Interwencję na temat miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych zgłosił nam mieszkaniec gminy Raniżów. Jego zdaniem gmina nie dba o osoby niepełnosprawne. - Tutaj to nawet miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych nie potrafią dobrze oznaczyć. Załatwiałem sprawę w starostwie w Kolbuszowej i na parkingu są miejsca dla niepełnosprawnych czytelnie oznakowane, niebieskie tło wymalowane i żadnych problemów nie miałem z parkowaniem, a w Raniżowie nie ma nawet poziomych znaków, o niebieskim kolorze już nie wspominając - skarży się nasz rozmówca.
Znieczulica?
Nasz Czytelnik dodaje, że w tej sprawie powinien zadziałać urząd gminy. - Dlaczego nikt z gminy nie pilnuje tego miejsca? Przecież okna z urzędu wychodzą bezpośrednio na miejsca parkingowe, a włodarz gminy jak pozostali urzędnicy nie reagują - skarży się mężczyzna i dodaje: - Znieczulica urzędu gminy sięga zenitu. Najważniejsze jest chyba dla nich to, że nikt z ich rodziny nie jest niepełnosprawnym.
Niebieski widoczny
Przypomnijmy, że od lipca 2017 r. miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością powinny być pomalowane na niebiesko. Przymus aktualizacji znaku poziomego wynika z wprowadzenia rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 lipca 2015 r. Do "wymalowania" miejsc zobligowane zostały samorządy. Czy rzeczywiście w Raniżowie, tak jak twierdzi nasz Czytelnik, na parkingu pod urzędem gminy panuje bezprawie?
O to, jak powinno wyglądać prawidłowe oznakowanie miejsca parkingowego dla pojazdu osoby niepełnosprawnej, zapytaliśmy w kolbuszowskiej komendzie policji. Jakie przepisy obowiązują? - Przepisy dotyczące aktualizacji znaku poziomego wynikają z wprowadzenia rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 lipca 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Zgodnie z zapisami dokumentu, znak P-24 "miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej" umieszcza się na nawierzchni barwy niebieskiej - informuje Jolanta Skubisz- Tęcza, oficer prasowy KPP w Kolbuszowej.
Jak dodaje nasza rozmówczyni, nie zmieniły się natomiast przepisy rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych. - Wynika z niego, że miejsce dla osób niepełnosprawnych jest wtedy, kiedy mamy trzy elementy: znak pionowy D-18 lub D-18a, tabliczkę informacyjną T-29 oraz symbol P-24 osoby niepełnosprawnej namalowany na miejscu postojowym. I nawet, gdy miejsce nie będzie niebieskie, jeśli zaparkuje na nim osoba nieuprawniona, musi liczyć się z konsekwencjami karnymi - dodaje przedstawicielka policji.
Urząd nie wiedział
O komentarz poprosiliśmy Marka Margańskiego, sekretarza gminy Raniżów. Jak przyznaje urzędnik, na przepisach odnośnie miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych się nie zna. - Ja się na tym nie znam, ale widzę ostatnio, że te miejsca malują na niebiesko. Takie malowanie akurat to najmniejszy problem - stwierdził sekretarz. - Myślę, że nawet jedną puszką pomalujemy te miejsca - zapewnił.