reklama

Podatek PCC przy zakupie samochodu - co warto wiedzieć? O tym Urząd Skarbowy w Kolbuszowej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso/Canva

Podatek PCC przy zakupie samochodu - co warto wiedzieć? O tym Urząd Skarbowy w Kolbuszowej - Zdjęcie główne

Podatek PCC przy zakupie samochodu - co warto wiedzieć? | foto Archiwum Korso/Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIZakup samochodu wiąże się nie tylko z formalnościami rejestracyjnymi, ale także z obowiązkiem podatkowym. Podatkiem, z którym mamy do czynienia w takiej sytuacji, jest podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Co musisz o nim wiedzieć?
reklama

Czym jest podatek PCC?

Jak informuje Urząd Skarbowy w Kolbuszowej, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) to podatek, który pobiera się od określonych umów cywilnoprawnych, m.in. od umowy sprzedaży rzeczy ruchomych takich jak np. samochód, motocykl, quad.

Podatek PCC płaci się w przypadku:

  • zakupu samochodu od osoby prywatnej (osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej),
  • umowy zawartej na terytorium Polski
 

Nie trzeba płacić podatku PCC, jeśli:

  • kupujesz samochód od firmy (np. z salonu, komisu) i otrzymujesz fakturę VAT,
  • wartość pojazdu nie przekracza 1 000zł,
  • kupujesz samochód za granicą (wówczas obowiązuje akcyza),
  • nabywasz auto od członka najbliższej rodziny – wyłącznie w przypadku darowizny.
 

reklama

Kto płaci podatek PCC?

Zawsze zobowiązanym do zapłaty podatku PCC jest kupujący. W deklaracji dla PCC podaje się, dane kupującego i podstawowe informacje o aucie. Jeśli kilka osób kupi samochód na współwłasność, to obowiązek podatkowy ciąży na wszystkich kupujących i wszystkie te osoby odpowiadają solidarnie za zapłatę podatku.

 

Ile wynosi podatek PCC

Podatek PCC od zakupu samochodu wynosi 2% od wartości rynkowej pojazdu.

Uwaga!

Obliczając wysokość należnego PCC, nie można bazować wyłącznie na kwocie, którą faktycznie zapłaciliśmy, ponieważ może być ona niższa od istniejących cen rynkowych. Zobowiązani jesteśmy do uwzględnienia ceny obowiązującej aktualnie na rynku. Tak więc, jeśli np. sprzedawca samochodu dał nam spory upust, kwotę podatku obliczamy jakby tego upustu nie było.

reklama

Organy podatkowe każdorazowo weryfikują wartość rynkową pojazdów. Jeśli auto ma uszkodzenia lub nietypowy stan techniczny, warto wtedy załączyć dokumentację fotograficzną lub wycenę rzeczoznawcy jeśli jesteśmy w jej posiadaniu.

Jak zapłacić PCC? Krok po kroku

1. Wypełnij deklarację PCC-3 – dokument ten możesz złożyć:

  • elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy w zakładce e-Deklaracje, dla zalogowanych użytkowników konta osoby fizycznej nie wymagają podpisu danymi autoryzującymi ani podpisu kwalifikowanego, lub
  • elektronicznie w usłudze e-Deklaracje, podpisując je danymi autoryzacyjnymi albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo
  • papierowo, bezpośrednio we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym albo w innym, dowolnym urzędzie skarbowym (z wyłączeniem wyspecjalizowanych urzędów skarbowych) lub za pośrednictwem operatora pocztowego.
 

reklama

2. W sytuacji, w której samochód ma kilku współwłaścicieli, uiszczenie podatku od kupna samochodu wymaga dodatkowo wypełnienia formularza PCC-3/A.

3. Wpłać podatek

  • masz na to 14 dni od dnia zawarcia umowy. Korzystając z „e-Urzędu Skarbowego” możesz wygodnie zapłacić podatek za pomocą karty płatniczej, BLIK lub przelewem elektronicznym. Płatności możesz również dokonać w formie bezgotówkowej w siedzibie urzędu skarbowego.
 

O tym nie możesz zapomnieć

Podatek PCC przy zakupie samochodu to ważny obowiązek, o którym kupujący nie może zapomnieć. Nieopłacenie go w terminie może skutkować odsetkami lub w skrajnych przypadkach karą ze strony organu podatkowego. Warto dobrze sprawdzić wartość rynkową auta i dopełnić formalności w ciągu 14 dni od zawarcia umowy.

reklama

Więcej informacji znajdziesz:

  • na stronie podatki.gov.pl,
  • dzwoniąc na Infolinię Krajowej Administracji Skarbowej (801 055 055 -dla połączeń z telefonów stacjonarnych, 22 330 03 30 -dla połączeń z telefonów komórkowych, 22 330 03 30 -z zagranicy)
  • Sprawdź również inne funkcjonalności dostępne w e- Urzędzie Skarbowym: np. wyrażając zgodę na eKorespondencję, wysyłaj i odbieraj potrzebne dokumenty online.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo