Reklama

Podwyżki cen za śmieci w gminie Majdan Królewski. Sprawdź stawki

Opublikowano: wt, 14 sty 2020 16:30
Autor:

Podwyżki cen za śmieci w gminie Majdan Królewski. Sprawdź stawki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Radni gminy Majdan Królewski przyjęli uchwałę w sprawie nowych stawek opłat za odbiór śmieci. Kto zostanie w części z nich zwolniony i dlaczego?

Informacja o zmianie stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w 2020 roku została zamieszczona na stronie internetowej urzędu gminy. Decyzję w tej sprawie radni gminy Majdan Królewski podjęli podczas sesji 20 grudnia. "Za" przyjęciem nowych stawek opłat zagłosowało 14 radnych. Przeciwny był tylko radny Kazimierz Wilk.

Zwolnieni w części

Zgodnie z podjętą uchwałą niektórzy mieszkańcy zostaną w części zwolnieni z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Kto dokładnie? Chodzi o właścicieli nieruchomości zamieszkałych, kompostujących bioodpady (stanowiące odpady komunalne) w przydomowym kompostowniku. O ile mniej złotych zapłacą te osoby?

Wysokość "ulgi" będzie zależeć od liczby osób tworzących gospodarstwo domowe. Wyniesie ona miesięcznie, w przypadku gospodarstwa jednoosobowego - 3 zł, dwuosobowego - 6 zł, trzyosobowego - 9 zł, czteroosobowego - 12 zł, pięcioosobowego i więcej - 15 zł.

Mieszkańców odwiedzą sołtysi

Jak informują majdańscy urzędnicy, osoby, które chcą płacić mniej, muszą złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. - W najbliższym czasie sołtysi poszczególnych miejscowości dostarczą mieszkańcom gminy deklaracje o wysokości opłaty oraz udzielą pomocy przy ich wypełnianiu - wyjaśniają majdańscy urzędnicy. Dodają również, że deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi można także złożyć w pokoju nr 205 w Urzędzie Gminy Majdan Królewski.

Obowiązek segregacji

Majdański urząd gminy zaznacza również, że od 1 stycznia wszyscy mieszkańcy mają obowiązek segregacji odpadów. - W przypadku stwierdzenia przez firmę odbierającą odpady, że właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku segregacji odpadów - odpady odebrane zostaną jako niesegregowane - uprzedzają urzędnicy. O tym zdarzeniu zostanie powiadomiony także wójt, który naliczy podwyższoną opłatę. 

Za drugim razem

Usługę polegającą na odbiorze i zagospodarowaniu odpadów komunalnych z terenu gminy Majdan Królewski w roku 2020 będzie wykonywać konsorcjum firm, gdzie liderem jest FCC Tarnobrzeg sp. z o o, a partnerem - Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe "Zieliński" z Rakowa..

 Przypomnijmy, że majdański samorząd ogłosił w tym roku w sumie dwa przetargi na odbiór stałych odpadów komunalnych. Pierwszy z nich, z uwagi na wysoką cenę (ponad 1 mln 185 tys. zł) , którą zaproponował  oferent, unieważniono. Drugi i ostatni przetarg wypadł na tle poprzedniego nieco lepiej. Najtańsza i jedyna oferta, którą złożyło konsorcjum firm, wyniosła 1 mln 125 tys. 819 zł. Z firmą tą gmina ostatecznie podpisała umowę.

Dodajmy, mimo że oferta konsorcjum była jedyna i najtańsza, to i tak przewyższała kwotę, jaką na ten cel zamierzała przeznaczyć gmina. Samorząd zaplanował bowiem wydać 705 tys. 580 zł, a więc o ponad 400 tys. zł mniej, niż zaproponował oferent. Brakującą kwotę samorządowcy musieli odnaleźć w portfelach mieszkańców, którzy płacą tzw. podatek śmieciowy.

BIOODPADY
To odpady pochodzenia organicznego, które poddają się biodegradacji, czyli biologicznemu rozkładowi. Śmieci organiczne z gospodarstw domowych to głównie resztki roślinne, czyli skoszona trawa, słoma, liście, pędy, gałęzie, oraz odpady kuchenne ulegające biodegradacji, czyli fusy z kawy i herbaty, obierki warzyw i owoców, skorupki jajek.
Miesięczne stawki za opady niesegregowane (z kompostownikiem):
- od gospodarstwa domowego 1-osobowego - 34 zł
- od gospodarstwa domowego 2-osobowego - 68 zł
- od gospodarstwa domowego 3-osobowego - 102 zł
- od gospodarstwa domowego 4-osobowego - 136 zł
- od gospodarstwa domowego 5-osobowego i więcej - 170 zł
Miesięczne stawki za opady niesegregowane (bez kompostownika):
- od gospodarstwa domowego 1-osobowego - 37 zł
- od gospodarstwa domowego 2-osobowego - 74 zł
- od gospodarstwa domowego 3-osobowego - 111 zł
- od gospodarstwa domowego 4-osobowego - 148 zł
- od gospodarstwa domowego 5-osobowego i więcej - 185 zł

Miesięczne stawki za opady segregowane (z kompostownikiem):
- od gospodarstwa domowego 1-osobowego - 15,50 zł
- od gospodarstwa domowego 2-osobowego - 31 zł
- od gospodarstwa domowego 3-osobowego - 46,50 zł
- od gospodarstwa domowego 4-osobowego - 62 zł
- od gospodarstwa domowego 5-osobowego i więcej - 77,50 zł
Miesięczne stawki za opady segregowane (bez kompostownika):
- od gospodarstwa domowego 1-osobowego - 18,5 zł
- od gospodarstwa domowego 2-osobowego - 37 zł
- od gospodarstwa domowego 3-osobowego - 55,5 zł
- od gospodarstwa domowego 4-osobowego - 74 zł
- od gospodarstwa domowego 5-osobowego i więcej - 92,5 zł

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Ja

  :-)

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  kiko1

  administrator... czego blokujesz wiadomości....jesteś na pasku wójta!!!

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Rr

  Niehc Wsa slzag jansy trfaiol i krwe nalga zalaał!