Reklama

Od dziś rusza obowiązkowy spis powszechny. Niektóre pytania mogą zaskoczyć

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Od dziś rusza obowiązkowy spis powszechny. Niektóre pytania mogą zaskoczyć  - Zdjęcie główne

SPis dotyczy wszystkich mieszkańców. | foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od dziś (1 kwietnia) rozpoczął się powszechny spis ludności i mieszkań. Na jakie pytania należy się przygotować? Należy zacząć od tego, że udział w spisie jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku będzie przeprowadzony od 1 kwietnia do 30 czerwca. Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metody uzupełniające to spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego.

ZOBACZ TAKŻE:

Formularz do samospisu zaprojektowany został w taki sposób, że przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na pytanie poprzednie.

- Tym samym nie należy utożsamiać liczby pytań w przedstawionym na stronie wykazie pytań z liczbą wszystkich pytań, na które dana osoba będzie udzielała odpowiedzi, ponieważ będzie to wynikało z indywidualnej sytuacji respondenta

- czytamy na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

Mowa tutaj na przykład o wieku, historii migracyjnej odpowiadającego, statusu na rynku pracy czy bycia osobą z niepełnosprawnościami itp.
Jeżeli okres przebywania za granicą respondenta (odpowiadającego) jest krótszy niż rok, wówczas wypełnia on kwestionariusz emigranta krótkookresowego, jeżeli wynosi rok lub dłużej – kwestionariusz emigranta długookresowego. W przypadku emigranta, o którym informacji udziela respondent dokonujący samospisu, mieszkający w Polsce, każde pytanie kwestionariusza osobowego zawiera dodatkową odpowiedź "nie mam żadnej wiedzy na ten temat".

- PRZYKŁADOWE PYTANIA -

  • Do jakiego wyznania religijnego (Kościoła lub związku wyznaniowego) Pan(i) należy?
  • Jaki rodzaj działalności prowadzi instytucja (firma), która była Pana(i) głównym miejscem pracy?
  • Czy pozostaje Pan(i) w związku niesformalizowanym z inną osobą?
  • Proszę podać liczbę pokoi oraz kuchni z oświetleniem dziennym (tj. każde z pomieszczeń o powierzchni co najmniej 4 m2).
  • Proszę wskazać główny sposób ogrzewania mieszkania.
  • Czy kiedykolwiek przebywał(a) Pan(i) za granicą przez co najmniej rok?
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, kiedy osoba objęta spisem powszechnym nie może dopełnić obowiązku samospisu przez internet, dane są zbierane metodami:

  • wywiadu telefonicznego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego, który wprowadza dane uzyskane od respondenta do formularza spisowego,
  • wywiadu bezpośredniego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego przy pomocy urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu.
Obydwie metody polegają na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych dotyczących osoby spisywanej w formularzu.

Dane od osób fizycznych objętych spisem powszechnym są zbierane metodą samospisu internetowego. Każdy mieszkaniec Polski jest zobowiązany samodzielnie przeprowadzić samospis polegający na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych o respondencie zamieszczonych w formularzu spisowym.

W spisach powszechnych ludności i mieszkań, realizowanych co 10 lat, zbierane są informacje o miejscu zamieszkania (niezameldowania), informacje o wieku danej osoby czy jej statusie na rynku pracy? Te podstawowe informacje na temat ludności stanowią dla Głównego Urzędu Statystycznego jedne z najważniejszych danych.

Poszczególne ministerstwa, instytucje i inne podmioty, które na wynikach spisów opierają swoje decyzje i strategiczne plany rozwojowe. Dla przykładu Ministerstwo Finansów oblicza kwoty dotacji dla poszczególnych gmin według liczebności populacji. Musi znać stan i strukturę ludności oraz rozkład przestrzenny populacji. Statystyki przygotowywane przez GUS są wyznacznikami dla tworzenia budżetu jednostek samorządu terytorialnego. Polska jako członek Unii Europejskiej korzysta z dotacji unijnych, które przyznawane są m.in. w oparciu o wielkość kraju i liczebność mieszkańców, określoną wynikami ostatniego spisu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy