reklama

Policja apeluje do rowerzystów

Opublikowano:
Autor:

Policja apeluje do rowerzystów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIW okresie  wakacyjnym rowerzystów na drodze przybywa. Pogoda sprzyja do tego, aby wybierać ten środek transportu do pracy, bądź na wycieczki. Mundurowi przypominają, iż kierujący jednośladami są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i obowiązują ich stosowne przepisy. Nad ich przestrzeganiem czuwają kolbuszowscy policjanci.

Funkcjonariusze podkreślają, że na bezpieczeństwo cyklistów ma wpływ wiele czynników. Pora dnia, warunki pogodowe, zachowania rowerzystów i respektowanie przez nich obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego to jedne z nich. Ale nie tylko, bo ważna jest też umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji, a także zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów. 

Podczas wyprzedzania roweru, kierujący jest obowiązany zachować odstęp nie mniejszy niż 1 m.
Mundurowi informują, że na terenie gminy Kolbuszowa ścieżki rowerowe znajdują się na ulicy Plac Wolności - wokół rynku, przy ul. 11 Listopada, Jana Pawła II, na odcinku łączącym drogę nr 9 z drogą 987 w Kolbuszowej Górnej, a także na odcinku drogi nr 875 w okolicy mostu w Świerczowie. Poza tymi wyjątkami rowerzyści powinni korzystać z jezdni.

- W okresie wakacyjnym kolbuszowscy policjanci będą zwracać szczególną uwagę na tą grupę uczestników ruchu drogowego, a zwłaszcza na najczęściej popełniane przez rowerzystów wykroczenia tj. przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych, jazdę po chodniku oraz rozmowę przez telefon podczas jazdy.

- możemy wyczytać na stronie powiatu kolbuszowskiego.


Jakie są obowiązki i przepisy, o których powinni pamiętać rowerzyści?

Obowiązkowe wyposażenie roweru:

  • z przodu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być światło migające)
  • z tyłu - co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

Ponadto rowerzysta jest obowiązany:

  • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić
  • zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.
  • Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).

WYJĄTEK
Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy:

  •  opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem
  •  szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła)

Dodatkowo ważne jest, aby kierujący rowerem korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, zachował szczególną ostrożność i ustępował miejsca pieszym.

Zabrania się ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach.
 
Z dzieckiem na rowerze

  • Dzieci poniżej 10. roku życia mogą poruszać się na rowerze wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
  • Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Dozwolone jest przewożenie dziecka w przyczepie rowerowej.

Rowerzysta a przejście dla pieszych
Zbliżając się do przejścia dla pieszych, rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Podobnie jak inni kierujący, rowerzysta ma zakaz:

  • wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany
  • omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu
  • jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Rowerzysta obowiązany jest przestrzegać następujących zakazów:
- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego)
- czepiania się pojazdów
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach
- kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu
- korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Więcej informacji TUTAJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE