Reklama

Po niespełna 12 latach zabytkowa kaplica w Weryni znów będzie remontowana [FOTO]

Opublikowano: śr, 19 lut 2020 19:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Pracownia architektoniczna z Krosna, na zlecenie powiatu, wykonała już niezbędną dokumentację projektową. Opisano w niej, co i jak ma zostać zrobione, aby obiekt sakralny z 1873 roku przywrócić do odpowiedniego stanu. 

Skąd decyzja o remoncie? Stanisław Stec, sekretarz powiatu, wyjaśnia, że takie zalecenie otrzymano po kontroli przeprowadzonej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zwrócił on uwagę na odpadający tynk. Zalecił również sprawdzenie szczelności dachu, który jak się okazało, nie przecieka. 

Architekci rozpisali krok po kroku, jakie prace należy wykonać przy obiekcie zlokalizowanym przy Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. Mowa m.in. o usunięciu przylegającej do murów kostki brukowej, odkopaniu fundamentów, wykonaniu drenażu oraz pomalowaniu całej elewacji. W planie, dodatkowo, jest także uzupełnienie ubytków w drewnianych ramach okiennych. 

Prace remontowe powiat planuje wykonać w tym roku. Szacunkowo pochłoną one kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ostateczną kwotę poznamy po rozstrzygniętym przetargu.

Przypomnijmy, że gruntowny remont kaplicy przeprowadzony został w 2008 roku. Za ponad 80 tys. zł m.in. przeprowadzono pełną konserwację techniczną i estetyczną kaplicy wraz z przywróceniem jej pierwotnego wyglądu. M.in. wymieniono dach, wykonano izolację poziomą i renowację drzwi i okien. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE