Reklama

Od znęcania się po zabójstwo - za co siedzą mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Od znęcania się po zabójstwo - za co siedzą mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego?  - Zdjęcie główne

- Podana liczba popełnionych czynów przez mieszkańców powiatu kolbuszowskiego nie odpowiada liczbie osób. Jeden osadzony może mieć kilka wyroków za różne przestępstwa - zaznacza mjr Jarosław Wójtowicz, rzecznik prasowy dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie. | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Ponad trzy tysiące osób przebywa w zakładach karnych na Podkarpaciu. Wśród nich są również mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego. Ilu? I za co najczęściej trafiają za kraty?

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej (OISW) w Rzeszowie działa od 1996 roku. Podlega mu sześć zakładów karnych zlokalizowanych w różnych częściach naszego województwa. 

- W chwili obecnej w jednostkach podległych OISW w Rzeszowie przebywa 3094 osadzonych - informuje mjr Jarosław Wójtowicz, rzecznik prasowy dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie. - Wśród nich jest 46 osób z powiatu kolbuszowskiego. Są to wyłącznie mężczyźni -

dodaje nasz rozmówca. 

W różnych częściach Podkarpacia 

Najwięcej z nich odsiaduje wyrok w Zakładzie Karnym w Rzeszowie przy ul. Załęskiej (18 osób). Kolejnych 14 osadzonych karę odbywa w Dębicy. Skazani mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego przebywają także w ZK w Uhercach Mineralnych (powiat leski) - sześć osób, ZK w Łupkowie (pow. sanocki) - pięć osób, ZK w Medyce (pow. przemyski) - dwie osoby oraz w ZK w Przemyślu - jedna osoba.  

Z tych 46 więźniów, 22 osoby to recydywiści penitencjarni. - 21 to osoby odbywające karę po raz pierwszy, a trzy osoby to tymczasowo aresztowani - wyjaśnia mjr Jarosław Wójtowicz. 

 

Pełne wachlarz przestępstw 

Najczęściej popełniane przestępstwa przez osoby z powiatu kolbuszowskiego to na pierwszym miejscu prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego (art. 178 kk). Artykuł ten zastosowano w dwunastu przypadkach.

- Na drugim miejscu są czyny związane ze znęcaniem się fizycznym lub psychicznym. Artykuł 207 kk pojawia się w dziesięciu sprawach - zaznacza  rzecznik prasowy dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie.

Trzeci pod względem liczby rodzaj czynów przestępczych to spowodowanie średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu – czyli artykuł 157 kk. Zarzut ten znalazł zastosowanie w siedmiu sprawach.

- Oczywiście powyższe czyny nie wyczerpują pełnego katalogu przestępstw, bo wśród omawianej grupy osadzonych pojawia się szerokie spektrum przestępstw – od art. 148 kk, czyli zabójstw, poprzez 158 kk – czyli bójkę lub pobicie aż po art. 35 ustawy o ochronie zwierząt – tj. znęcanie się nad zwierzętami - nadmienia mjr Jarosław Wójtowicz i dodaje: - Podana liczba popełnionych czynów nie odpowiada liczbie osób. Jeden osadzony może mieć kilka wyroków za różne przestępstwa.

Podzieleni

W jednostkach penitencjarnych OISW w Rzeszowie typu zamkniętego, półotwartego i otwartego przebywają skazani młodociani, odbywający karę po raz pierwszy oraz recydywiści penitencjarni.

Jak czytamy na stronie placówki, osoby pozbawione wolności odbywają karę w systemie zwykłym, programowego oddziaływania, a jeśli zachodzi taka potrzeba, poddawani są terapii. Oddziały dla osób uzależnionych od alkoholu zlokalizowane są z kolei w ZK Jasło, ZK Łupków, ZK Rzeszów i w ZK Uherce Mineralne. Oddział terapeutyczny dla skazanych uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych funkcjonuje w największej jednostce Podkarpacia – Zakładzie Karnym w Rzeszowie. 

- W tej samej jednostce umiejscowiony jest oddział dla skazanych, u których stwierdzono niepsychotyczne zaburzenia psychiczne i upośledzenie umysłowe - nadmieniają przedstawiciele OISW w Rzeszowie.

Osadzeni z powiatu kolbuszowskiego - wiek:

  • rocznik 1950 – 1959 – 3 osoby
  • rocznik 1960 – 1969 – 9 osób
  • rocznik 1970 – 1979 – 11 osób
  • rocznik 1980 – 1989 – 11 osób
  • rocznik 1990 – 1999 – 11 osób
  • rocznik 2000 – 2009 – 1 osoba

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy