Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej (OISW) w Rzeszowie działa od 1996 roku. Podlega mu sześć zakładów karnych zlokalizowanych w różnych częściach naszego województwa.
- W chwili obecnej w jednostkach podległych OISW w Rzeszowie przebywa 3094 osadzonych - informuje mjr Jarosław Wójtowicz, rzecznik prasowy dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie. - Wśród nich jest 46 osób z powiatu kolbuszowskiego. Są to wyłącznie mężczyźni -
dodaje nasz rozmówca.
W różnych częściach Podkarpacia
Najwięcej z nich odsiaduje wyrok w Zakładzie Karnym w Rzeszowie przy ul. Załęskiej (18 osób). Kolejnych 14 osadzonych karę odbywa w Dębicy. Skazani mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego przebywają także w ZK w Uhercach Mineralnych (powiat leski) - sześć osób, ZK w Łupkowie (pow. sanocki) - pięć osób, ZK w Medyce (pow. przemyski) - dwie osoby oraz w ZK w Przemyślu - jedna osoba.
Z tych 46 więźniów, 22 osoby to recydywiści penitencjarni. - 21 to osoby odbywające karę po raz pierwszy, a trzy osoby to tymczasowo aresztowani - wyjaśnia mjr Jarosław Wójtowicz.
Pełne wachlarz przestępstw
Najczęściej popełniane przestępstwa przez osoby z powiatu kolbuszowskiego to na pierwszym miejscu prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego (art. 178 kk). Artykuł ten zastosowano w dwunastu przypadkach.
- Na drugim miejscu są czyny związane ze znęcaniem się fizycznym lub psychicznym. Artykuł 207 kk pojawia się w dziesięciu sprawach - zaznacza rzecznik prasowy dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie.
Trzeci pod względem liczby rodzaj czynów przestępczych to spowodowanie średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu – czyli artykuł 157 kk. Zarzut ten znalazł zastosowanie w siedmiu sprawach.
- Oczywiście powyższe czyny nie wyczerpują pełnego katalogu przestępstw, bo wśród omawianej grupy osadzonych pojawia się szerokie spektrum przestępstw – od art. 148 kk, czyli zabójstw, poprzez 158 kk – czyli bójkę lub pobicie aż po art. 35 ustawy o ochronie zwierząt – tj. znęcanie się nad zwierzętami - nadmienia mjr Jarosław Wójtowicz i dodaje: - Podana liczba popełnionych czynów nie odpowiada liczbie osób. Jeden osadzony może mieć kilka wyroków za różne przestępstwa.
Podzieleni
W jednostkach penitencjarnych OISW w Rzeszowie typu zamkniętego, półotwartego i otwartego przebywają skazani młodociani, odbywający karę po raz pierwszy oraz recydywiści penitencjarni.
Jak czytamy na stronie placówki, osoby pozbawione wolności odbywają karę w systemie zwykłym, programowego oddziaływania, a jeśli zachodzi taka potrzeba, poddawani są terapii. Oddziały dla osób uzależnionych od alkoholu zlokalizowane są z kolei w ZK Jasło, ZK Łupków, ZK Rzeszów i w ZK Uherce Mineralne. Oddział terapeutyczny dla skazanych uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych funkcjonuje w największej jednostce Podkarpacia – Zakładzie Karnym w Rzeszowie.
- W tej samej jednostce umiejscowiony jest oddział dla skazanych, u których stwierdzono niepsychotyczne zaburzenia psychiczne i upośledzenie umysłowe - nadmieniają przedstawiciele OISW w Rzeszowie.
Osadzeni z powiatu kolbuszowskiego - wiek:
- rocznik 1950 – 1959 – 3 osoby
- rocznik 1960 – 1969 – 9 osób
- rocznik 1970 – 1979 – 11 osób
- rocznik 1980 – 1989 – 11 osób
- rocznik 1990 – 1999 – 11 osób
- rocznik 2000 – 2009 – 1 osoba
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.