Reklama

PIT 2017. Jakie kary czekają podatników, którzy nie dopełnią obowiązku skarbowego?

Opublikowano:
Autor:

PIT 2017. Jakie kary czekają podatników, którzy nie dopełnią obowiązku skarbowego? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Przed podatnikami rozliczającymi się na podstawie formularza PIT-37 pozostało już tylko kilka tygodni, w czasie których mogą złożyć deklarację podatkową za ubiegły rok. Dlaczego należy trzymać się ustalonych terminów i co może grozić za ich przekroczenie? Dowiesz się o tym z poniższego tekstu.

Jakie są kary za niezłożenie formularza PIT w terminie ustawowym?

Pracownik, który nie rozliczy się z fiskusem w ustalonym ustawowo terminie (dla PIT-37 jest to 30 kwietnia 2018 roku, zaś dla PIT-28 31 stycznia 2018 roku), musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Wynikają one z art. 54 § 1, zgodnie z którym podatnik chcący uniknąć opodatkowania poprzez niezłożenie deklaracji podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych. Może też podlegać karze pozbawienia wolności.

Dlatego też najlepiej nie dopuszczać do takich sytuacji i pozostawiać złożenia PIT do ostatniej chwili. Jeśli już jednak tak się stało, trzeba czym prędzej sporządzić deklarację PIT i złożyć ją do właściwego sobie urzędu skarbowego. Zazwyczaj fiskus na kilkudniowe spóźnienia spogląda z przymrużeniem oka i nie wyznacza kar finansowych. Do deklaracji podatkowej warto dołączyć czynny żal. Nie istnieje jeden obowiązujący wzór czynnego żalu, wystarczy po prostu wziąć kartkę papieru i zawrzeć na niej przyczynę powstania opóźnienia, podać dane podatnika oraz urzędu skarbowego i złożyć podpis. Najlepiej jednak rozliczenie PIT-u online robić, nie przekraczając wskazanego terminu.

Rozliczenie PIT 2017 online. Dlaczego warto złożyć deklarację PIT przez internet?

Świetnym sposobem dla zapracowanych podatników, które nie mogą z powodów zawodowych lub innych osobiście pójść do urzędu i złożyć PIT-u za miniony rok, jest program online, za pośrednictwem którego wypełnią i złożą deklarację drogą elektroniczną. Jednym z lepszych i – co ważne – całkowicie bezpłatnych rozwiązań jest program dostępny pod adresem https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit/. Użytkownik ma do wyboru, czy chce ściągnąć program na dysk swojego komputera, czy też korzystać z niego online. Obsługa programu jest przejrzysta i nie powinna przysparzać żadnych trudności zwłaszcza, że na każdym etapie wypełniania deklaracji użytkownik widzi podpowiedzi i wskazówki. Na uwagę zasługuje również fakt, że rozliczając PIT za pomocą programu podatnik może przekazać 1% swojego podatku na cele realizowane przez organizacje pożytku publicznego. Może również odliczyć różnego typu ulgi, m.in. ulgi na internet, ulgę na cele mieszkaniowe oraz przekazać darowizny. Rozlicz pit przez internet i ciesz się wygodą, która jest w zasięgu ręki.

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE