Reklama

Pogoda tej jesieni dopisuje. Ciepłe promienie słońca sprzyjają porządkom na działkach i podwórkach

Opublikowano:
Autor:

Pogoda tej jesieni dopisuje. Ciepłe promienie słońca sprzyjają porządkom na działkach i podwórkach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI - Mój obecny widok przez szybę to kopcące się liście sąsiadów - żali się nasza Czytelniczka. Takie widoki i zachowania sąsiadów zdarzają się dość często mimo informacji o tym, co należy robić z takimi odpadami. - Na mojej ulicy zawsze tak jest, że jak tylko zaświeci piękne słońce i chciałoby się przewietrzyć dom i wyjść na taras, to takie osoby to uniemożliwiają - podsumowała kobieta.

W ostatnim numerze pisaliśmy o tym, co należy zrobić z takimi odpadami, które zalegają na naszym ogrodzie. Ku przypomnieniu, jak wyjaśniał prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kolbuszowej Adam Maternia, każdy mieszkaniec, płacący podatek śmieciowy, ma prawo zebrać na swoim ogrodzie liście czy gałęzie i przywieźć je do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

- Naprawdę tej jesieni nie było ani jednego ciepłego dnia, w którym przynajmniej przez 2 godziny nie unosiłby się na naszej ulicy dym z takiego ogniska - denerwuje się kobieta. Palenie takich odpadów przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza.

Wydawać by się mogło, że to tylko rośliny. - Palące się liście emitują toksyczne i rakotwórcze substancje - ostrzegał na stronie sobieszow.pl Lucjan Pawłowski, przewodniczący Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk, dodając -  Jest to szczególnie niebezpieczne dla alergików, astmatyków, ludzi starszych i małych dzieci. Spalając trawę, liście czy gałęzie, trujemy nie tylko siebie, rodzinę, ale i sąsiadów.

Jak dowiedzieliśmy się z rozmowy z  Grzegorzem Dzimierą, komendantem Straży Miejskiej w Kolbuszowej, można palić liście na terenie swojej działki. Jest to zgodne z regulaminem porządku i czystości na terenie gminy Kolbuszowa. Są jednak pewne warunki. Przede wszystkim to nie powinno narażać osób postronnych na utrudnienia. Nie może kolidować z przepisami innych ustaw np. o ruchu drogowym, kiedy zadymienie może doprowadzić do kolizji.

Czy zatem straż miejska może ukarać mandatem palących śmieci? - Teoretycznie możemy, ale staramy się tego nie robić, jeżeli spalane są liście, które powstały na terenie posesji - wyjaśnił komendant i dodał - Jeżeli mamy takie zgłoszenie, to prosimy, aby osoba wytłumiła powstały ogień.

Dlatego lepiej uprzedzić sąsiadów przed pracami porządkowymi. Powinno odbywać się to ze zdrowym rozsądkiem, aby uniknąć konfliktów z sąsiadami. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE