ponieważ nie przedstawia świętej postaci, czy osoby związanej z sołectwem. Przed Centrum Kultury Wsi od 2013 roku dumnie stoi bulwa ziemniaka.

Pomnik odsłonięty został we wrześniu 2013 roku. Znajdziemy go na parkingu przy Centrum Kultury Wsi.  Ma on być symbolem przywiązania mieszkańców Kolbuszowej Górnej do ziemi o tradycji. Pierwszy raz pokazano go podczas imprezy Lasowiackie Zimioki, która organizowana jest w sołectwie od 2004 roku z inicjatywy Wiesława Sitko, dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej.

Z ziemniaków, w Kolbuszowej Górnej, przyrządza się kapustę zimioczną. Potrawa ta została wpisana na listę produktów tradycyjnych.

- Umiłowanie ziemniaków jest powszechne u Lasowiaków, którzy podobnie jak Eskimosi rozróżniający setki kolorów śniegu, potrafią wyróżnić i smakować odmiany ziemniaków

- czytamy w książce "Górniacy dla tradycji swojej wsi" wydanej przez kolbuszowski MDK. 

O tym, jak ważne są ziemniaki, wspominał również poseł Zbigniew Chmielowiec, w swoim oświadczeniu na 24 posiedzenie Sejmu RP w 2008 roku.

- Kolbuszowa Górna to wieś podmiejska wydzielona z Kolbuszowej na początku XVIII wieku po założeniu miasta. Od ponad 300 lat górniacy kształtują odrębną ludową lasowiacką kulturę. Podstawą wyżywienia i rozwoju populacji mieszkańców były prawie przez 200 lat kartofle, gwarowo nazywane zimiokami. Uprawiane z zamiłowaniem i oryginalnie przyrządzane stały się również elementem krajobrazu kulturowego wsi Kolbuszowa Górna

- wyjaśniał parlamentarzysta z Kolbuszowej. 

Podczas 10. edycji Lasowiackich Zimioków, pomnik odsłonili m.in. Marek Opaliński, przewodniczący Rady Miejskiej w Kolbuszowej, Danuta Olszowy, szefowa KGW, czy Mieczysław Burek, przewodniczący Rady Powiatu Kolbuszowskiego. 

Po niemal dekadzie bryła pomnika została bez zmian, ale odświeżono nieco jego nazwę. Jak głosi zamieszczony pod nim napis - jest to już pomnik nie ziemniaka a zimnioka. 

Zobacz w naszej galerii zdjęcia z odsłonięcia pomnika w Kolbuszowej Górnej i 10. edycji imprezy w sołectwie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy