Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku będzie przeprowadzony od 1 kwietnia do 30 czerwca. Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metody uzupełniające to spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego.
ZOBACZ TAKŻE:
Formularz do samospisu zaprojektowany został w taki sposób, że przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na pytanie poprzednie.
- Tym samym nie należy utożsamiać liczby pytań w przedstawionym na stronie wykazie pytań z liczbą wszystkich pytań, na które dana osoba będzie udzielała odpowiedzi, ponieważ będzie to wynikało z indywidualnej sytuacji respondenta
- czytamy na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.
Mowa tutaj na przykład o wieku, historii migracyjnej odpowiadającego, statusu na rynku pracy czy bycia osobą z niepełnosprawnościami itp.
Jeżeli okres przebywania za granicą respondenta (odpowiadającego) jest krótszy niż rok, wówczas wypełnia on kwestionariusz emigranta krótkookresowego, jeżeli wynosi rok lub dłużej – kwestionariusz emigranta długookresowego. W przypadku emigranta, o którym informacji udziela respondent dokonujący samospisu, mieszkający w Polsce, każde pytanie kwestionariusza osobowego zawiera dodatkową odpowiedź "nie mam żadnej wiedzy na ten temat".
- PRZYKŁADOWE PYTANIA -
- Do jakiego wyznania religijnego (Kościoła lub związku wyznaniowego) Pan(i) należy?
- Jaki rodzaj działalności prowadzi instytucja (firma), która była Pana(i) głównym miejscem pracy?
- Czy pozostaje Pan(i) w związku niesformalizowanym z inną osobą?
- Proszę podać liczbę pokoi oraz kuchni z oświetleniem dziennym (tj. każde z pomieszczeń o powierzchni co najmniej 4 m2).
- Proszę wskazać główny sposób ogrzewania mieszkania.
- Czy kiedykolwiek przebywał(a) Pan(i) za granicą przez co najmniej rok?
- wywiadu telefonicznego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego, który wprowadza dane uzyskane od respondenta do formularza spisowego,
- wywiadu bezpośredniego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego przy pomocy urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu.
Dane od osób fizycznych objętych spisem powszechnym są zbierane metodą samospisu internetowego. Każdy mieszkaniec Polski jest zobowiązany samodzielnie przeprowadzić samospis polegający na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych o respondencie zamieszczonych w formularzu spisowym.
W spisach powszechnych ludności i mieszkań, realizowanych co 10 lat, zbierane są informacje o miejscu zamieszkania (niezameldowania), informacje o wieku danej osoby czy jej statusie na rynku pracy? Te podstawowe informacje na temat ludności stanowią dla Głównego Urzędu Statystycznego jedne z najważniejszych danych.
Poszczególne ministerstwa, instytucje i inne podmioty, które na wynikach spisów opierają swoje decyzje i strategiczne plany rozwojowe. Dla przykładu Ministerstwo Finansów oblicza kwoty dotacji dla poszczególnych gmin według liczebności populacji. Musi znać stan i strukturę ludności oraz rozkład przestrzenny populacji. Statystyki przygotowywane przez GUS są wyznacznikami dla tworzenia budżetu jednostek samorządu terytorialnego. Polska jako członek Unii Europejskiej korzysta z dotacji unijnych, które przyznawane są m.in. w oparciu o wielkość kraju i liczebność mieszkańców, określoną wynikami ostatniego spisu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.