Po starym obdrapanym dworcu w Kolbuszowej nie ma już śladu. Teraz nowowczesne centrum przesiadkowe jest wizytówką miasta.
Kiedy otwarcie dworca w Kolbuszowej?
- 24 marca (czwartek) złożyliśmy wniosek o zgodę na użytkowanie, decyzję administracyjną. Mamy skompletowane wszystkie dokumenty. Trwało to trochę, bo wiele instytucji musiało nam dostarczyć dokumenty. Nadzór budowlany ma 14 dni na wydanie decyzji. Chyba że coś się skomplikuje, ale mam nadzieję, że nie
- mówi Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. - Otwarcie planujemy w kwietniu, ale którego dokładnie, dzisiaj precyzyjnie na to nie mogę odpowiedzieć. Jak tylko uzyskamy decyzję administracyjną, to natychmiast otwieramy dworzec, czyli rozpoczynamy użytkowanie. Urząd Miejski w Kolbuszowej ze względu na wojnę w Ukrainie nie planuje oficjalnego przecięcia wstęgi i uroczyste otwarcia dworca.
Budynek dworca, na tę chwilę, będzie zamknięty w niedzielę. - Jeżeli będzie taka potrzeba i będą sygnały od mieszkańców i użytkowników, że istnieje taka konieczność, to na pewno rozważymy zmiany w funkcjonowaniu Dworca Kolbuszowa i naniesiemy zmiany w regulaminie - tłumaczą przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej. Budynek Dworca Kolbuszowa będzie z zasady zaspokajał głównie potrzeby podróżnych oraz osób znajdujących się w ich otoczeniu. Głównymi podróżnymi będą osoby, które korzystają z kolei lub autobusów, dojeżdżające do pracy i szkół.
- Z dworca będzie korzystała stała grupa osób, podróżująca regularnie na tej samej trasie, a ich pobyt na dworcu będzie krótkotrwały i praktycznie ograniczy się do oczekiwania na przyjazd środka komunikacji
- dodają urzędnicy. Przedstawiciele gminy podkreślają, że urząd jest otwarty na propozycje i sugestie mieszkańców, ale muszą być poparte racjonalnymi argumentami, ponieważ wiąże się to z kosztami utrzymania obiektu.
Początki prac przy nowoczesnym centrum przesiadkowym
Jeszcze w październiku 2020 roku rozpoczęły się prace przy przebudowie dworca w Kolbuszowej. Teren został wygrodzony, przeprowadzono roboty rozbiórkowe i demontażowe.Zakładano, że remont potrwa do końca listopada 2021 r. Wartość przedsięwzięcia wynosi 6 405 163,18 zł, z czego dofinansowanie o łącznej kwocie ponad 2,6 mln zł pochodzi ze środków programu Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej i Regionalnego Programu Operacyjnego. Wcześniej dworzec nie był wizytówką miasta. Stare obdrapane ściany nie zachęcały do wejścia i poczekania na autobus czy pociąg.
- Rozpoczęliśmy starania o przejęcie tego budynku w 2010 roku. Trwało to długo, ale w 2016 roku podczas spotkania w Warszawie w Ministerstwie Infrastruktury, my byliśmy przygotowani co do zagospodarowania tego obiektu, tych 800 metrów kwadratowych. Przedstawiłem tam naszą koncepcję przebudowy tego budynku. Spodobało się to w ministerstwie i zapadła decyzja, że miasto otrzyma ten budynek nieodpłatnie
- przypominał Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. Szef gminy Kolbuszowa dodał, że urząd podpisał umowę na początku 2017 roku. - Potem była bardzo długa procedura i ostatecznie podpisaliśmy umowę w 2019 roku na finansowanie zadań w ramach kolei aglomeracyjnej - informuje Jan Zuba.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.