Reklama

Policja apeluje do rowerzystów

Opublikowano:
Autor:

Policja apeluje do rowerzystów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W okresie  wakacyjnym rowerzystów na drodze przybywa. Pogoda sprzyja do tego, aby wybierać ten środek transportu do pracy, bądź na wycieczki. Mundurowi przypominają, iż kierujący jednośladami są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i obowiązują ich stosowne przepisy. Nad ich przestrzeganiem czuwają kolbuszowscy policjanci.

Funkcjonariusze podkreślają, że na bezpieczeństwo cyklistów ma wpływ wiele czynników. Pora dnia, warunki pogodowe, zachowania rowerzystów i respektowanie przez nich obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego to jedne z nich. Ale nie tylko, bo ważna jest też umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji, a także zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów. 

Podczas wyprzedzania roweru, kierujący jest obowiązany zachować odstęp nie mniejszy niż 1 m.
Mundurowi informują, że na terenie gminy Kolbuszowa ścieżki rowerowe znajdują się na ulicy Plac Wolności - wokół rynku, przy ul. 11 Listopada, Jana Pawła II, na odcinku łączącym drogę nr 9 z drogą 987 w Kolbuszowej Górnej, a także na odcinku drogi nr 875 w okolicy mostu w Świerczowie. Poza tymi wyjątkami rowerzyści powinni korzystać z jezdni.

- W okresie wakacyjnym kolbuszowscy policjanci będą zwracać szczególną uwagę na tą grupę uczestników ruchu drogowego, a zwłaszcza na najczęściej popełniane przez rowerzystów wykroczenia tj. przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych, jazdę po chodniku oraz rozmowę przez telefon podczas jazdy.

- możemy wyczytać na stronie powiatu kolbuszowskiego.


Jakie są obowiązki i przepisy, o których powinni pamiętać rowerzyści?

Obowiązkowe wyposażenie roweru:

 • z przodu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być światło migające)
 • z tyłu - co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej
 • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec
 • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

Ponadto rowerzysta jest obowiązany:

 • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić
 • zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.
 • Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).

WYJĄTEK
Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy:

 •  opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem
 •  szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów
 • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła)

Dodatkowo ważne jest, aby kierujący rowerem korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, zachował szczególną ostrożność i ustępował miejsca pieszym.

Zabrania się ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach.
 
Z dzieckiem na rowerze

 • Dzieci poniżej 10. roku życia mogą poruszać się na rowerze wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
 • Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Dozwolone jest przewożenie dziecka w przyczepie rowerowej.

Rowerzysta a przejście dla pieszych
Zbliżając się do przejścia dla pieszych, rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Podobnie jak inni kierujący, rowerzysta ma zakaz:

 • wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany
 • omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu
 • jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Rowerzysta obowiązany jest przestrzegać następujących zakazów:
- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego)
- czepiania się pojazdów
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach
- kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu
- korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Więcej informacji TUTAJ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE