Reklama

Plac targowy w Kolbuszowej zmodernizowany z pieniędzy z Polskiego Ładu. Czy to się uda?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: A. Pocałuń

Plac targowy w Kolbuszowej zmodernizowany z pieniędzy z Polskiego Ładu. Czy to się uda?  - Zdjęcie główne

Gmina Kolbuszowa złożyła wniosek do rządowego programu Polski Ład na budowę placu targowego przy ul. Wolskiej. | foto A. Pocałuń

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Gmina szuka pieniędzy na przebudowę placu targowego przy ul. Wolskiej w Kolbuszowej. To jedno z kilku zadań, które chce zrealizować. W planie jest także przebudowa dróg. Co więcej?

Kolbuszowski samorząd po raz kolejny złożył wnioski do rządowego programu Polski Ład. W drugiej edycji programu największą szansę na dofinansowanie mają inwestycje w infrastrukturę drogową, wodno-kanalizacyjną, w źródła ciepła zeroemisyjnego i gospodarowanie odpadami. 

Kolbuszowa do modernizacji zgłosiła ul. Przemysłową i Żytnią. Urząd chce także pozyskać fundusze na remont zbiorników na wodę przy ul. Przemysłowej. 

Samorząd stara się także o pieniądze na realizację drugiego etapu utworzenia Parku Niepodległości w Kolbuszowej oraz kontynuację budowy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerczowie.

 

Dodatkowo gminy popegeerowskie mogły składać wnioski także w równoległym naborze przeznaczonym tylko dla nich. 

Tutaj samorządy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 98 procent, oznacza to, że będą musiały wnieść tylko dwa procent wkładu własnego w inwestycję.

- Gminy, w których działały Państwowe Gospodarstwa Rolne, mają szczególne potrzeby inwestycyjne i trudniej jest im sfinansować nawet mniejsze inwestycje. Dlatego w drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych uruchomiliśmy dla takich samorządów dodatkowy nabór, który pomoże wyrównywać ich szanse rozwojowe - mówiła Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Z pomocą posła Zbigniewa Chmielowca

Gmina Kolbuszowa złożyła wnioski w tym projekcie. Pierwszy w nich dotyczy modernizacji placu targowego przy ul. Wolskiej w Kolbuszowej. To największe targowisko w powiecie kolbuszowskim, które jest licznie odwiedzane przez mieszkańców w każdy wtorek. W praktyce jest kawałek nieutwardzonej działki bez wyznaczonych alejek. W czasie deszczu zamienia się  w błotnisty teren. 

Przypomnijmy, że jeszcze w 2020 roku radny Mirosław Kaczmarczyk wnioskował o jak najszybsze opracowanie nowoczesnych koncepcji zagospodarowania placów targowych na terenie miasta. Z kolei podczas listopadowej sesji w 2021 roku radny Kaczmarczyk zgłosił formalny wniosek na opracowanie dokumentacji projektowej na zielony rynek.  

Rajca powiedział, że rozmawiał o tym z posłem Zbigniewem Chmielowce. Parlamentarzysta zapowiedział, że jeżeli urząd będzie miał gotową dokumentację, jest to ostatnia szansa na to, ażeby zdobyć pieniądze z Polskiego Ładu.

- Poseł mówił, że zrobi wszystko dla Kolbuszowej, żeby zielony rynek stał się faktem i można było prowadzić handel w godnych warunkach - podkreślił radny Mirosław Kaczmarczyk z Kolbuszowej.

Drugie zadanie, na jakie gmina stara się pozyskać pieniądze, dotyczy przebudowy drogi gminnej ul. Wiktora i budowa ul. ks. Ruczki w Kolbuszowej.

Nie ma jeszcze oficjalniej informacji o terminie ogłoszenia wyników naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. 

Pierwsza edycja Polski Ład

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 roku. W czasie pierwszego naboru każda jednostka samorządu terytorialnego mogły zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia. 

Jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie mogła przekroczyć 30 mln zł oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie mogła przekroczyć 5 mln zł. 

Wtedy to gmina Kolbuszowa starała się pozyskać 25 milionów złotych, ostatecznie trafiło do niej 10 687 500 zł. Pieniądze przeznaczone zostały na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Weryni, Kolbuszowej Górnej i w Kolbuszowej przy ul. ks. Ruczki.

Nazwa zadania Kwota całkowita Wkład własny Kwota dofinansowania
Budowa placu targowego przy ulicy Wolskiej w Kolbuszowej 2 mln zł 600 tys. zł 1 mln 400 tys. zł
Przebudowa drogi gminnej ul. J. Wiktora i budowa ul. Ks. L. Ruczki w Kolbuszowej 3 176 470,59 zł 476 470,59 zł 2 mln 700 tys. zł
Suma 5 176 470,59 zł 1 076 470,59 zł 4 mln 100 tys. zł
Wnioski złożone przez gminę Kolbuszowa w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład

Nazwa zadania Kwota całkowita Wkład własny Kwota dofinansowania
Budowa i przebudowa ul. Przemysłowej i Żytniej w Kolbuszowej 5 789 473,69 zł 289 473,69 zł 5 mln 500 tys. zł
Remont zespołu zbiorników na wodę przy ul. Przemysłowej w Kolbuszowej 4 mln zł 200 tys. zł 3 mln 800 tys. zł
Rewitalizacja obszarów zdegradowanych wraz z budową infrastruktury społecznej w gminie Kolbuszowa 1 882 352,95 zł 282 352,95 zł 1 mln 600 tys. zł
Suma 11 671 826,64 zł 771 826,64 zł 10 mln 900 tys. zł

Wnioski złożone przez gminę Kolbuszowa w trzeciej edycji PGR

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy