Reklama

Odnowa zabytków za milion złotych. Majdańska gmina złożyła już wniosek o dofinansowanie. Na co konkretnie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Google Maps

Odnowa zabytków za milion złotych. Majdańska gmina złożyła już wniosek o dofinansowanie. Na co konkretnie? - Zdjęcie główne

Duże zmiany czekają m.in. parafię w Majdanie Królewskim. Wszystko zależy od tego, czy wniosek o dofinansowanie zostanie pozytywnie rozpatrzony. | foto Google Maps

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Majdańska gmina złożyła wniosek na odbudowę zabytków do Polskiego Ładu. Plany są ambitne, bowiem samorząd ubiega się o niespełna milion złotych dofinansowania. Na co konkretnie? W planach odnowienie świątyni i cmentarza.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków ma na celu odbudować blask zabytków w całej Polsce. Promes inwestycyjnych udziela Bank Gospodarstwa Krajowego. 

Dofinansowaniu podlegają prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Nabór w tej edycji został przedłużony i trwa do końca marca.

Na jakie zabytki złożyła wniosek o dofinansowanie gmina Majdan Królewski? Ile to będzie kosztować? Sprawdzamy.

Ogromna wartość historyczna

Jerzy Wilk, wójt gminy Majdan Królewski, już na styczniowej sesji mówił o zamiarze złożenia wniosku o dofinansowanie odbudowy zabytków na swoim terenie.

Do ogłoszonego przez samorząd naboru o udzielenie dotacji na remont zabytków na terenie gminy został złożony tylko jeden wniosek przez parafię rzymskokatolicką pw. św. Bartłomieja Apostoła w Majdanie Królewskim.

Dlaczego majdańska gmina zdecydowała się na wzięcie udziału w programie?

- Z uwagi na posiadaną wyjątkową wartość historyczną tych zabytków oraz ich ogólnodostępność dla wszystkich mieszkańców i zwiedzających

- podsumował krótko włodarz Jerzy Wilk.

Na terenie gminy Majdan Królewski znajduje się 10 zabytków wpisanych do rejestru zabytków prowadzonego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz 30 obiektów ujętych w Gminnej Ewidencji Zabytków. - W większości są to obiekty sakralne - mówi Janina Wójtowicz, prawa ręka wójta. 

Na świątynię i cmentarz

Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to nowy blask zyska m.in. zespół kościoła parafialnego. W jego skład wchodzą: świątynia, dzwonnica bramna oraz mur ogrodzenia z wnękami na stacje Męki Pańskiej. To nie wszystko. Dofinansowanie ma obejmować również odnowę cmentarza parafialnego w granicach ogrodzenia. 

Całkowity koszt zadania ma wynosić milion złotych i jeden grosz. Zaledwie dwa procent z tej kwoty ma pochodzić z budżetu gminy. Reszta to fundusze rządowe. 

Na co dokładnie gmina planuje wydać tę niemałą kwotę? Remont "Babińca" w kościele parafialnym ma kosztować ponad 66 tys. zł, z kolei odtworzenie balasek ołtarzowych (niewysoka ażurowa przegroda odgradzająca prezbiterium od nawy głównej w formie balustrady) to koszt rzędu niespełna 118 tys. zł. Lwią część pieniędzy pochłonie odtworzenie na terenie cmentarza ścieżek (alejek) i wykonanie łączników - 816 tys. zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy