Reklama

Po królewsku i z arcybiskupem

Opublikowano:
Autor:

Po królewsku i z arcybiskupem - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Jedni uroczyście obchodzą święto plonów - inni z dożynek całkiem rezygnują. Sprawdzamy, gdzie i w jaki sposób rolnicy z naszego powiatu będą dziękować za tegoroczne zbiory.

W największej z gmin powiatu dożynki odbędą się 15 sierpnia, czyli w kościelne święto Matki Boskiej Zielnej. Rok temu magistrat postanowił, że to właśnie ta data na stałe będzie związana z gminnymi obchodami święta plonów. Gospodarzem tegorocznej imprezy jest sołectwo Domatków. Uroczystość przebiegnie w tradycyjny sposób. Rozpocznie ją msza święta w intencji rolników, podczas której zostaną poświęcone wieńce i chleby dożynkowe. Później impreza przeniesie się na boisko sportowe przy szkole podstawowej, gdzie nastąpi przywitanie gości, wręczenie chlebów i ośpiewanie wieńców przez każdy z zespołów. Święto plonów zakończy festyn ludowy.
 
Trzecia impreza
Chociaż program uroczystości wydaje się być prosty, to tak naprawdę organizacja gminnych dożynek to duże przedsięwzięcie. Przygotowania do tego wyjątkowego dnia, jak zaznacza Jacek Skowron, sołtys wsi, ruszyły już pół roku temu. - Zaczęło się od luźnych rozmów, od takiego planowania logistycznego. Zastanawialiśmy się, czy to zrobić tak, czy tak. Później zaczęły się już takie przygotowania fizyczne. Nawet dzisiaj (piątek, 21 lipca, czyli na 25 dni przed uroczystością - przyp. red.) mamy spotkanie komitetu organizacyjnego, z panem burmistrzem, z dyrektorem Sitko, i będziemy rozplanowywać ustawienie na placu przy szkole, jak to wszystko będzie rozlokowane. Rozdysponujemy też zadania, kto do czego będzie przeznaczony - powiedział nam sołtys. Gospodarz wsi zaznaczył, że już w tej chwili przygotowane jest miejsce, gdzie odbędzie się główna część uroczystości, czyli boisko sportowe przy szkole podstawowej. Do zorganizowania pozostaną miejsca postojowe. - Parking będzie na łąkach w pobliżu szkoły, gdzie da się wprowadzić samochody. Ten teren trzeba będzie wykosić, ale to właśnie na dzisiejszym spotkaniu ustalimy, kto się tym zajmie - powiedział sołtys i dodał: - Mamy grupę osób, które prężnie działają i zawsze służą pomocą. To już trzecia impreza w tym roku, troszkę wprawy już mamy, więc wierzę, że i tym razem podołamy.

Więcej w 30 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE