Reklama

Oddział wojskowy w Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej? Grażyna Pełka: - Musimy mieć zgodę ministra obrony

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Są plany, aby od 1 września 2023 roku w Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej uruchomiony został oddział wojskowy. Zgodę wyraziło już grono pedagogiczne i radni powiatowi. Ostatnie słowo będzie miało do powiedzenia Ministerstwo Obrony Narodowej.

W ZST w Kolbuszowej z powodzeniem od lat działa Związek Strzelecki „Strzelec”, zrzeszający młodzież wykazującą zainteresowanie wojskowe. Strzelcy wzorowo reprezentują szkołę na imprezach i uroczystościach patriotycznych, angażują się także w różne inicjatywy pomocowe.

- Dlatego też z myślą o tej młodzieży rozpoczęliśmy przygotowania zmierzające do utworzenia w zespole szkół technicznych oddziału wojskowego

- wyjaśniał podczas grudniowej sesji Józef Kardyś, starosta kolbuszowski. 

Podczas ostatnich w tym roku obrad radni podjęli w tej sprawie uchwałę intencyjną. Nowy kierunek ma powstać w szkole od 1 września 2023 r. na poziomie technikum.

- mówi Grażyna Pełka, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej.

Szefowa placówki zaznacza, że na uruchomienie oddziału wojskowego potrzebna jest zgodna Ministra Obrony Narodowej. Jeżeli decyzja będzie pozytywna, wówczas będzie można przeprowadzić nabór na nowy kierunek. W tym przypadku będą obowiązywać egzaminy sprawnościowe.

Zgodnie z wytycznymi, klasa o takim profilu ma liczy od 24 do 30 uczniów. Oprócz przedmiotów podstawowych w całym pięcioletnim cyklu nauczania będzie dodatkowych minimum 270 godzin związanych z tym konkretnym kierunkiem, w tym obóz szkoleniowych w piątym roku nauki. Będą to zajęcia praktyczne i teoretyczne. 

- Ministerstwo wskaże nam jednostkę, z którą będziemy współpracować, i w której będą się odbywać ćwiczenia

 - mówi dyrektor Pełka i dodaje, że ostateczna decyzja w sprawie utworzenia oddziału wojskowego w ZST w Kolbuszowej należy do ministra obrony.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy