Reklama

"Nowy" wóz zaparkował w garażu strażaków OSP Krzątka. - To przełomowa chwila - mówi Mateusz Gola, prezes jednostki [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Druhowie z OSP Krzątka wzbogacili się o "nowy" samochód ratowniczo-gaśniczy marki. Oficjalne przekazanie miało miejsce w sobotę, 14 stycznia. - To przełomowa chwila - mówi Mateusz Gola, prezes tamtejszej jednostki.

Druhowie otrzymali w spadku po funkcjonariuszach Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej średni wóz bojowy marki Iveco Eurocargo. - Był to dla naszej jednostki długo wyczekiwany moment - przyznają ochotnicy z Krzątki.

Gotowy do akcji

Wóz trafił do strażaków w ubiegłym tygodniu. Zanim wprowadzili go do podziału bojowego jednostki, musiał zostać odpowiednio przygotowany. Druhowie okleili samochód w nowe numery operacyjne, loga i zamontowali na nim swój sprzęt.

W sobotę o godz. 16 oficjalnie poświęcono pojazd i symbolicznie przekazano kluczyki.

- Nowy wóz jest możliwością i motywacją do dalszego działania jednostki OSP Krzątka. Druhowie i druhny naszej jednostki są przekonani, że ta chwila jest przełomową do działań na rzecz lokalnej, jak i gminnej społeczności

- mówi Mateusz Gola, prezes tamtejszej jednostki.

W trudny teren

"Nowy" wóz będzie przez strażaków wykorzystywany przede wszystkim w trudnym terenie, którego w Krzątce i okolicach nie brakuje. Prezes przyznaje, że ten samochód idealnie sprawdzi się przy różnego rodzaju pożarach, szczególnie na łąkach i wrzosowiskach, do których są najczęściej wzywani.

- Mamy bardzo dużo wyjazdów na poligon wojskowy, a w naszym rejonie jest bardzo dużo terenów leśnych i nieużytków. Ten samochód będzie wykorzystywany typowo w terenie

- tłumaczy Gola. Co natomiast z wysłużonym mercedesem, którego do tej pory użytkowali druhowie?

- Na chwilę obecną zostaje u nas w razie potrzeby zimowego odśnieżania dróg

- mówi szef jednostki.

Druhowie mają do dyspozycji w remizie jeden boks garażowy, dlatego poprzedni wóz, który decyzją gminy został chwilowo u strażaków z Krzątki, stoi na podwórku jednego z kierowców.

"Krajówka" z opóźnieniem?

Warto wspomnieć, że OSP Krzątka stara się o włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Druhowie zgodnie z planem Komendy Głównej PSP, powinni zostać wprowadzeni do systemu jeszcze w tym roku. Czy wiadomo, kiedy dokładnie to nastąpi?

- Musimy jeszcze zakupić aparaty powietrzne, czujniki bezruchu, piłę do betonu, wentylator oddymiający, detektor gazu. Jest trochę tego sprzętu. Szukamy dofinansowań, gdzie się da. Umundurowanie już pozyskaliśmy. Jeśli chodzi o przeszkolenie członków, liczbę ratowników Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i dowódców, to mamy wszystko, co jest w tej kwestii wymagane - poinformował prezes OSP Krzątka.

W zakupie sprzętu ma pomóc m.in. majdańska gmina. Do KSRG jednostki OSP włączane są dwa razy w roku - w lutym i listopadzie. Prezes mówi wprost, że najbardziej realnym terminem będzie ten bardziej odległy, jednak jednocześnie nie wyklucza, że może to nastąpić wcześniej. Gola przyznaje w rozmowie z nami, że to wszystko zależy od tego, czy uda się na czas dokupić brakujący sprzęt.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy