Reklama

Oblężenie w urzędach. W powiecie kolbuszowskim Ukraińcy złożyli już ponad 250 wniosków o PESEL

Opublikowano:
Autor:

Oblężenie w urzędach. W powiecie kolbuszowskim Ukraińcy złożyli już ponad 250 wniosków o PESEL  - Zdjęcie główne

Uchodźcy z Ukrainy wciąż napływają do Polski.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Urzędy gmin w powiecie kolbuszowskim przeżywają oblężenie. Uchodźcy z Ukrainy tłumnie ruszyli składać wnioski po nadanie numeru PESEL. Pierwsze ukraińskie dzieci rozpoczęły także naukę w naszych szkołach.

W środę, 16 marca ruszył proces nadawania numeru PESEL obywatelom Ukrainy, w specjalnym trybie. Uciekający przed wojną Ukraińcy mogą rejestrować się poprzez złożenie w dowolnym urzędzie gminy wniosku zawierającego podstawowe dane oraz zdjęcie. Nadanie polskiego PESEL-u umożliwi np. dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia czy umożliwi dostęp do edukacji na tych samych zasadach co obywatele naszego kraju.

Urzędy przyjmują wnioski

Każdy z urzędów gmin zaczyna przyjmować wnioski o nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy. Pracownicy Urzędów Stanu Cywilnego informują, że z dnia na dzień zainteresowanie rośnie. Najwięcej takich wniosków złożono w gminie Kolbuszowa. Na tę chwilę (wtorek, 22 marca) najmniej, bo trzy, przyjęła gmina Niwiska. Pracownicy podkreślają jednak, że zainteresowanie jest, ponieważ odbierają w tej sprawie telefony. 

Urzędy zaznaczają, że wnioskodawcami są w szczególności kobiety z dziećmi oraz starsi mężczyźni, których jest znacznie mniej. Niektóre urzędu podpisały umowy z fotografami, którzy bezpłatnie wykonują zdjęcia Ukraińcom, które są niezbędne do złożenia wniosku. Ponadto USC pobiera od każdej osoby powyżej 12 roku życia odcisk palca. Niezbędnym do złożenia wniosku jest dokument tożsamości lub paszport. Jeżeli wnioskodawca nie posiada żadnego dokumentu, może złożyć pisemne oświadczenie, które składa pod odpowiedzialnością karną.   

250 wniosków o PESEL w powiecie kolbuszowskim 

Urzędy Stanu Cywilnego poinformowały, że łącznie na terenie powiatu kolbuszowskiego przyjęto ponad 250 wniosków o nadanie numeru PESEL. Dane te pochodzą z wtorku (22 marca) z godz. 12. Liczba ta z dnia na dzień rośnie. 

Ile wniosków o nadanie numeru PESEL złożyli uchodźcy z Ukrainy w poszczególnych gminach? 

  • gmina Cmolas - 50
  • gmina Dzikowiec - 15 
  • gmina Kolbuszowa - 115 
  • gmina Majdan Królewski - 43
  • gmina Raniżów - 30 
  • gmina Niwiska - 3 
dane na wtorek (22 marca) 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy