reklama

Pomnik w Kolbuszowej. Kiedy monument na rynku powstał i komu został poświęcony? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Pomnik poświęcony „Żołnierzom i Bohaterom Walczącym i Poległym za Wolność i Suwerenność Ojczyzny” od 2009 roku wpisany jest w krajobraz kolbuszowskiego rynku. O tym, jak ma wyglądać, dyskutowano w 2008 roku. Przedstawione zostały wówczas jego dwa projektu. Kto był ich autorem?
reklama

W 2008 roku, na sesji Rady Miejskiej w Kolbuszowej, radnym zostały przedstawione dwa projekty pomnika. Wybrano je spośród 30 koncepcji. 

- Pierwszy projekt został przygotowany przez Wilhelma Hrycyszyna. Jest on bardzo prosty i jednoznaczny w wymowie

- mówił kilka lat temu na sesji Andrzej Jagodziński, przewodniczący komisji zajmującej się wyborem projektu.

Projekt Wilhelma Hrycyszyna.

- Jeżeli natomiast chodzi o drugą koncepcję, której autorem jest Jacek Spisacki, to zakłada ona ustawienie na obelisku symbolicznej twarzy z krzyżami oraz szczęściu kamieni połączonych łańcuchem, które mają symbolizować pewne etapy walki o suwerenna Polskę

- dodał ówczesny dyrektor kolbuszowskiej biblioteki.


Projekt Jacka Spisackiego

W miejscu zburzonego pomnika

Ostatecznie wybrano drugi projekt wysoki na prawie 4 metry. Postument został obłożony granitem, a element przestawiający twarz został wykonany z brązu. Na budowę pomnika w budżecie radni przeznaczyli 60 tys. zł, a kolejne 40 tys. zł na prace wokół obiektu.

Monument został zlokalizowany na płycie tynku w miejscu dawnego pomnika poświęconego Żołnierzom Armii Radzieckiej.

Uroczyste odsłonięcie

Jego uroczyste odsłonięcie nastąpi 9 września 2009 roku przy okazji obchodów 70 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej, 70 rocznicy bitwy o Kolbuszowę oraz 65 Rocznica Akcji „Burza”. 

W uroczystościach wzięli udział m.in.: 21 Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, orkiestra wojskowa Garnizonu Rzeszów, generał Bronisław Kwiatkowi (który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem), poczty sztandarowe z OSP oraz placówek oświatowych, harcerze, strzelcy, przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych oraz mieszkańcy Kolbuszowej.  

Mieczysław Godlewski: Dbajcie o ten pomnik

Na jednym z kamieni umieszczono tablicę z ziemią z prochami żołnierzy zamęczonych w latach 1944-1956 w łagrach sowieckich przywiezioną z Rosji i przekazaną przez Mieczysława Godlewskiego, ówczesnego prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kolbuszowej i więźnia łagrów sowieckich. 

- Moi koledzy i ja byliśmy świadkami tej strasznej śmierci w obozach. Tam nikt nie mógł się spodziewać, że przeżyje, że wróci do kraju. Umieraliśmy wszyscy za ojczyznę. Walczyliśmy o wolną i niepodległą Polskę. W końcu doczekaliśmy się tego dnia, że świecimy ten pomnik, za który serdecznie dziękuję. Droga młodzieży. My - odejdziemy. Nas nie będzie. A wy dbajcie o ten pomnik o tą pamięć i o to, aby historia nie została wykrzywiana 

- powiedział w 2009 roku Mieczysław Godlewski, który zmarł w marcu 2013 roku. 

Tabliczki na pomniku

Na pomniku, umieszczono tablice o następującej treści: Żołnierzom i Bohaterom Walczącym i Poległym za Wolność i Suwerenność Ojczyzny - Kolbuszowa 2009.

Z kolei na kamieniach umieszczono tabliczki:

  • "W hołdzie obrońcom Kolbuszowej 8-9 września 1939 roku w 70 rocznicę bitwy o Kolbuszową - kolbuszowianie",
  • "Pamięci żołnierzom podziemia poległym i walczącym w Akcji „Burza” w lipcu 1944 roku",
  • "Ku wiecznej pamięci kolbuszowianom pomordowanym w niemieckich obozach zagłady, łagrach sowieckich i komunistycznych więzieniach w latach 1939 – 1956",
  • z ziemią z prochami żołnierzy AK zamęczonych w latach 1944-1956 w łagrach sowieckich,
  • "W hołdzie powstańcom styczniowym w 150 rocznicę wybuchu powstania 1863 roku - kolbuszowianie  22.01.2013 r.
  • "W hołdzie pokoleniu wolności 1919 roku mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego - 29.10.2018 r.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama